برو به محتوای اصلی

برای پر کردن لاستیک ماشین هوا یا نیتروژن چه فرقی با هم دارن؟ آیا نیتروژن واقعا کمک میکنه به مصرف سوخت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

کاوه متمادی، مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین
  • نکات مثبت باد نیتروژن :

تایرهایی که با نیتروژن پر شوند، به ندرت پیش می‌آید که به مرور زمان فشار باد آنها کاهش پیدا کند چون نیتروژن به سختی می‌تواند از تایر لاستیکی خارج شود.

ثابت بودن فشار باد تایر می‌تواند افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد؛ به طوری که گمان می‌شود استفاده از باد نیتروژن بتوانند حدود ۳ درصد تاثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو بگذارد.

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون حلقه تایر به عنوان زباله دفع می‌شوند. با این وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده کنید روند فرسایش آن نزدیک به ۳۰ درصد کندتر می‌شود.

نیتروژن حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار آن تغییر بسیار جزئی می‌کند که در مورد باد معمولی این طور نیست.

تایرهایی که در آن‌ها از باد نیتروژن استفاده شود دارای عمر بالاتری هستند. یکی از دلایل آن این است که نیتروژن گاز خشک است و بر خلاف باد معمولی که به تایر می‌زنیم هیچ رطوبتی ندارد. نبود این رطوبت نه تنها برای جنس لاستیکی تایر خوب است بلکه از جنس فلزی رینگ نیز محافظت می‌کند.

نیتروژن گاز قابل اشتعال نیست و به همین دلیل احتمال آتش گرفتن آن وجود ندارد و این خود تاثیر مثبتی روی ایمنی دارد اما تایرهایی که در آن‌ها از باد معمولی استفاده شود در صورتی که مشتعل شوند از اکسیژن موجود در داخل تایر برای سوختن استفاده می‌کنند.

  • نکات منفی باد نیتروژن :

پر کردن تایر با باد نیتروژن در مقایسه با پر کردن آن از باد معمولی پرهزینه‌تر است.

نیاز به سرویس و نگهداری همچنان وجود دارد این که شما تایر خودروی خود را از نیتروژن پر کنید دلیل نمی‌شود که فشار آن را چک نکنید.

باد نیتروژن را در هر جایی نمی‌توان به راحتی یافت و این خود یکی از محدودیت‌هایی است که در پیش روی طرفداران استفاده از نیتروژن وجود دارد. 

۵