برو به محتوای اصلی

آیا استارتاپ موفقی در ایران داریم که از نمونه خارجی کلون نشده باشه؟

۳

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پدرام عطایی ، مشاور سرمایه گذاری خطرپذیر

ایده جدیدی در دنیا وجود ندارد مگر اینکه به معنی دقیق کلمه «نوآوری» شکل گیرد. نوآوری نیز اتفاق نمی‌افتد مگر با سرمایه‌گذاری کلان، تیم بسیار خلاق و ماهر و استفاده از آخرین فناوری‌های توسعه داده شده در دنیا به اضافه تحمل انجام فرایندهای پرزحمت تحقیق و توسعه در طی چند سال. بدیهی است سرمایه، نیروی انسانی و فناوری‌های در دسترس در ایران هیچ کدام امکان شکل‌دهی نوآوری را ایجاد نمیکند. توجه شود که قطعا «خلاقیت» در ایران وجود دارد، ولی «نوآوری» خیر. 

کلون کردن به معنی کپی‌سازی کامل یک محصول موجود و فروش آن در یک بازار جدید است. قطعا در ایران استارتاپ‌های موفق (هرچند تعریف موفقیت مشخص نشده است) که کلون یک محصول مشابه نباشد، وجود دارد. این استارتاپ‌ها ترکیب چند مفهوم موجود در دنیا را خلاقانه برای بازار ایران مورد استفاده قرار داده‌اند و موفقیت‌های نسبی کسب کرده‌اند. هر چند احتمالا جز استارتاپ‌هایی که قابلیت یونیکورن شدن دارند محسوب نمیشوند. 

۲۱
امین دلشاد ، هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

بارها برای من اتفاق افتاده که دوستی یک ایده‌ی بیزنسی رو برای من توضیح داده که به نظر خیلی خلاقانه و بکر می‌رسه. ولی وقتی بیشتر تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که نمونه‌های متعددی از پیاده‌سازی ایده‌های مشابه چه تو ایران و چه خارج از ایران وجود داشته که به درجات مختلفی از موفقیت رسیدن.

نکته اینجاست که تا حد خوبی خلاقیت مطلق معنی نداره. نوآوری‌هایی که توسط استارتاپ‌ها صورت می‌گیره اکثرا به واسطه پیشرفت‌هایی که در زیرساخت‌های تکنولوژی لایه‌ی پایین‌تر اون صنعت اتفاق میفته ممکن می‌شن، و در بیشتر موارد حاصل بهبود عملکرد راهکارهای مشابهی هستند که قبل از استارتاپی که برای ما شناس شده روی ایده‌ای نسبتا مشابه کار می‌کردند. حالا این زیرساخت‌ها در بعضی جاها سریع‌تر از جاهای دیگه به حدی فراگیر می‌شن که بشه روشون ایده‌ی بیزنسی پیاده کرد. 

من نمی‌گم ممکن نیست این اتفاق برای یک استارتاپ ایرانی بیفته، ولی احتمال اینکه روی ایده‌ای باشه که به یک نیاز مختص ایرانی‌ها پاسخ می‌ده بیشتر خواهد بود.

۱۹
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

واقعا با جرات میشه گفت هیچ کسب و کاری از صفر صاحب و مالک ایده ایرانی نبوده و تا به امروز بنده ندیدم. جز فقط همون سایت تهیه غذای خانگی مامان‌پز که البته احتمالا اونهم وجود داشته باشه نمونه خارجیش اما بنده ندیدم و همچنین یه فرضیه دیگه هم میشه محتمل دونست اونم این هست که این ایده بیشترین و نزدیک‌ترین حالت و ایده میتونه باشه به اینکه تصور کنیم صاحب این سایت شخصاً بدون دیدن هیچ سایت دیگری به این فکر افتاده باشه.

۱۲
میلاد کرمی ، مدیرعامل استودیو استارتاپ لانچری

حدودا 70 ساله در دنیا این ثابت شده است که دیگر ایده جدیدی وجود ندارد و همه ایده‌هایی که فکر می‌کنید جدید هستند؛ کپی بعلاوه یکم نوآوری از یک نمونه فیزیکی هست.

بیل گیتس میگه؛ تقلید کردن بهتر از نوآوری است...

من با این موافق نیستم که اسنپ کپی اوبر بوده و این یعنی افتضاح که چرا کپی‌برداری شده است؟

یه جواب مطلق وجود دارد؛ کشور ایران می‌طلبید که یک سرویس تاکسی آنلاین داشته باشد و آن شد اسنپ و تپسی و هر دو موفق‌اند؛ آیا باید صبر می‌کردیم که اوبر به ایران بیاید و این شرایط را فراهم کند؟

۱۱
پویا غفاری ، بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

در هر کشوری موج استارتاپ‌ها روندی را داشته‌اند که تقریبا برای همه یکسان بوده. فروشگاه‌های اینترنتی جزو اولین ایده‌هایی هستند که به فکر همه میاد به طور مثال hepsiburada در ترکیه، آمازون در امریکا و دیجیکالا در ایران. بعد از اینکه همچین ایده‌هایی به بار نشستند اگر اکوسیستم فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر را یاد گرفت سرمایه‌گذاری در ایده‌های بلند پروازانه نیز شکل میگیرند. ناگفته نماند که ممکنه تو بیزینس مدل شاید از بیرون نگاه بکنیم عین هم دیده بشه ولی بنابه مسایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایران تکنولوژی‌هایی که استفاده میشه بسیار متفاوته و خلاقیت‌های متفاوتی خلق شده! به عنوان مثال ما در استارتاپ خودمون فیزا۳۹ با توجه به اینکه مشتریان ایرانی روی پلتفرم‌هایی قرار دارند که به مقاصد مورد نیاز مدل ما طراحی نشده‌اند مجبور شدیم همه امکانات اتوماسیون رو خودمون ایجاد کنیم. ناگفته نماند که قبل از خلق هر امکانی مطالعات بسیاری کردیم دال بر اینکه اگر سرویس‌های مورد نیازمان در دنیا وجود داشته باشد، نیازی نباشد چرخ را از اول اختراع کنیم!

۱۰

چند وقت پیش یک مقاله در این مورد منتشر کردم، اگر تمایل داشتین مطالعه کنید، خوشحال میشم نظرتونو بدونم:

 http://vrgl.ir/2d1LN ۲۵

۳