برو به محتوای اصلی

آیا ایرانی‌‌ها از زیر کار در میرن یا زیاد کار میکنن؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

از زیر کار در رفتن یا زیاد کار کن بودن به شخص برمیگرده، دوتا برادر رو نمیشه از این نظر مقایسه کرد، این که مقایسه ۸۰ میلیون نفر هست!

۳
پویا غفاری، بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

تو هر کشوری نقش‌های کلیدی هستند که به فرهنگ مردم سمت و سو میدهند، بیایید مثال‌هایی رو باهم بررسی کنیم:

۱. Key role در کشور آمریکا که آدم‌هایی مثل استیو جابز، زاکربرگ، بیل گیتس و یا سیاستمدارانی که با زحمت‌های فراوان مراتب ترقی رو طی کرده و به والاترین مراحل نایل شدن.

۲. در یکی از مصاحبه‌های یک شبکه خارجی با یکی از سردمداران رژیم قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران شده بود در مورد علت رشد اقتصادی بسیار بالای ایران سوال شد، آن مقام پاسخ داد که که ما ملتی هستیم که بسیار زحمت میکشیم و از تنبلی هراس داریم! به همین علت نسل متولدین قبل از انقلاب ایران انقلاب کردن، جنگ کردن و از صبح هنگام طلوع شروع به کار میکردن تا نیمه‌های شب. 

۳. در کشور ژاپن مرگ در سرکار به علت افراط در کار یکی از افتخارات ژاپنی‌هاست. مردمی بسیار کاری و غیور. ملتی که به تنهایی در جنگ جهانی چین را تسخیر کرد علیرغم جمعیت، مساحت و اقتصاد نابرابرشان. 

۴. در ایران حال حاضر ما نقش‌های کلیدی چه کسانی هستند؟ ژن خوب‌هایی که پدرانشون مملکت رو چاپیده و اینها هم در خارج از کشور دارن با دخترها رو تختشون عکس میگیرن مثل ساشا صبحانی! ژن خوبی که تو سن نوجوانیش میره قرارداد اپراتور موبایل رو میبنده مثل عارف! تو تلویزیون (رسانه ملی) کسانی از اقتصاد و تجارت و کسب و کار و تکنولوژی و... حرف میزنن که تو عمرشون یه دونه آدامس هم نگرفتن به دستشون بفروشن!!!

من که نزدیک به ۱۰ ساله در خارج از کشور زندگی میکنم و در استانبول که محل تلاقی غرب و شرق هست تجاری از هر دو طرف میان رو میبینیم و باهاشون صحبت میکنیم ۲ نوع کاملا متفاوت از سیستم‌های اقتصادی رو میبینم:

۱. در یک طرف مردمانی از کشورهای تحت سلطه شوروی سابق هستند که تنها نقطه مزیت خود را نزدیکی به نهادهای قدرت میدونن. 

۲. طرف دیگر مردمانی از کشورهای غربی هستن که نقطه مزیت خود را تجربه و تکنولوژی حاصل از سختکوشی خود میدونن. 

در نتیجه بنابه نکته‌های ذکر شده در بالا میشه نتیجه گرفت که طبیعی هست نسل جدید ایران بدون زحمت و رنج میخواهند به آرزوهای خود برسند. نکته جالب توجه اینه که علیرغم اینکه استان آذربایجان غربی با اینکه جزو بیکارترین و فقیرترین استان‌های ایران هست، ما تو استارتاپ فروشگاه اینترنتی لباس۱۴ فیزا با اینکه توانایی کارآفرینی برای جوان‌ها رو داریم بزرگترین معضلمون پیدا کردن نیروهای متخصص و متعهد سختکوش هست. این تناقض بسیار زجرآوره واقعا!!!

۲