برو به محتوای اصلی
سوال
هوش
سهند شکری
مهندس آی‌تی
۳ سال پیش پرسیده شده

هوش هیجانی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

هوش هیجانی یا همان EQ نوع دیگری از باهوش بودن است که به درک احساسات خود و دیگران برای تصمیم‌گیری مناسب در زندگی اشاره دارد. آگاهی از وضعیت هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می‌تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند. تست هوش هیجانی بار آن که از آن با عنوان‌هایی مانند تست EQ، تست هوش عاطفی و تست هوش احساسی نیز یاد می‌شود، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی استقلال، خودابرازی، عزت نفس، خودشکوفایی، خودآگاهی هیجانی، روابط بین فردی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، همدلی، قدرت حل مسئله، انعطاف‌پذیری، واقع‌گرایی، تحمل فشار روانی، کنترل تکانش، شادمانی و خوشبینی می‌پردازد. بعد از تکمیل تست هوش هیجانی بار آن، تفسیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که به شما خواهد گفت، کدام یک از مولفه‌های هوش هیجانی جزء نقاط قوت شما محسوب می‌شوند و کدام مولفه‌ها نقطه ضعف شما هستند که می‌توانید بر روی آن‌ها کار کرده و آن‌ها را بهبود بخشید.

هوش هیجانی چیست؟

پیشنهاد میکنم برای انجام این تست از سایت کاربوم استفاده کنید چون تفسیر‌های دقیقی برای این مورد داره و نقاط قوت و ضعف رو تو تفسیر‌ها به خوبی نشون میده. البته این آزمون پولی هست ولی به شدت ارزش هزینه کردن داره. https://karboom.io/assessments/bar-on۴۲

البته نمونه خروجی این آزمون رو در سایتش گذاشته و به خوبی بخش‌های این آزمون رو بر اساس سوالاتی که شما جواب دادید رو گراف به تصویر میکشه.

سیامک

توانایی فرد در درک احساسات خود و فرد مقابل را با سوالات و تستهایی اندازه می‌گیرند و آنرا بعنوان EQ می‌شناسند.