برو به محتوای اصلی
علیرضا بابالو
مکانیک- عمران
۲ سال پیش پرسیده شده

چرا از تلگرام یا دیگر برنامه‌های فیلتر شده نوتیفیکیشن همچنان دریافت میشه اما پیامها پس از باز شدن دریافت نمیشن؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

وقتی یک سرویس مثل تلگرام فیلتر می‌شود، در واقع تمام سرورهایی که تلگرام به آنها متصل می‌شود را از دسترسی خارج می‌کنند و یا با صفحه دیگری مثل صفحه فیلترینگ جایگزین می‌کنند.

برای همین وقتی وارد تلگرام می‌شوید به اصطلاح End-pointهایی که تلگرام پیام‌های شما را از آن دریافت می‌کند قابل دسترسی نیستند.

از طرف دیگر نوتیفیکیشن‌ها از طریق مکانیزم دیگری که اصطلاحا به آن Push Notification می‌گویند به گوشی شما از طرف سرور اپل و یا گوگل فرستاده می‌شوند. وقتی برنامه‌ای را در گوشی خود باز می‌کنید برنامه از شما اجازه می‌گیرد که برایتان Push Notification بفرستد. با قبول کردن این دسترسی دستگاه شما یک شناسه یکتا به سرور برنامه می‌فرستد و از آن پس برنامه می‌تواند با فرستادن آن شناسه یکتا به سرور اپل یا اندروید (Google Cloud Message یا GCM) به همراه متن پیام برای شما نوتیفیکیشن بفرستد. جالب این است که حتی در صورتی که برنامه به طور کامل بسته باشد هم امکان فرستادن نوتیفیکیشن برای شما از این طریق مقدور است.

به دلیل متفاوت بودن مسیر رسیدن این پیام‌ها با وجود فیلتر بودن تلگرام همچنان شما این پیام‌ها را دریافت می‌کنید ولی وقتی روی پیام کلیک می‌کنید برنامه امکان دسترسی به سرور تلگرام جهت سینک (Sync) کردن را نداشته و پیام‌های جدید دریافت نمی‌شوند.