برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا وقتی از VPN استفاده می‌کنیم، شرکت ارائه‌دهنده VPN و یا ISP به اطلاعات ما دسترسی داره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

وقتی شما از اینترنت استفاده می‌کنید هر صفحه‌ای رو که باز می‌کنید مرورگر شما به شبکه درخواست می‌ده که من اطلاعات این صفحه‌رو می‌خوام، و بعد به ISP شما می‌ره و ISP نتیجه‌رو برای شما بر می‌گردونه.

تفاوت http و https

رنگ سبز https در کنار آدرس وب‌سایت
رنگ سبز https در کنار آدرس وب‌سایت

اگر سایتی که ازش استفاده می‌کنید روی پروتوکل http باشه (در این حالت مرورگر کروم کنار آدرس سایت می‌نویسه Not Secure) وقتی شما یه صفحه‌رو باز می‌کنید آی‌اس‌پی شما علاوه بر آدرسی که درخواست می‌کنید ببینید به محتوایی که می‌فرستید (مثل نام کاربری و پسوورد) و همینطور محتوایی که از طرف وبسایت برای شما فرستاده می‌شه (مثلا باقی‌مانده حساب بانکی) دسترسی خواهد داشت.

حالا در صورتی که تحت پروتوکل https یه سایت رو باز کنید (در این حالت مرورگر کروم کنار آدرس سایت به رنگ سبز می‌نویسه Secure)، آی‌اس‌پی شما همچنان به آدرس سایتی که باز می‌کنید دسترسی خواهد داشت، چون باید بدونه که شمارو به کدوم سرور و کدوم سایت وصل کنه اما هیچ ایده‌ای در مورد محتوایی که همراه با آدرس می‌فرستید (مثل نام کاربری و پسوورد) و همینطور محتوایی که از طرف سایت برای شما فرستاده می‌شه نخواهد داشت و این قدرت پروتوکل https هست. یعنی در واقع اطلاعاتی که شما می‌فرستید به جز آدرس صفحه‌ای که درخواست می‌کنید، اول Encrypt یا رمزگذاری می‌شن و به وبسایت فرستاده می‌شن و پاسخ وبسایت هم رمز‌گذاری شده برای شما فرستاده می‌شه. پس فایده https این هست که آی‌اس‌پی تنها به آدرس وبسایت‌هایی که باز می‌کنید دسترسی دارند و هیچ آگاهی از محتوای رد و بدل شده ندارند.

خیلی مهم هست که اگر روی پروتکل https وارد یک سایت می‌شید و پیامی با رنگ قرمز دریافت کردید که کانکشن شما امن نیست هرگز روی دکمه ادامه کلیک نکنید. چون این صفحه به این معناست که کسی خودش رو بین اتصال شما و سایت قرار داده و می‌تونه محتوایی که رد و بدل می‌شه رو ببینه و یا حتی تغییر بده.

استفاده از وی‌پی‌ان (VPN)

وقتی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنیم در واقع آی‌اس‌پی حتی به آدرس صفحاتی که شما درخواست می‌کنید هم دسترسی نخواهد داشت و به جای اون شرکتی که VPN رو به شما ارائه می‌ده و ISP که سرور VPN شما در اون قرار داره به این اطلاعات دسترسی خواهد داشت.

مسیر عبور اطلاعات با استفاده از VPN
مسیر عبور اطلاعات با استفاده از VPN

وقتی از VPN استفاده می‌کنید همونطور که در تصویر مشخص هست، ابتدا اطلاعات شما از جمله آدرس صفحه‌ای که می‌خواین بهش دسترسی داشته باشین رمزگذاری می‌شه و این باعث می‌شه که مخابرات، آی‌اس‌پی شما و هکرها نتونن به اطلاعات و آدرس وبسایت در راه رفت و برگشت دسترسی داشته باشن و برای همین امکان فیلتر کردن یا تغییر محتوای دریافتی توسط ISP امکان‌پذیر نیست. سرور VPN از طرف شما به سایت درخواست می‌ده و نتیجه‌ش رو دوباره رمزگذاری می‌کنه و براتون پس می‌فرسته.

لازم به ذکر است که وقتی به VPN وصل هستید، سرور VPN در واقع دسترسی‌های ISP شما رو خواهد داشت. یعنی اگر از پروتوکل https استفاده کنید، سرور وی‌پی‌ان تنها آدرس وبسایت‌هایی که می‌رید رو بهش دسترسی داره، و اگر وبسایت روی پروتوکل http باشه، سرور وی‌پی‌ان به محتوایی که رد و بدل می‌شه هم دسترسی خواهد داشت.

مرتضی علوی

این بیشتر بسته به ارائه‌دهنده هست. شما مثلا میتونید از ارائه‌دهنده‌های معتبری وی‌پی‌ان رو خریداری کنید مثل میکرز یا فیت نت۷۵ یا ...