برو به محتوای اصلی

روش صحیح پیدا کردن یک مسئله واقعی برای ایجاد استارتاپ چیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

روش صحیح پیدا کردن یک مسئله واقعی برای ایجاد استارتاپ اول توجه به حوزه علاقمندیهای خودتونه. چون ممکنه شما موضوعی رو پیدا کنید و نیاز خیلی‌ها رو رفع کنه، اما شما قراره باهاش زندگی کنید و تا عمر دارید راجع به اون صحبت و فکر کنید. پس بهتره که عاشقش باشید و ازش لذت ببرید. اگر اون موضوع رو دوست نداشته باشید شاید براتون پولساز بشه اما شما رو شکوفا نمیکنه و بهترین نمیشه. همه اونایی که خیلی گل کردن تو کارشون عاشق حرفه و کارشون بودن.

بعد بیایید متمرکز بشید رو تمام کارای روزمره خودتون، اطرافیانتون و فرزندانتون. ببینید معضلات شما و نیازهاتون تو خونه، با بچه‌ها، محل کار، با دوستانتون چیه؟ لازم نیست تمام دنیا رو رصد کنیم. اگر به دور و اطراف خودمون نگاه کنیم کلی ایده میگیریم اما اون ایده باید چیزی باشه که جامعه حاضر به پرداخت مبلغی بابتش باشه و هرچه این ایده نیاز افراد بیشتری رو برطرف کنه قطعا برنده‌تر هست.

برای پیدا کردن ایده بهتر حتما کتاب شکارچی ایده از بویتون و فیشر رو بخونید عالیه.

۱۶
حسین کوهساری ، مربی، بنیان‌گذار و شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا

بعد از بررسی هزاران استارتاپ ایرانی و خارجی و پیدا کردن نقاط مشترک منفی و مثبت به این نتیجه رسیدم که برای ایجاد استارتاپی موفق چند شرط لازم است:

مدیرانی با داشتن فکر جوان

داشتن روحیه جنگجو و پشتکار

خلق ایده، محصول و خدماتی مبتنی بر نیاز جامعه (شناخت نیاز)

 

این سه مورد به صورت خلاصه اساس پیدایش و چرایی یک استارتاپ موفق خواهد بود. البته در راه پر فراز و نشیب کنونی تبلیغات، استفاده از هم‌بنیان‌گذار و جذب سرمایه نقش کاتالیزر را بازی خواهند کرد.

۹
میلاد معافی ، توسعه‌دهنده جاوا

حل یک مشکل کلان جامعه، مثلا ترافیک، آلودگی، افراد کم‌توان، سلامتی بدن و... میتونه خیلی ارزشمند باشه. ولی نکته قابل توجه اینه که نباید پشت اون عناوین قایم بشید. به طور مثال حمل و نقل درون شهری. سوپرمارکت آنلاین بهانه‌شون اینه که ترافیک کمتر شه ولی انقدر زیاد شدن که ترافیک بیشتر هم شده و شغل‌های کاذب به وجود آوردن.

۷