برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۵ سال پیش پرسیده شده

Hibernate و Sleep در ویندوز چه تفاوتی با هم دارند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمد‌علی ناصری
توسعه دهنده نرم افزار

خاموش کردن کامپیوتر Turn off و یا Shut down

همه ما می‌دانیم که معنی واژه‌های Turn off و Shut down خاموش کردن می‌باشد. هنگامی که یک سیستم خاموش می‌شود، تمام برنامه‌ها بسته شده سپس سیستم عامل هم بسته می‌شود. در این حالت کامپیوتر شما تقریبا هیچ برقی مصرف نمی‌کند. بعد از shut down شما باید دوباره کلید برق (power) کامپیوتر خود را بزنید تا سیستم دوباره روشن شود، سخت‌افزار راه‌اندازی شده و برنامه‌های start-up بارگذاری (load) شوند.

حالت standby یا Sleep

واژه Sleep به معنی خوابیدن است البته در علم کامپیوتر به معنی خواب عمیق نیست! شاید بهتر باشد این حالت را چرت بعدازظهر بنامیم. در حالت Sleep یا Standby اطلاعات و برنامه‌های در حال اجرا همچنان در حالت اجرا باقی خواهند ماند. همانطور که می‌دانید برنامه‌های در حال اجرا در حافظه RAM (به طور موقت) ذخیره می‌شوند. در حالت sleep یا standby کامپیوتر برق کمی مصرف می‌کند. اما چرا در این حالت برق مصرف می‌شود؟ همانطور که می‌دانید اطلاعات موجود در  حافظه RAM با قطع برق از بین می‌رود.  پس برای نگه داشتن برنامه‌های در حال اجرا می‌بایست حافظه RAM روشن باشد. در این حالت به جز حافظه RAM همه قطعات کامپیوتر خاموش می‌شوند! بعد از sleep کردن سیستم، وقتی شما سیستم را دوباره راه‌اندازی می‌کنید (با فشردن کلید Enter یا Power) خواهید دید که تمامی اطلاعات و برنامه‌های در حال اجرا همچنان در حالت اجرا هستند. در این حالت لپ‌تاپ شما نسبت به حالت Shut down و hibernate برق بیشتری مصرف می‌کند!

حالت Hibernate یا خواب زمستانی

واژه Hibernate به معنی «خواب زمستانی» می‌باشد. از حالت Hibernate بیشتر برای لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود. در این هایبرنیت همه برنامه‌ها و فایل‌های در حال اجرا و در کل وضعیت فعلی کامپیوتر در هارد دیسک ذخیره می‌شود. تفاوت اصلی Sleep با Hibernate این است که برنامه‌های در حال اجرا در حالت Sleep در RAM (حافظه اصلی) نگهداری می‌شود اما در حالت Hibernate در هارد دیسک (حافظه جانبی) ذخیره می‌شوند! در این حالت کامپیوتر شما هیچ برقی مصرف نمی‌کند دقیقا مانند حالت shut down. بعد از Hibernate وقتی سیستم را دوباره روشن می‌کنید همه برنامه‌هایی که (قبل از هایبرنیت) در حال اجرا بودند دوباره از هارد به RAM منتقل می‌شوند. در نتیجه سیستم شما به حالت قبل از هایبرنیت باز میگردد. در آخر این بند لازم به ذکر است که لود شدن کامپیوتر بعد از هایبرنیت سریع‌تر از حالت shut down  می‌باشد.

چه موقع کامپیوتر PC یا لپ‌تاپ خود را در حال Sleep بگذاریم؟

معمولا از حالت Sleep برای مدت زمان بسیار کوتاه استفاده می‌شود. مثلا هنگامی که مجبورید ۱۰ دقیقه تا نهایتا نیم ساعت (نظر شخصی نویسنده) لپ‌تاپ خود را رها کنید بهتر است از حالت Sleep استفاده کنید. برای فواصل زمانی بیشتر حالت Sleep پیشنهاد نمی‌شود! به خصوص در مورد لپ‌تاپ‌ها که از باتری استفاده می‌کنند. حالت Sleep برای کامپیوتر‌های PC بسیار مناسب است زیرا کامپیوتر‌های PC اغلب به برق وصل هستند و هیچوقت از باتری استفاده نمی‌کنند در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف برق اهمیتی ندارد. مصرف برق در این حالت بسیار کم است اما برای لپ‌تاپ خیلی مناسب نیست چون لپ‌تاپ‌ها اغلب با باتری کار می‌کنند.

چه موقع کامپیوتر PC یا لپ‌تاپ خود را Hibernate کنیم؟

حالت هایبرنیت نسبت به حالت Sleep بسیار کم‌مصرف‌تر است. به همین دلیل حالت هایبرنیت برای بازه زمانی طولانی‌تر به خصوص برای لپ‌تاپ‌ها توصیه می‌شود مثلا اگر برای مدت چند ساعت نمی‌خواهید از لپ‌تاپ استفاده کنید بهتر است از حالت هایبرنیت استفاده کنید. نکته کلیدی و بسیار مهم درباره هایبرنیت این است که بعضی از نرم‌افزار‌ها بعد از هایبرنیت به درستی کار نمی‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود اگر از نرم‌افزار‌های تخصصی و سنگین استفاده می‌کنید سیستم خود را هایبرنیت نکنید! اما برای استفاده‌های عمومی (مانند تماشای فیلم، وبگردی و…) حالت hibernate بهترین گزینه است.

چه موقع کامپیوتر PC یا لپ‌تاپ خود را Shut down یا Turn off کنیم؟

اغلب کامپیوتر‌ها بعد از هایبرنیت سریع‌تر از حالت shut down لود می‌شوند به همین دلیل اغلب کاربران ترجیح می‌دهند لپ‌تاپ خود را هایبرنیت کنند. اما باز هم تاکید می‌کنم که بعد از حالت هایبرنیت برخی از نرم‌افزار‌ها به خصوص نرم‌افزار‌های سنگین ممکن است درست کار نکنند و شما را ناچار به restart کردن سیستم کنند! استفاده مداوم از Hibernate توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌کنم که هر از گاهی لپ‌تاپ خود را shut down و یا restart کنید. اغلب کاربران ویندوز به خوبی می‌دانند که ویندوز احتیاج دارد هرچند وقت یک بار restart شود تا بهتر کار کند.

تنظیمات صحیح برق لپ‌تاپ

برای استاده بهینه و اصولی از برق و افایش عمر قطعات لپ‌تاپ خود بهتر است تنظیمات برق در قسمت Power Options را مانند تصویر زیر تنظیم کنید:

تنظیمات برق در ویندوز

تنظیمات برق در ویندوز

همانطور که در تصویر ملاجظه می‌کنید وقتی کلید power را می‌زنید اگر لپ‌تاپ از طریق آداپتور به برق وصل باشد sleep می‌شود و اگر لپ‌تاپ از باتری استفاده کند  hibernate می‌شود. این حالت بهترین تنظیمات برای لپ‌تاپ می‌باشد.

منبع : علم فردا۳۷۷