برو به محتوای اصلی
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۳ سال پیش پرسیده شده

آب استخر‌ها با کلر تمیزه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بله با کلر میشه آب استخر را ضدعفونی کرد.

ناشناس

بستگی داره که منظورتون از تمیزی چی باشه. از کلر در استخرها معمولا جهت از بین بردن باکتری‌های موجود در آب و همچنین باکتری‌هایی که توسط بدن انسان به آب منتقل میشه، استفاده میکنن و بعید میدونم بتونه آب استخر رو بطور کامل تمیز کنه.

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

مدتی است که از گاز ازن در کنار کلر در استخرهای عمومی استفاده می‌شود. ازن اکسیدکننده‌ای بسیار قوی می‌باشد که قابلیت حذف ترکیبات بیماری‌زای کلر و بی‌اثر کردن کلیه میکروارگانیسم‌های مقاوم در برابر کلر را دارا می‌باشد. این ماده بر خلاف کلر ترکیبات مضر تولید نکرده و مشکلات مربوط به کلر از جمله سوزش چشم، خشکی پوست وغیره را نیز ایجاد نمی‌کند. این خواص باعث استقبال عمومی برای استفاده از این ماده در استخرهای عمومی گردیده است.

اما آیا ازن را می‌توان جایگزین کلر کرد؟ صاحبان بسیاری از استخرها به منظور حذف مشکلات مربوط به کلر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان به فکر استفاده از ازن به عنوان راهکاری نو در حل معضلات قدیمی استخرهای کشور افتاده‌اند. ازن به تنهایی برای ضدعفونی آب استخر کافی نبوده و در کنار آن استفاده از یک ضدعفونی کننده مکمل ضروری می‌باشد.

چرا ازن به تنهایی کارساز نمی‌باشد؟ اگر ازن اکسیدکننده‌ای قوی‌تر از کلر بوده و ترکیبات مضر جانبی هم تولید نمی‌کند پس چرا نمی‌توان به تنهایی برای ضدعفونی آب استخر از ازن استفاده نمود؟

مهمترین دلایل این امر عبارتند از:

۱) ازن محلول در آب به سرعت تجزیه می‌شود و به این دلیل ازن برای گندزدایی آلودگی‌های ثانویه کاربرد ندارد.

۲) ازن موجود در آب باعث آسیب رساندن به ششها، مخاط، تحریک پوست و ایجاد خارش می‌گردد.

۳) بوی ازن حتی در غلظت‌های پایین (۰٫۰۵ ppm) بسیار نامطبوع و خورنده می‌باشد.

به دلایل فوق وجود ازن در داخل استخر مجاز نمی‌باشد و برای جلوگیری از بروز آلودگی‌های ثانویه در داخل استخر، تزریق کلر ضروری است.

اگر استفاده از کلر اجتناب‌ناپذیر است، چرا دیگر ازن تزریق کنیم؟ اکنون باید پرسید که با نیاز به استفاده از کلر به عنوان ضدعفونی کننده، نقش ازن چیست و آیا استفاده از آن ضرورتی دارد؟

در پاسخ باید گفت که:

۱) ازن باعث از بین بردن ترکیبات مضر کلر از قبیل تری‌هالومتان‌ها و کلرآمین‌ها که منبع تولید سرطان و بو در استخرها می‌باشند می‌گردد (آلودگی‌های شیمیایی).

۲) ازن به دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بالا به سرعت میکروارگانیسم‌هایی را که نسبت به کلر مقاوم هستند از بین می‌برد (آلودگی‌های میکربی).

۳) ازن بدلیل واکنش با مواد آلی موجود در آب آنها را از بین برده و باعث شفافیت آب استخر می‌گردد (آلودگی‌های فیزیکی).

۴) ازن باعث کاهش مصرف کلر تا حد مقدار اولیه می‌گردد.