برو به محتوای اصلی
ناشناس

بله رنگ کردن مو در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. پوست سر مواد مختلفی را که بر روی آن قرار بگیرد به آسانی جذب کرده و از خود عبور می‌دهد. در هنگام رنگ کردن مقدار کمی از مواد شیمیایی که روی سر مالیده می‌شود، از طریق پوست سر جذب شده و وارد گردش خون می‌گردد و از این طریق به جنین می‌رسد. اغلب پزشکان و متخصصان بر این عقیده‌اند که مادران باید در دوران بارداری تا جایی که ممکن است از رنگ کردن موهای‌شان خودداری کنند زیرا رنگ موها حاوی مواد شیمیایی است که برای سلامت جنین خطرآفرین خواهد بود. توصیه آنها این ‌است که خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل‌گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است و جنین بسیار حساس بوده و بیشترین خطر آسیب وجود دارد موهای خود را رنگ نکنند و این کار را به سه ماهه دوم یا سه ماه سوم موکول نمایند.

آیا رنگ کردن مو به جنین آسیب می‌رساند؟

آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده، نشان داده است که مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص جنینی می‌شود. البته این مسئله وقتی پیش می‌آید که دفعات استفاده از رنگ زیاد باشد و پوست سر زیاد در معرض رنگ شیمیایی قرار بگیرد. از سوی دیگر مطالعاتی که بر روی انسان‌ها انجام شده نشان داده است که در بسیاری از موارد رنگ کردن مو در دوران بارداری اثر منفی بر روی جنین نگذاشته و آن را در معرض خطر قرار نداده است. آنچه در محافل علمی دنیا مورد تایید است این‌ است که هنوز تحقیقات پایان نیافته و بنابر این جواب صد در صد روشنی برای این سوال وجود ندارد اما احتیاط شرط عقل است و تا اینجای کار توصیه می‌شود که رنگ کردن مو را در دوران بارداری کنار بگذارید.

در برخی موارد به زنان باردار توصیه می‌شود که از رنگ موهای بدون آمونیاک یا گیاهی استفاده کنند. باید بدانید که استفاده از این رنگ‌ها نیز به میزان استفاده از رنگ موهای معمولی خطرناک هستند. چون حتی در رنگ موهای بدون آمونیاک که با مارک‌های مختلف در بازار وجود دارند و یا در رنگ موهای گیاهی از جمله حنا نیز مواد اکسیدان وجود دارد و بهتر است برای رنگ کردن کامل مو در تمام مدت بارداری به ویژه در سه ماهه اول مورد استفاده قرار نگیرند.

در سه ماه دوم و یا سوم بارداری نیز مادران باردار بهتر است به جای رنگ کردن کامل مو از روش‌هایی مثل های‌لایت یا مش و یا روش‌هایی که تنها ساقه مو توسط فویل رنگ می‌شود استفاده نمایند. در این روش‌ها به دلیل اینکه از تماس مستقیم رنگ با پوست سر جلوگیری می‌شود، امکان آسیب دیدن جنین نیز بسیار کمتر است. اما باید توجه داشته باشید که حتی استنشاق بوی رنگ مو نیز ممکن است بر روی جنین تاثیرات منفی بگذارد. بنابر این باید در جایی این کار را انجام دهید که تهویه مناسب داشته باشد.

۱۱
نمایش سوال