برو به محتوای اصلی
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۳ سال پیش پرسیده شده

سالم‌ترین و بهترین نوع نان در ایران کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی

چون در مورد سبوس غلات بخاطر تولیدات کارگاهم و اعتقاد به سالم بودن مواد خوراکی مطالعه میدانی داشتم لازم دیدم در این مورد توضیح مختصری بدهم.

علیرغم اینکه سبوس ارزش غذایی بالایی دارد ولی اگر اسیدفیتیک‌اش بالای 500 باشد خیلی خطرناک است (چون اسیدفیتیک باعث می‌شود تمام پروتیئن، املاح و ویتامین‌ها‌ی موجود در بدن را از طریق روده‌ها را باند و از بدن خارج می‌کند) متاسفانه اسیدفیتیک سبوس گندم بالای 2000 است. بر همین اساس باید اسیدفیتیک‌اش را به استاندارد برسونیم. دو راه وجود دارد:

 1- روش طبیعی و قدیمی که در قدیم در نان پختن اجرا می‌شده است_ در گذشته مادران شب خمیر می‌کردند و فردا صبح نان می‌پختن و این عمل تخمیری باعث می‌شده اسیدفیتیک‌اش استاندارد شود-  اکنون هم می‌شود سبوس را به مدت 6 ساعت در آب نگه داشت تا حالت تخمیری پیدا کند و اسیدفیتک‌اش کاهش پیدا کند. سپس با شیر یا ماست و در انواع خورشت‌ها و برنج استفاده شود. یادمان باشد از نانواهایی که سبوس را بطور خشک بر روی خمیرشان می‌پاشن نان نخرید چون اسیدفیتیک‌اش بالا است. 

2-روش دوم: عمل فرآوری که از طریق رطوبت و دستگاه خشک کن و یا دستگاه اکسترودل انجام می‌شود که در ایران شرکت‌های پارسیان آنزیم و آراد چارتا این فرآوری را انجام می‌دهند.

* در کشورهای پیشرفته مثل آلمان از روش اول یعنی تخمیر طبیعی استفاده می‌کنند.

ناشناس

نان سنگکی است که روی سنگ به صورت سنتی پخت می‌شود. زیرا هم خیلی خوشمزه است و از طرف دیگر به جهت مقدار سبوس بیشتر  حتی برای افرادی که دیابت دارند نیز این نان توصیه می‌شود. البته ممکن است نان جو نیز به جهت سبوس بالا مناسب باشد ولی به اندازه‌ی نان سنگک خوشمزه نیست.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

یکی از سالم‌ترین نان‌ها برای استفاده نان سنگک هست به شرطی که بر روی سنگ پخته بشه. در زمان‌های قدیم هم تنور‌های مخصوصی بود برای تهیه انواع دیگری از نان‌ها که اگه اشتباه نکنم با خشت و گل درست میشد. در کل اون دسته از نان‌هایی که بر روی آهن پخته میشن از نظر طب اسلامی مردود به حساب میاد. مسلما دلیل‌هایی داره که به همون نسبت هم بیماری‌های مختلفی رو در درازمدت با خودش به همراه داره. البته الان خاطرم نیست که چه عوارضی داره پختن این دسته از نان‌ها بر روی آن مثل نان‌های بربری و... البته دسته‌بندی نان‌ها مسلما برای مزاج‌های مختلف و با سلیقه‌های مختلف هم وجود داره. مثلا نان جو یکی از منابع اصلی تامین فیبر برای بدن هست که از یبوست جلوگیری کنه و نان‌های دیگه که خواص بی‌نظیری دارن که بسته به اون ارزش غذایی و خواص نان باید به موقع مصرف بشه. در کل سعی کنید از نان‌هایی استفاده کنید که بیشتر بر روی سنگ پخته میشه یکی به همین دلیل که آهن داغ جذب نان نشه یکی هم اینکه مسلما پختن نان بر روی سنگ باعث میشه کیفیت پخت نان هم بالاتر بره. در کنار این موارد نان‌های شرکت سه‌نان هم بر اساس نوع نان ارزش غذایی متفاوتی داره و به شخصه دیدم که کسایی که مشکلات گوارشی و از این دست مشکلات دارن معمولا مصرف این نان‌ها خیلی میتونه در تامین نیاز روزانه و همچنین ارزش غذایی مورد نیاز هر فرد موثر باشه. پیشنهاد میکنم در مورد هر کدوم از این موارد جزییات بیشتری رو مطالعه کنید که شاید مجبور باشید یه تغییراتی در سبک زندگی خودتون بدید. این موردی که اشاره شد یعنی پختن نان بر روی آهن یکی از عادت‌های ناسالم برای زندگی ماست که خیلی راحت از کنارش عبور میکنیم. البته به عنوان نکته آخر ذکر این مورد خالی از لطف نیست که بگیم در شهر‌های مختلف مثل دامغان یا سنندج نان‌های مخصوصی دارن که درونش با سبزیجات مختلف پر میشه و با روغن حیوانی مصرف میشه که ارزش غذایی نان رو هم به شدت بالا میبره.