برو به محتوای اصلی
سوال
تغذیه
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۵ سال پیش پرسیده شده

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

راهکار مهم برای تشخیص عسل طبیعی

با توجه به تنوع محصولات بایستی با راهکارهای کاربردی از طریق ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری طبیعی بودن یا اصل بودن آن را تشخیص دهیم. ما در ادامه به 10 نکته مهم و کاربردی می‌پردازیم تا بدون تست عسل در آزمایشگاه بتوانید یک عسل طبیعی را به راحتی آب خوردن تشخیص دهید!

میزان چسبندگی عسل

جالب است بدانید یکی از راهکارهای شناسایی عسل طبیعی اینست که اگر آن را بین انگشتان خود قرار دهید، هیچ چسبندگی ندارد، درحالیکه عسل تقلبی به دلیل استفاده از شیرین کننده و افزودنی‌های زیاد، تقریبا چسبناک است و به راحتی می‌توانید این نکته را در زمان خرید عسل درنظر بگیرید.

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی، حرارت دادن است، زمانیکه عسل طبیعی را حرارت می‌دهید، به سرعت گلوله می‌زند منتها حباب نمی‌دهد، درحالیکه عسل مصنوعی به دلیل قند و رطوبت و همچنین آب اضافی، به سرعت حباب می‌دهد.

ضخامت عسل

عسل طبیعی به دلیل ضخامت زیاد، به کندی از یک طرف ظرف به طرف دیگر آن حرکت می‌کند درحالیکه عسل تقلبی بسیار سبک بوده و به سرعت جابه‌جا می‌شود.

طعم عسل

لازم است بدانید عسل طبیعی تقریبا هیچ طعم خاصی ندارد و زمانیکه آن را حرارت می‌دهید مزه و طعم آن تغییر می‌کند و ارزش دارویی عسل کاهش می‌یابد، منتها عسل تقلبی به دلیل ترکیبات قند و شیرین‌کننده‌هایی که دارد شیرینی‌اش را در مدت طولانی حفظ می‌کند.

عطر و بوی عسل

کافیست یک قاشق از عسل طبیعی را میل کنید تا عطر و بوی گل و گیاهان وحشی را احساس کنید، عسل طبیعی عطر و بوی خوشایندی دارد درحالیکه عسل تقلبی و مصنوعی بوی صنعتی بودن می‌دهد و هیچ عطر و بوی خوشایندی ندارد.

ته نشین شدن عسل در آب

جالب است بدانید عسل طبیعی بدون اینکه در آب حل شود، در ته لیوان ته نشین می‌شود درحالیکه عسل تقلبی به سرعت در آب حل می‌شود و ته نشین نخواهد شد.

منبع: شیمبال۴۱

ناشناس

مطمئن‌ترین و تنها راهی که قطعیت بالایی داره همون جواب آزمایشگاه هست، سایر روش‌هایی موجود با تغییر ویژگی‌ها و شرایط محیط ضریب خطای تشخیص نهایی بیشتر میشه.

به همین خاطر برای تشخیص درست حتما از زنبوردار به صورت مستقیم تهیه کنید و برگه آزمایش رو مشاهده کنید. اما به صورت کلی در مقاله تشخیص عسل طبیعی۳۷ جواب مفصلی به اون داده‌ام که می‌تونید مطالعه کنید. استارتاپ هنگی بی۵۷ هم علاوه بر این که محصول رو ضمانت می‌کنه؛ جواب آزمایش رو همراه با محصول می‌فرسته.هنگی بی راه مطمنی برای خرید عسل طبیعی۳۳ هستش

برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی فقط یک روش قطعی و درست وجود داره که اونم آزمایش عسل در آزمایشگاه عسل هستش. در این آزمایش میان فاکتورهایی مثل میزان ساکاروز، پرولین، دیاستاز و چند مورد دیگرو اندازه گیری می‌کنن و برمبنای نتایج به دست اومده، طبیعی بودن یا نبودن عسل رو تعیین میکنن. بقیه روش‌هایی که وجود دارن درست نیستن و ممکنه نتیجه درستی ندن. 

کلا اگه خواستی در این مورد بیش‌تر و کامل‌تر بدونی  من یه مقاله با عنوان "بهترین روش تشخیص عسل طبیعی۱۵۹" تو سایت درکام خوندم که میتونی بری بخونیش.