برو به محتوای اصلی

در مترو یا تاکسی چه کنیم تا وقتمان هدر نرود؟

۳
ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

عرفان آریان‌منش
عرفان آریان‌منش، دیجیتال مارکتر و طراح تجربه کاربری

ایده رمان هری‌پاتر وقتی به ذهن جی کی رولینگ رسید که منتظر قطار بود.

۱۵
نگین یشمی
نگین یشمی، مدیر محصول

در مترو من معمولا کتاب می‌خونم، گاهی هم دفترچه کوچکی همراه دارم و چیزهایی که می‌بینم می‌کشم یا یادداشت می‌کنم. اگر موضوع خاصی ذهنم رو مشغول کرده باشه یا ایده‌ی جدیدی داشته باشم سعی می‌کنم با آدم‌ها سر صحبت رو باز کنم و درباره ایده‌ام به صورت غیرمستقیم ازشون سوال می‌پرسم.

در تاکسی چون روی زمین هستیم سعی می‌کنم بیرون رو نگاه کنم و لذت ببرم.

۱۰

به شخصه مواقعی که حوصله‌ی گشتن دارم یا مطالب جالبی می‌بینم، اگر اون لحظه زمان خواندنش رو نداشته باشم، در Pocket ۴۱ذخیره‌اش می‌کنم. 

با این کار، همواره مطالبی رو در Pocket موجود دارم که آماده‌ی خوانده شدن هستن و در زمان‌های خالی سراغشون می‌رم، از جمله داخل تاکسی. 

۱۰
علیرضا بیات
علیرضا بیات، مدیر خدمات مشتریان علی بابا

استفاده از کوتاهترین زمان برای مطالعه یک سرمایه‌گذاری فوق‌العاده است، فقط کافیه از این کار خسته نشید. بعد از گذشت مدت کوتاهی متوجه میشوید چندین کتاب در این فرصت اندک مطالعه کردین. 

۹
نسیم خردمند
نسیم خردمند، مهندس نرم‌افزار

بهترین کار به نظرم کتاب خوندنه. من همیشه کلی کتاب به صورت pdf توی گوشیم دارم و تو مترو یا تاکسی می‌خونمشون. بعضی‌ها نمی‌تونن تو ماشین یا مترو مطالعه کنن چون دچار سرگیجه میشن. به نظرم برای این دسته از افراد کتاب‌های صوتی خیلی مناسبه.

۹
سیامک
سیامک، ۲دنبال‌کننده

مطالعه در وسیله نقلیه (تاکسی یا اتوبوس) باعث سردرد و ضعیف شدن چشم ما میشود. خودرو در حال حرکت، لرزشهای کوچکی دارد که تمرکز چشم را روی متن دشوار کرده و چشم را خسته میکند. به همین دلیل است که وقتی در اتومبیل مطلبی می‌خوانیم سردرد می‌شویم و حتی گاهی دچار حالت تهوع می‌شویم. بنظرم بهترین کار گوش دادن به کتابهای صوتی است. 

۷
کاوه متمادی
کاوه متمادی، مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

 می‌توان از نرم‌افزارها و پادکستها و کتابهای صوتی جهت افزایش معلومات، یادگیری زبان و یا گوش فرادادن به انواع کتابها استفاده کرد. خودم به شخصه ترجیح میدم زبان گوش بدیم یا لغت یاد بگیرم. نرم‌افزارهای خوبی تو این زمینه هستند مثل نارسیس.

۷
تارا یحیی نژاد
تارا یحیی نژاد، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

خواندن در حال حرکت را پیشنهاد نمیکنم، ولی گوش فرا دادن را به شدت پیشنهاد میکنم. موسیقی، داستان کوتاه، شعرخوانی‌ها و...

موسیقی علمی پیچیده است و اثری درمانی دارد. در این وانفسا تسکین و آرامش روان و تمدد اعصاب است.

۶
حسین مرتضوی
حسین مرتضوی، ۰دنبال‌کننده

من معمولا پادکست گوش میدم نرم‌افراز podcast addict رو پیشنهاد میدم عالیه:

addict to success

kwick brain

mastery session

شنوتو رو یه بار امتحان کردم متاسفانه نرم‌افزارش اصلا کارایی نداشت واسم، شاید من از یه نرم‌افزار ایرانی انتظارم بالاس نمیدونم. یه هندزفری بلوتوث باعث میشه راحتتر استفاده کنین.

۶
بابک اکابری
بابک اکابری، پژوهشگر کارافرینی

در بین پاسخ‌هایی که دوستان دادند، گزینه‌ی کتاب‌های صوتی را پسندیدم. به نظرم بهترین گزینه است. اما در کنار آن ایده‌ی رهاسازی فکر ایده‌ی جالبی است که بخصوص اگر برای آن موضوعی انتخاب شود میتواند حتی منجر به خلق ایده‌های ناب گردد. 

در بحث کارآفرینی، ایده‌یابی بر مبنای کشف نیاز مطرح میشود. برای کشف نیاز شناخت جامعه، مردم و نیازهای ایشان ضروری است. پس چه فرصتی از این بهتر که از فرصت حضور در مترو یا تاکسی استفاده کنیم و در مردم دقیق شویم. ببینیم چه میکنند، حرفشان چیست؟ چه می‌خواهند، نیازشان را بشناسیم. این باعث به کار افتادن ناخودآگاه ذهن برای پاسخ به این نیاز می‌شود. حال اگر این فعالیت ذهنی با خوراک‌هایی مثل کتاب‌های صوتی همراه شود منجر به جرقه‌های ذهنی برای پاسخ به آن نیازها و خلق ایده می‌گردد. 

۵
مهدی درویشی
مهدی درویشی، دانشجوی مهندسی نرم افزار / طراح گرافیک / مدرس مهارت های توسعه فردی
  • گوش دادن به پادکست
  • گوش دادن به کتاب‌های صوتی
  • خوندن کتاب (شاید سرتون درد بگیره)
  • دیدن فیلم یا انیمیشن
  • پی‌دی‌اف‌ها یا مجلات مورد علاقه
  • برنامه‌ریزی برای ادامه روز یا بررسی عملکرد امروز
  • فکر کردن!
۵
بنت الراضیه جعفری راد
بنت الراضیه جعفری راد، دانشجوی ارشد معماری

تنها کار مفیدی که میشه انجام داد فکر کردن به کار‌های روزمره خود میتونه باشه و همین طور برنامه‌ریزی برای کار‌هایی که قرار است انجام دهیم. چون خیلی‌ها با استفاده از موبایل در مترو دچار حالت تهوع میشن.

۴
حجت مردانه زاده
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

به شخصه به برنامه‌های روزانه و روتین و برنامه‌های پیش رو و چند و چون رسیدن و محقق کردن اونها زیاد فکر میکنم در زمان‌های بیکاری، مخصوصا در ماشین و تاکسی و اتوبوس و...

۴
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

با توجه به زندگی امروزی که فرصت دیدن دوستان و اقوام کم شده است و از سویی ارتباط در زندگی و کسب و کارمون تاثیر فوق‌العاده‌ای داره در این فرصتی که در مترو یا... هر جایی که وقت مرده داریم بهتر است بریم سراغ مخاطبین گوشیمون و با افرادی که مدتییه ازشون بی‌خبریم احوالی بگیریم البته در ابتدا برای اینکه تعجب نکنه بگیم فقط میخواستم احوالتون رو بپرسم و کار خاصی ندارم این اقدام تاثیر زیادی در ارتباط دوستانه و کاری خواهد داشت. 

۴