برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چرا وقتی کسی عطسه میکنه میگیم عافیت باشه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مسعود زرجانی
برنامه نویس وب

ایده‌ی اصلی در مورد عطسه این است که عطسه قبل از هر بیماری اتفاق می‌افتد. این واژه در اوایل قرن بیستم به زبان انگلیسی وارد شد و این واژه از طریق مهاجران به آمریکا نیز وارد شد. تقریبا در هر کشوری راه‌های شخصی و مخصوصی برای گفتن عافیت باشه وجود دارد. مردم در عربستان این جمله را به صورت Alhamdulillah می‌گویند که به معنای تشکر از خداوند می‌باشد. برخی کشورها معنای متفاوتی برای عطسه‌ی کودکان در نظر می‌گیرند. در روسیه زمانی که کودکان کمی رشد می‌کنند بعد از عطسه به آنها bud zdorov گفته می‌شود و به معنای سلامت باشید می‌باشد. در چین زمانی که کودکی عطسه می‌کند جمله‌ی bai sui را می‌شنود که به معنای ۱۰۰ سال زنده باشی می‌باشد. در بیشتر موارد، عکس‌العملهای متفاوت در برابر عطسه از یک سری خرافات سرچشمه می‌گیرد. برخی افراد معتقدند که از طریق عطسه روح از بدن فرار می‌کند و با گفتن عافیت باشه از فرار روح از بدن جلوگیری می‌شود. 

در برابر این نگرش خرافی درباره‌ی گفتن «عافیت باشد!» برخی از کارشناسان متقدند که این عادت هرگز مبتنی بر خرافات نیست.آنها می‌گویند که زمان بروز طاعون در آتن باستان، که عطسه کردن نخستین علامت ابتلا به بیماری بود، گفتن این جمله رسم شد. 
آنگاه رومیان نیز از رسم «عافیت باشد» گفتن پیروی کردند و آن را با خود به بریتانیا بردند. در آنجا هم طاعون آمد و مردم نیز مانند آتنی‌ها، هنگام عطسه کردن کسی، این جمله را تکرار می‌کردند و برای کسی که شاید طعمه‌ی مرگ می‌شد، از خدا مهر و برکت می‌طلبیدند.
پیرامون عطسه کردن خرافات گوناگونی میان مردم پدید آمده است، از جمله اینکه گفته‌اند نشانه‌ی بروز پیشامدی است که بستگی به روز مشخصی دارد که آن روز انسان عطسه می‌کند.

برخی دیگر اعتقادی خلاف این قضیه دارند. با تمام این اوصاف در زمان حال ما می‌دانیم که عطسه یک واکنش بدنی می‌باشد که نشانه‌ی یک نوع آلرژی و یا سرماخوردگی می‌باشد. یک عطسه همچنین می‌تواند به وسیله‌ی تابش مستقیم نور خورشید و یا بو کردن یک عطر قوی ایجاد شود. با این حال هنوز هم بعد از قرن‌ها گفتن جمله‌ی عافیت باشه بر زبان‌ها جاریست و نشان از حسن نیت افراد دارد.

البته یک نظر دیگر هم هست که میگن چون در هنگام عطسه قلب آدم یک لحظه می‌ایستد می‌گویند عافیت باشه.

آمار سوال

۲٬۶۰۴ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه