برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
سال گذشته پرسیده شده

از کجا زعفران با کیفیت بخرم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

عرفان آریان‌منش
مدیر محصول در کشمون

اکثر زعفران‌های موجود در بازار تقلبی و بی‌کیفیت هستند و از خواص بی‌شمار زعفران فقط رنگ آن را دارند. بهترین راه برای تهیه زعفران وبسایت کشمون۶۰ است. در این بستر شما میتونید بی‌واسطه از کشاورزان، بسته‌های زعفران‌ ارگانیک و طبیعی را انتخاب و خریداری کنید.

مهرداد خدامی
کارشناس تکنولوژی و پروداکت

یکی از بهترین گزینه‌های پیشرو برای خرید زعفران با کیفیت، خلوص 100%، اورگانیک، آزمایش شده و... استفاده از استارتاپ کشمون۵۵ هست.

کشمون یک بازار آنلاین برای ارتباط مستقیم و کاملا بدون واسطه خریدار با کشاورزهای منتخب زعفران است.

با وجود آنکه زعفران در بازار جهانی قیمت بالایی دارد، اما حاشیه سود قیمت آن به جیب افراد واسطه می‌رود و کشاورزان آن کمترین سود را دارند. به علاوه بسیاری از زعفران‌های موجود در بازار، نه‌ تنها کیفیت پایینی دارند، بلکه از مواد شیمیایی برای رشد بهتر استفاده می‌کنند، گاها رنگ قاطی آن می‌کنند، از کودهای غیرطبیعی استفاده می‌کنند. به علاوه در اکثر (یا حتی همه شرکت‌های بزرگ تهیه و توزیع زعفران) زعفران مورد نیاز از تعداد زیادی کشاورز تهیه شده و محصولات آنها با هم ترکیب شده و در نهایت مشخص نیست زعفران خریداری شده توسط خریدار نهایی، حاصل کشاورز خوب و باکیفیتی هست یا خیر.

در نهایت، فاوندرهای استارتاپ کشمون (محمدقائم پناه، حمزه قائم پناه و سیامک خرمی) تصمیم می‌گیرند پلتفرمی را ایجاد کنند که مشکلات این سیستم مریض را رفع کنند. آنها به سراغ کشاورزانی می‌روند که از مواد شیمیایی استفاده نمی‌کنند و از روش‌های سنتی آبیاری که اصراف بالایی دارند استفاده می‌کنند اما حاضر هستند به روش‌های نوین کم‌هزینه و به صرفه کوچ کنند، می‌روند. محصول آنها را بدون واسط در کشمون قرار داده و خریدار نهایی مستقیما از کشاورز زعفران مورد نیاز خودش را تهیه می‌کنند. در نتیجه هر 3 سوی این خرید و فروش راضی هستند.

از کجا زعفران با کیفیت بخرم؟

اگر یک آشنا داشته باشید که زعفران‌کار باشه، زعفران بی‌واسطه و باکیفیت دستتون میرسه وگرنه پیداکردن زعفران اصل و بدون تقلب تو ایران واقعا مشکله.

خب بهترین زعفران‌ها در مشهد هستن اما بازم دوبرابر اصل بودن زعفران تقلبی هم اونجا پیدا میشه.

امید صادقی

اگه دنبال زعفران درجه یک و اعلا هستین، بهترین راه خرید زعفران از کشاورز است. توی سایت زعفرانیک کشاورزان روستای باغ آسیا خودشون یه سایت راه انداختن و محتوا تولید میکنند و آموزش می‌دهند تا اطلاعات مردم در زمینه زعفران و تشخیص زعفران اصل و نیز انواع زعفران افزایش پیدا کند. حتی سایت رو هم خودشون طراحی کردند. به نظر من بهترین جا برای خرید زعفران از کشاورز۴ میتونه باشه.