برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چطور سن ازدواج در برخی روستاها ۱۴ - ۱۵ سال است؟ مگر ازدواج زیر ۱۸ سال در ایران غیر‌قانونی نیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

خیر. سن ازدواج در ایران بر اساس قوانین اسلام است، البته با اندکی تغییر. ولی به هیچ‌وجه با سن قانونی رایج در دیگر کشورها (۱۸ سال) مشابهت و نزدیکی ندارد.

 سن قانونیِ ازدواج در ایران ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. امروزه در ایران محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد و ازدواج در هر سنی ممکن است. ازدواج کودکان هم در سنت و هم در قانون ایران وجود دارد. منتها ازدواج دختر کمتر از ۱۳ ساله و پسر کمتر از ۱۵ سال «منوط است به اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح». ازدواج قبل از بلوغ (۹ سال قمری در دختران و ۱۵ سال قمری در پسران) توسط ولی کودک (پدر و جد پدری) انجام می‌شود. تشخیص دادگاه نیز کاملاً از عرف منطقه تأثیر می‌گیرد. لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج کودکان از سال ۱۳۸۱ وارد قوانین ایران شد، تا پیش از آن تشخیص مصلحت فقط به عهده ولی کودک بود. هم‌اکنون نیز مجازاتی برای عدم کسب مجوز دادگاه تعیین نشده است.

البته اینم بگم که با وجود این که در کشورهای متمدن دنیا سن ازدواج معمولن ۱۸ سال هست، اما اونجا هم تقریبن در همه‌شون با اجازهٔ والدین ۱۶ ساله‌ها هم می‌تونن ازدواج کنن. من خودم این رو تا چند سال پیش نمی‌دونستم و خیلی عجیبه به نظرم. حالا ما شرایطمون اینه، اونها دیگه چرا؟

رضا سالاری
مهندس نقشه‌بردار

قانون ممنوعیت ازدواج در سنین پایین در مجلس درحال بررسی هست ولی هنوز تصویب نشده و باتوجه به حواشی که از نظر شرعی وجود داره تصویبش سخت خواهد بود.

نیک

احتمالا یا رسما ثبت نمیشه یا از دادگاه اجازه میگیرن.