برو به محتوای اصلی
۵ سال پیش پرسیده شده

بهترین فیلم ترجمه نشده‌ای که تا الان دیدید چی بوده؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

اخیرا دو فیلم به زبان هندی دیدم که ترجمه نشده بودن و خیلی روم تاثیر گذاشت. جالبه که موضوع هر دو فیلم تابو شکنی در یک محیط خیلی سنتی هست.

فیلم دنگال - ۲۰۱۶ (Dangal)

بهترین فیلم ترجمه نشده‌ای که تا الان دیدید چی بوده؟

ماجرای این فیلم یک پدر کشتی‌گیر هست که در این ورزش مقام‌های بسیار زیادی داشته و شروع می‌کنه این ورزش رو به دختراش درس می‌ده چون هیچ فرزند پسری نداشته که این موضوع، یعنی کشتی گرفتن زن‌ها، در فرهنگ هند خیلی زشت و بد هست. به نظر من خیلی فیلم تاثیرگذاری بود. ریتینگ این فیلم در آی‌ام‌دی‌بی ۸.۵ هست، ۱۵ جایزه برنده شده و رتبه ۸۰مین فیلم برتر رو داره.

فیلم پدمن - ۲۰۱۸ (Padman)

بخش سخنرانی پدمن در United Nations در فیلم
بخش سخنرانی پدمن در United Nations در فیلم

جالب اینه که من هر چی دنبال زیرنویس این فیلم گشتم، هنوز تولید نشده و کل این فیلم رو به زبان هندی دیدم. این فیلم هم فوق‌العاده تاثیرگذار هست، به خصوص که فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده!

ماجرای فیلم یک مرد هست که وقتی متوجه می‌شه در هند بیش از ۹۰٪ خانم‌ها (از جمله همسر خودش) از نوار بهداشتی به خاطر گرون بودنش استفاده نمی‌کنن با روش صحیح و خطا شروع می‌کنه به تولید نوار بهداشتی ارزون تا این حد که همه بهش می‌گن دیوونه و هیچ کس حاضر حتی نبوده امتحان کنه محصولاتش رو، و از یه جایی به بعد خودش محصولاتش رو می‌پوشه و تست می‌کنه با استفاده از یک توپ پر از رنگ و لوله.

به نظر من تاثیرگذارترین قسمت این فیلم سخنرانی این شخص در United Nations هست که این بخش رو با اینکه انگلیسیش خیلی ضعیف هست، دست و پا شکسته انگلیسی صحبت می‌کنه. این سخن‌رانی به نظر من فوق‌العادست و اشک رو توی چشمای آدم جمع می‌کنه.

تصویر پدمن واقعی (Arunachalam Muruganantham) در سمت راست بازیگر پدمن در سمت چپ
تصویر پدمن واقعی (Arunachalam Muruganantham) در سمت راست بازیگر پدمن در سمت چپ

در این فیلم پدمن راهی پیدا می‌کنه تا به جای دستگاه‌های چندصدهزار دلاری برای تولید نوار بهداشتی، هر روستا بتونه برای خودش با یه دستگاه کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای خودش به اندازه نیازش تولید نوار بهداشتی داشته باشه و برای هزاران هزار زن هندی در این کارگاه‌ها شغل ایجاد بشه.

تصویر پدمن واقعی کنار بیل گیتس
تصویر پدمن واقعی کنار بیل گیتس

بهتون پیشنهاد می‌کنم حتما بعد از دیدن این فیلم، سخن‌رانی واقعی پدمن رو مثلا در TED Talk ببینید. کافیه برای Real Padman جستجو کنید. البته این سخنرانی‌ها به زیبایی و تاثیرگذاری سخنرانی داخل فیلم نیستن اما این که یک شخص بدون هیچ تحصیلاتی می‌تونه زندگی میلیون‌ها و حتی بیلیون‌ها نفر رو تغییر بده و براش این مهم‌تر از پول باشه به نظر من خیلی انگیزه ایجاد می‌کنه و تاثیرگذار هست.