برو به محتوای اصلی
صادق رضایی
مهندس عمران
۴ سال پیش پرسیده شده

هر صفحه از یک سایت باید حداقل یک کلمه کلیدی یا Focus keyword داشته باشد. افزونه Yaost SEO برای وردپرس پیشنهاد می‌کند که هر کلمه کلیدی تنها برای یک صفحه باشد و یک کلمه کلیدی واحد برای دو صفحه یا بیشتر استفاده نشود. آیا این مسئله درست است یا می‌توان یک کلمه کلیدی واحد را برای چندین صفحه از سایت استفاده کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آهنگ ساز

بطور کلی این فرض همیشه در ذهن شما باشد که برای گوگل صفحه مهم هست نه سایت، یعنی اعتبارسنجی بر مبنای فلان صفحه سایت هست. مورد دوم اینکه همیشه صفحه تارگت یا هدف گوگل یک صفحه هست، به عنوان مثال شما سه صفحه در سایت خود با عنوان "آموزش نصب وردپرس در کامپیوتر" دارید وقتی من از شما می‌پرسم لطفا یک صفحه را معرفی کن، تو باید ناگزیر بهترین صفحه بین این سه را انتخاب کنید. دقیقا گوگل به همین سبک کار می‌کند.

در مورد افزونه یوآست یا کلید واژه‌ی کانونی که دیده می‌شود برای نسخه‌ی حرفه‌ای چند مورد هم می‌توان نوشت اما توجه داشته باشید کلید واژه کانونی با برچسب در وردپرس فرق دارد. کلید واژه تنها چگالی محتوا رو در برابر آن کلمه می‌سنجد با یکسری ترفند استفاده در alt عکس‌ها، ایجاد h2 در متن، بولد کردن متن و لینک دادن و از این چیزا می‌توان استفاده کرد. اما یک قانون رو یادتون نره محتوا و مقاله‌تون اگر معتبر باشه و از 1820 کلمه یا جدیدا میگن بیش از 2000 کلمه باشه احتمال صعود به قله‌ی بالا بسیار بسیار بالاست.

مرتضی صادقیلر
مدیر محتوا و مربی تولید محتوا

واقعیت اینست که ما با محتوای خودمان در رقابت نیستیم! بنابراین بهتر است تنها از کلمات کلیدی غیر‌‌تکراری برای سئو محتوا استفاده کنیم. ضمن اینکه میتوان از مشتقات و عبارات مرتبط دیگری نیز برای تقویت و تکمیل سئو وبسایت‌مان استفاده کنیم.

نیما حسن زاده
(«وبمستر خاکستری» رو داخل گوگل سرچ کنین!)

پاسخ همه دوستان درسته و من هم از همین روش دارم استفاده میکنم اما بذارین به شکل یک بازاریاب دیوانه (! اسمی که من خودم روی افرادی که مثل خودم فکر میکنن میذارم!) فکر کنیم!

سئو یعنی چی؟ 

یعنی بالا آوردن سایت در یک کلمه کلیدی.

خب، کاری که همه سئوکارها میکنن اینه که یک صفحه از سایت رو با یک کلمه کلیدی سئو میکنن تا بیاد  صفحه اول و لینک‌های اول. چرا؟ چون هرچی لینک بالاتر باشه، طبیعتا کلیک و ورودی بیشتری دریافت میکنه.

اما من‌ یه پیشنهاد میدم! چرا فقط یک صفحه از سایتمون رو بیاریم بالا؟! چرا دو صفحه از سایت ما تو صفحه اول نباشه؟ بنظرتون کدوم یکی از حالات زیر بهتره:

حالت 1) یک صفحه داشته باشیم در لینک سوم

حالت 2) یک صفحه داشته باشیم در لینک سوم و یک صفحه داشته باشیم در لینک دهم

طبیعتا حالت دوم ورودی خیلی بیشتری برای ما داره و این رو هم بدونین که سینرژی و هم‌افزایی اینجا تاثیر داره یعنی 1+1 نمیشه 2، میشه 5!

چون یک سری کاربران (که البته تعدادشون خیلی هم زیاد نیست) نتیجه‌های جستجو رو بررسی می‌کنن، می‌بینن یک سایت دوبار تکرار شده و بیشتر از قبل ترغیب میشن روی نتیجه سایت شما کلیک کنن!

برای همین از این دید هم به موضوع نگاه کنین.
(وبمستر خاکستری من رو هم داخل گوگل سرچ کنین!)

حسین شوشتری
مدیرعامل شرکت شایگان

شما باید برای این منظور با استراتژی سئو کلمه کلیدی آشنا شید.

یک هرم رو در نظر بگیرید. در این استراتژی کلمه‌ای که بیشترین قدرت را داره در راس قرار می‌گیره.

هر کلمه‌ای یک سری سوالات داره و یا یک سری توضیحات و جزییات. مثلا اگر کلمه راس ما "دیجیتال مارکتینگ" باشه گروه زیرین اون می‌تونه "دیجیتال مارکتینگ چیست؟" و "روش‌های دیجیتال مارکتینگ" باشه.

دوباره زیر هر کدام از این گروه‌ها یک سری نوشته‌ها میاد، مثلا در زیر گروه "روش‌های دیجیتال مارکتینگ" می‌تونه کلماتی مثل "بازاریابی شبکه‌های اجتماعی" یا "اصول دیجیتال مارکتینگ در سال 2018" باشه.

اگر برای هر کلمت این استراتژی هرمی رو ترسیم کنی و لینک‌هایی برای اتصال این هرم تولید کنی می‌تونی توی سئو با کلمه کلیدی مد نظرت موفق باشی.

با توجه به صحبت‌های بالا فهمیدی که هر صفحه باید یک کلمه کلیدی خاص داشته باشه و استفاده از یک کلمه کلیدی در چندین صفحه گفته نشده! چرا؟

چون با این کار قدرت کلمه کلیدی در خود سایت نصف میشه و این امر در موتورهای جستجو نیز خودشو نشون میده.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

البته تو نسخه رایگان این افزونه فقط یک کلمه رو برای یک صفحه میتوانید سئو کنید ولی با خریدن نسخه پریمیوم میتونید در یک صفحه برای بی‌نهایت کلمه کلیدی سئو کنید. البته ناگفته نماند که میتونید تو نسخه رایگان متن رو برای یک کلمه سئو کنید بعد آن کلمه را پاک کرده و کلمه دیگری بنویسید و محتوای صفحه را برای کلمه دوم نیز سئو کنید و این را برای کلمات بعدی نیز میتوانید ادامه دهید.