برو به محتوای اصلی
۲ سال پیش پرسیده شده

من دانش فنی برای تولید محصول استارتاپم ندارم، آیا استخدام افراد فنی می‌تواند راهکار خوبی باشد؟ (در ضمن هزینه استخدام افراد را دارم، و بیشتر دوست دارم با کارمندانم یک تیم باشم تا یک سیستم خیلی رسمی و اداری و همچنین برای ایجاد انگیزه یک راهکار بفرمایید.)

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

در این زمینه مطمئنا نظرات متعدد و مختلفی هست. به نظر من در صورتی که استارتاپتون در زمینه تکنولوژی هست اگر خودتون تخصص در بخش فنی ندارید خیلی مهم هست که یک هم‌بنیان‌گذار فنی داشته باشید.

در این سوال بیشتر درباره این موضوع توضیح دادم:

ناشناس

به نظر بنده و بر اساس چندین استارتاپ نا فرجامی (!) که به شخصه با افراد مختلف راه اندازی کردیم، عملا نمیتونید هیچ اطمینانی ازین بخش داشته باشید که ایده‌ای که با شریک تجاری و یا فنی‌تون به اشتراک گذاشتید بعد از مدتی و فارغ از هر دلیل موجه و غیرموجهی که همه میدونیم در شراکت‌ها و کارهای گروهی‌ای که در ایران شروع میشه رخ میده، سوءاستفاده نشه و بدون اجازه شما استفاده نشه.

عملا هیچ قانون و پشیبانی برای حفظ حقوق مالکیت معنوی و حفاظت از ایده وجود نداره در کشور...

اگر پروژه‌تون استارتاپی هست خب اصل اول ایجاد استارتاپ، بهینه کردن کلیه هزینه‌ها و همچنین کاهش زمان اجرای پروزه در بهترین حالت هست. چرا که این دو عامل اگر از دستتون خارج بشه دیگه نمیشه گفت که شما یک استارتاپ پیاده کردید، بلکه اون‌ موقع عنوان یک "پروژه عملی جامع" رو میگیره. نکات قابل توجه:

۱- تا میتونید نسبت به کاری که میخواهید اجرا کنید اطلاعات داشته باشید. بقول معروف صفر کیلومتر نباشید. درسته لزومی نداره خودتون حتما کننده کار و یا مثلا برنامه‌نویس باشید اما باید بدونید زبان‌ها چی هستند. نحوه اجرا به چه شکلیه و... 

۲- در خلل کار ممکنه با افراد وارد و یا ناوارد مختلفی روبرو بشید و یا آنها به شما مراجعه کنند یا شما به اونها مراجعه کنید. روابط رو خیلی ساده درنظر نگیرید و این رو بدونید همه چیز در اول کار به قول معروف گل و بلبل هست اما در دل کار  با مصائب مختلفی روبرو میشید.

۳- متاسفانه یکی از اخلاق‌های بدی که ما ایرانی‌ها در زمان ورود و یا پیوستن به یک گروه و تیم داریم، به هر قیمتی میخواهیم خودمون رو به جاییکه احساس میکنیم نفع داره، اضافی بشیم. در همین گیر و دار اینقدر گنده گویی‌ها و بزرگ‌نمایی‌های مختلفی انجام میدیم که واقعا حتی ممکن هست یک N ام از چیزی که (به دروغ!) اظهار میکنیم نباشیم. پس در انتخاب تک تک افرادتون دقت بسیار بسیار زیادی داشته باشید. به صرف اینکه طرف میگه من فلان کارم بهمان کاره‌ام یک رزومه ۲۰ صفحه‌ای به شما داده باشه بهش اعتناد نکنید چون این وسط پای سرمایه مالی و زمانی شما در میان هست. شاید همین ایده شما بتونه میلیون‌ها ارزش و درآمد بیافرینه اگر به بلوغ خودش برسه و یا با یک اشتباه در انتخاب یک فرد کلا شما رو از سرمایه گذاری در این فیلدکاری ناامید و دور و در نهایت خارج کنه....!!!

موفق و سربلند باشید

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

من نمونه‌هایی از استارتاپ‌ها رو دیدم که با نیروی فنی استخدامی به فعالیت می‌پردازند. هرچند همین نیروها هم درصد کوچکی از سهام رو دارند که بهشون انگیزه و تعهد بده. حتی Twitter۶۵ هم تا حدودی همچنین ساختاری رو داشت در ابتدای کار، ولی این مدل کارکرد رو خیلی فارغ از اشکال نمی‌دونم. مخصوصا در ادامه‌ی کار اگر به رشد برسید نیروهای فنی‌تون احساس خواهند کرد که همه‌ی کار را آنها پیش می‌برند و شما مستحق این اختلاف درصد شراکت نیستید. توجه داشته باشید که شما با حدود ۱۰۰ میلیون تومان می‌تونید یک تیم فنی قابل قبول رو دور هم جمع بکنید، ولی احتمالا بابت این سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد کار بکنید بیشتر از نصف سهام استارتاپ رو از آن خودتون می‌دونید. حالا وقتی به راند اول جذب سرمایه برسید می‌خواهید چند برابر این مبلغ رو در ازای چیزی حدود ۱۵-۲۰٪ از استارتاپتون جذب کنید که برای بقیه اعضای تیم نا خوش‌آیند خواهد بود.

سه راهکار کم‌دردسرتر رو می‌تونم بهتون پیشنهاد بدم.
راهکار اول: آورده نقدی خودتون رو به صورت تعهدی بین سایر اعضای تیم تقسیم کنید که در نقطه اگزیت ازشون پس گرفته بشه. یعنی اگر یک تیم ۴ نفره می‌خواهید داشته باشید، شما هزینه‌ها رو به عهده بگیرید و در ازای ریسکی که بر گردن می‌گیرید درصد کمی رو بیشتر از سایر اعضا بردارید. حالا در صورتی که پیشرفت کردید و به نقطه خروج رسیدید همان تعهد رو با احتساب یک نرخ بهره از سایر اعضا پس بگیرید. در این صورت اگر اعضای تیم هم بخواهند با بدقولی از استارتاپ خارج بشن به شما بدهکار خواهند بود و می‌تونید با سهامی که تا اون لحظه وست کرده‌اند باهاشون تسویه کنید.
راهکار دوم: اگر اشتباه نکنم دانشگاه MIT پیشروی ارایه Cofounder as a Service هست. بدین معنی که شما اگر ایده‌ای داشته باشید که به تیم فنی برای پیاده‌سازیش نیاز دارید می‌تونید برید باهاشون قرارداد ببندید و اونها پروژه شما رو می‌دن دست نیروهای فنی مجموعه‌شون که در ازای اون سهام از استارتاپ شما می‌گیرند و در صورت پیشرف کار نیرویی که کار شما رو جلو می‌برد از مجموعه اونها جدا شده و به عنوان عضو تمام‌وقت به استارتاپ شما اضافه می‌شه. احتمالا این مدل به زودی در ایران هم به اجرا در میاد. من در جریان هستم که شتاب‌دهنده هاردتک۱۳۷ یک بخشی رو راه‌اندازی کرده به اسم Hacker Space که قراره همین کار رو بکنه. حالا اینکه در حال حاضر این خدمات رو به عموم ارایه می‌دن یا نه رو در جریان نیستم.
راهکار سوم:‌ شما می‌تونید از خدمات استاتاپ فلای۱۰۷ برای ساختن تیم استفاده کنید.

در نهایت این نکته رو هم لازم می‌دونم بگم که اگر آورده شما تنها پول و ایده باشد تحت هر شرایطی نارضایتی بین اعضای تیم وجود خواهد داشت. شما باید حتما نقش فعال در پیشبرد امور روزمره استارتاپ داشته باشید.

سامان وحدت
برنامه نویس و توسعه دهنده وب ، طراح تجربه کاربری

پیشنهاد میکنم ایده خودتون رو اعتبارسنجی کنید، تحقیقات بازار و تحقیقات کاربری رو انجام بدید. تیم‌سازی کنید و کار رو شروع کنید. من در http://startuprun.ir۷۰ به استارتاپ‌ها مشاوره میدم.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

اگر نمیتونید هم بنیانگذار فنی پیدا کنید (که اصلا بعید نیست) باز دنیا به آخر نرسیده! میتونید از فری‌لنسرها استفاده کنید. به نظر من بزرگترین معضل استارتاپ‌های ایرانی در پایه موضوع تیم‌سازی و نیروی کاره که به قسمت‌هایی از این موضوع تو تاپیک https://javab.co/BEbX4۳۲ تلنگری زدم. شما به کارت ادامه بده و در وهله اول ایده‌ات رو اثبات کن! 

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

قطعا تیم تشکیل بدید اگر توانایی آن را دارید چون هنر یک مدیر کسب و کار اینه که از تخصص کارمندهاش استفاده کنه و بتونه اهدافش رو پیش ببره. نه اینکه خودش بخواد وارد بحث‌های فنی بشه. البته باید به اصول مباحث فنی اشراف داشته باشه.

سوالات مشابه

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۱۰۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه