برو به محتوای اصلی
اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل
۴ سال پیش پرسیده شده

شرایط اقتصادی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام را چطور پیش‌بینی میکنید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا جباری‌‌ثانی
توسعه دهنده ارشد وب (جاوا اسکریپت)

متاسفانه به نظر شخصی من، به عنوان یک شهروند عادی و نه به عنوان یک کارشناس اقتصادی، این طور به نظر میرسه که در طی یکی دو سال آینده وضع اقتصادی روز به روز بد‌تر خواهد شد. با توجه به اعمال دو مرحله‌ای تحریم‌های آمریکا اولی در طی سه ماه آینده و دیگری در طی شش ماه آینده پیش بینی میشه تا آخر مرحله‌ی اول قیمت دلار به بالای ۱۰ هزار تومان برسه و پس از اعمال مرحله‌ی دوم تحریم‌ها و آشکار شدن بیشتر کاهش ارزش پول ریال در مقابل سایر ارز‌ها مردم بیشتر به خرید ارز‌های خارجی هجوم بیارن و تا اوایل زمستان قیمت دلار از ۲۰ هزار تومان عبور کنه.

متاسفانه افزایش تحریم‌های آمریکا و احتمالا اتحادیه‌ی اروپا در آینده‌ای نه چندان دور، باعث شده افرادی که از طریق بستر‌های مختلف مثل اینترنت درآمد ارزی داشتند (از جمله کار‌های فریلنسری و برنامه نویسی و غیره) روز به روز وضع معیشتی زندگی شون بد‌تر بشه و با توجه به اینکه مبالغی که برای برنامه نویسان و سایر متخصصان در شرکت‌های داخلی پرداخت میشه به مراتب کمتر از ارزش واقعی کار اونهاست پیش‌بینی میشه سرعت مهاجرت افراد متخصص و تحصیل کرده‌ها در سال آتی علیرغم افزایش نرخ ارز شتاب بیشتری بگیره.

از سوی دیگه شعار‌های بی‌پایه و اساس و غیر علمی مدیران اقتصادی کشور که در عمل ثابت شده توانایی پیاده سازی هیچ کدوم رو در وضعیت فعلی اقتصادی ندارند متاسفانه نا‌رضایتی‌های عمومی رو بیشتر می‌کنه. در کنار این مسئله وجود شبه دولتی‌های بزرگ که بخش اعظمی از اقتصاد رو با عناوین خصوصی تسخیر کرده‌اند اقتصاد بیمار کشورمون رو بیشتر به پرتگاه نزدیک می‌کنه.

شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

اگر بخواهیم واقعیت را بدانیم و درگیر شعارهای هیچ سویی نشویم، برجام در واقع یک برگهٔ کاغذ بیشتر نبوده. میزان تظاهرات کارگران و کارمندان و معلمان در ۲ سال گذشته چند برابر شده و قدرت خرید مردم پایین‌ و پایین‌تر آمده است. همین‌طور بالا رفتن قیمت دلار در ۲ نوبت (هر دو پیش از بیرون آمدن آمریکا از برجام) تا ۷۰۰۰ تومان و خرج‌های متفرقه و بسیار زیاد ایران در منطقه برای کمک به اسد و گروه‌های اسلامی یمن و مراکش و لبنان و...، اختلاس‌ها و حقوق‌های نجومی و بی‌برنامگی و تخصیص بودجهٔ کشور به نهادها و سازمان‌های بی‌فایده و بدون بازده، اقتصاد ایران را فلج کرده و بعد از گذشت ۲ سال از برجام این وضعیتی‌ست که در آن هستیم.

واضح است که مذاکره و یا برجام بدون تایید مقامات بالای نظام انجام‌شدنی نبوده و شعارهای برخی که دولت یا شخص خاصی در واقع در این امر تاثیرگذار بوده، با ناتوانی دولت در انجام ساده‌ترین وعده‌هایش مثل همین فیلترینگ تلگرام مشخص است.

بنابراین تا زمانی که «دولت» به معنای واقعی -یا حداقل شبیه به واقعی- وجود نداشته باشد و روال همان باشد که بوده، تحریم‌های آمریکا فقط شرایط بد اقتصادی ایران را تشدید می‌کند. فروپاشی اقتصادی بارها توسط کارشناسان هشدار داده شده بود و این خروج حالا ضربهٔ نهایی را خواهد زد. دلار به احتمال زیاد به ۱۰۰۰۰ تومان و رکود و هرج و مرجی مانند ونزوئلا بر کشور حاکم خواهد شد.

سوالات مشابه

آمار سوال

۲٬۷۸۸ نمایش
۲ دنبال‌کننده
۲ بار پرسیده شده
۴ سال پیش پرسیده شده
آخرین بار ۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه