برو به محتوای اصلی

بهترین کتاب برای شروع کتاب‌خوانی چیست؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجرباتتونو به اشتراک بگذارید!

حمیده
روانشناس بالینی

اگر اهل کتاب خوندن نبودید و تازه میخواید شروع کنید کتابای کم‌حجم و روان و متون ساده بخونید نوع انتخاب کتاب به علاقه و سلیقه شما بستگی داره اما معمولا رمان چیزیه که اکثریت دوست دارن و من رمان‌های زویا پیرزاد یا فریبا وفی رو پیشنهاد میکنم چون باید متن کتاب طوری باشه که شما رو به ادامه تشویق کنه و با خودش بکشونه. مثلا برای شروع نمیشه گفت با رمان‌های گابریل گارسیا مارکز شروع کنید چون پر از استعاره و توصیف‌های دقیق علمی و پزشکی و ادبیات سنگینه. به خیلی جمله‌هاش باید فکر کرد اما کتابای زویا پیرزاد خیلی ساده و پرکشش و البته دوست داشتنیه. با یک ربع مطالعه قبل خواب شروع کنید، هر شب سعی کنید یک صفحه بیشتر بخونید. نشانگر لای کتابتون بگذارید و جملاتی که روی شما تاثیر گذاشتن رو هایلایت کنید، سالها بعد وقتی ورق میزنید متوجه میشید هر نکته از کجا بر دل و جان شما اثر کرده.

۱۱
زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

خیلی سلیقه‌ای هست این قضیه. بستگی به سن و سال، روحیات، شخصیت فرد داره. من خودم با کتاب‌های علمی شروع کردم، بعد تو یه دوره به کتاب‌های داستانی و رمان علاقه‌مند شدم، بعد از اون هم کتاب‌های تاریخی و فلسفی برام جذاب شد...

ولی فکر می‌کنم کتابی برای شروع مناسبه که خیلی قطور نباشه و متن گیرایی داشته باشه، مخصوصا اگه کتاب ترجمه شده هست باید دقت کرد که بهترین مترجم رو انتخاب کنین چون خیلی از ترجمه‌ها واقعا آدم رو دلزده می‌کنن.

۸
بهراد جاود
وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا

کاملا به سلیقه وابسته هست. بعضی‌ها با کتاب‌های علمی شروع به مطالعه می‌کنن و بعضی‌ها هم با کتاب‌های تاریخی یا اجتماعی. من خودم با کتاب‌های داستانی و رمان به دنیای کتاب‌خوانی پا گذاشتم. اما جدا از این‌ها، به نظرم باید فقط وقتی به سراغ کتاب رفت که شرایط و محیط آماده مطالعه باشه. منظورم از شرایط زمانی هست که ذهن آدم برای خوندن آمادگی داشته باشه و خسته نباشه. شرایط محیطی هم یعنی ساکت و آروم بودن فضا. مثلا توی پارک‌ها کتاب خوندن می‌تونه اشتهای آدم به کتاب رو خیلی باز کنه، یا هر فضای دیگه‌ای که به نظر خودتون خوب باشه.

۷
حضرت
۰دنبال‌کننده

شازده کوچولو

نویسنده: آنتوان دوسنت اگزوپری

ترجمه: محمد قاضی

ترجمه: احمد شاملو

۷
بابک اکابری
پژوهشگر کارافرینی

پارامترهای انتخاب بهترین کتاب، برای هر فردی منحصر به اوست. زیرا انتخاب کتاب، تابع شرایط سنی، علائق فردی، نیاز فکری فرد در زمان انتخاب کتاب، هدف فرد از مطالعه و همچنین عوامل بیرونی دارد. 

اصولا چیزی به نام بهترین کتاب برای همه وجود ندارد. اما اگر قصد شما از مطالعه لذت است قطعا کتبی که شما را درگیر کنند انتخاب‌های بهتری هستند. اگر هم قصد دارید تا برای موضوع خاصی تحقیق کنید و مجموعه‌ای از کتب را بخوانید بهتر است از الگوی 80/20 استفاده کنید که یاد بگیرید چگونه با بیست درصد زمان گذاشتن برای یک کتاب به هشتاد درصد از مطالب مورد نیاز از آن کتاب اشراف پیدا کنید. 

برای یادگیری این روش کتاب "قانون هشتاد بیست" نوشته‎ی "ریچارد کخ" را پیشنهاد میکنم. 

اگر به طور کلی میخواهید با کتاب‌خوانی و روش مطالعه آشنا شوید کتاب "چگونه کتاب بخوانیم" نوشته‎ی "مارتیمر جی. آدلر" توصیه شده است. 

۶
س ملکی
مهندس انرژی

بنظرم بهتره که اول با کتاب مورد علاقه‌مون شروع کنیم، یا کتابی که بیشترین تاثیر رو در حال و احوالمون داره. در غیر اینصورت زود دلزده خواهیم شد.

۵
داود رشادی
مهندس عمران

من به شخصه با کتاب دایی جان ناپلئون شروع کردم.

چون تیکه‌هایی از سریالش رو هم دیده بودم خیلی با جملاتش ارتباط میگرفتم. انگار داشتم فیلمش رو میدیدم.

۴
کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

بهترین کتابی که میتوان برای آغاز کتابخوانی استفاده کرد باید درباره موضوعی باشد که به آن علاقه‌مندید. در این صورت حس یادگیری و سیر شدن ذهنتان را تجربه خواهید کرد و در صورت تداوم باعث عادت این کار زیبا و فرهنگی و مفید خواهید شد.

۴
بنت الراضیه جعفری راد
دانشجوی ارشد معماری

بهترین روش برای شروع کتابخوانی و یا علاقه‌مند کردن کسی به کتاب‌خوانی به نظرم خواندن کتاب‌های رمان است. بعد از کتاب‌های رمان کتاب‌هایی درباره آناتومی بدن انسان و کارکرد آن است. هرچه انسان بیشتر راجع به خود بداند بیشتر مطالعه می‌کند و بیشتر جذب خواندن مطالب بهتر می‌شود.

۳
متین پرچین
برنامه نویس

شروع با هر چیزی که بهش علاقمندی، مثل داستان, رمان یا ...

۲