برو به محتوای اصلی
علیرضا بابالو
مکانیک- عمران
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا اپل استور رو‌ گوشی من باز میشه ولی رو گوشی بقیه اعضای خانواده با همون اینترنت باز نمیشه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اگر اجازه بدین میخوام اول، یه عادت غلطی که خیلی رواج پیدا کرده رو اصلاح کنم:

  • اپل‌استور: مغازه فیزیکی و (اخیرا) مجازی اپل برای فروش محصولات خود برند اپل و برند‌های وابسته
  • اپ‌استور: فروشگاه مجازی اپل برای بازدید و خرید اپلیکیشن‌

چون اتفاقی هست که در دنیا روتین نیست و به‌وجود آوردن این مشکل در فضای تحت کنترل دشوار هست، پیدا کردن علت دقیق و جواب دادن به «چرا» کار دشوار و زمان‌بری است؛ و بعد از پیدا کردن علت، چاره‌ای جز «استفاده از نوعی فیلتـرشکـن» برای رفعش نخواهد بود. چون پارامترهایی که می‌تواند سبب این موضوع باشد و ما بهش دسترسی داشته باشیم خیلی محدود است.

در ادامه سعی می‌کنم علت احتمالی این موضوع رو توضیح بدم: 

تا جایی که شواهد نشون میده و بنده اطلاع دارم، مشکل اپ‌استور به ISPهای داخلی و در کل فیلترینگ کشور بر نمیگرده. و سال‌هاست که این مشکل هست و به نحو‌های مختلف مثل ارور ۱۰۰۹ یا باز نشدن صفحه اول اپ‌استور

باز شدن اپ‌استور و نمایش لیست برنامه‌ها، تنها به «دریافت لیست» وابسته نیست، بلکه قبل از اون یک نوع «Handshake» مضاعف اتفاق میافته. این Handshake برای استفاده از Apple Music، iCloud Photos، شروع دانلود اپلیکیشن و دیگر سرویس‌های وابسته به iCloud اپل نیز استفاده میشه.

هنگام انجام این Handshake است که این مشکل رخ می‌دهد. که علتش میتونه تحریم‌های اپل باشه که اصلا ثابت و پایدار نیست.

این علت باز نشدن، یا کار‌‌ نکردن بعضی سرویس‌هاست. اما اینکه چرا بعضی اوقات،‌ بعضی گوشی‌ها این مشکل را ندارند، برمیگرده به اینکه بعد از انجام Handshake تا مدتی بعد، دیگر نیاز به انجام Handshake نیست.

شما و دیگر دوستانی که به این مشکل برنمیخورید، یا خیلی خوش‌شانس هستید و در زمان‌هایی که Handshake به مشکل نمی‌خورد از یکی از سرویس‌هایی که بالا گفته شد، استفاده می‌کنید و در نتجیش Handshake موفق دارید و می‌توانید تا مدتی بعد، از بقیه سرویس‌ها هم استفاده کنید.

یا اینکه به صورت روزمره از فیلتـرشکـن استفاده می‌کنید و در اون مواقع، Handshake موفق شما اتفاق میافته.