برو به محتوای اصلی

‎چرا پشت مسافر آب می‌ریزند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

به نظرم فقط نمادین هست. آب نشان روشنی و پاکیه. هیچ دلیل و توجیح علمی نداره این کار. مثل اینکه وقتی کار مهمی میکنید و در کنارتون کسی عطسه کنه شما صبر کنید و دست از کار بکشید. به نظر منطقی نمیاد ولی از کودکی عادت کرده باشید یا به شما تلقین کرده باشن که شگون نداره، بدبیاری میاری، باید صبر کنی، صلوات بدی! این خرافه در شما نهادینه میشه و خیلی وقتا دلیلشم نمیدونید اما انجام میدین.

۱۲
مهدی صابری منش، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

در زمان حمله اعراب به ایران، هرمزان سردار ایرانی، فرمانده لشگر خوزستان به علت خیانت اسیر شد. قبل از اینکه خلیفه او را بکشد، آب برای نوشیدن درخواست کرد، اما آن را ننوشید و در جواب خلیفه گفت میترسم حین نوشیدن آب مرا بکشند. خلیفه هم گفت تا این آب را ننوشی تو را نخواهم کشت. هرمزان بی‌درنگ آب را بر روی زمین ریخت و اینگونه جان خود را خرید. لذا فلسفه آب ریختن پشت سر مسافر یعنی زندگی دوباره و برگشت مسافر به سلامت هست. (امیدوارم معتبر باشه)

۱۰
سیدمحمدرضا احمدی، شخصیت شناسی انیاگرام

حقیقتش من پاسخ این سوال رو دقیق نمیدونم و جوابی که میدونم چیزیه که شنیده‌ام و بیشتر رایج هست. 

ماجرا بر‌میگرده به زمانی که میخواستن یک نفر رو اعدام کنن، میگه بهم آب بدین! بهش آب میدن اما نمیخوره. میگن چرا نمیخوری؟ میگه میترسم آب رو نخورم و منو بکشین. میگن نه تا تو این آب رو نخوری نمی‌کشیمت. اینم آب رو میریزه رو زمین و دیگه نمیتونن بکشنش.

از این روز رسم میشه که آب ریختن یعنی حیات مجدد دادن به کسی! 

۸

اینکه خرافات هست یا نه رو کاری باهاش ندارم، چون اکثر رسم و رسومات اصلا توجیه علمی ندارن. 

چیزی که من در این باره میدونم اینه که آب نشانه‌ی روشنایی و روان بودن هست. پس پشت سر مسافر آب میریزن تا راهش روشن و سفرش روان و بی‌دردسر باشه. یک دلیل دیگه هم داره که میگن چون آب روان هست و همیشه راهش رو پیدا میکنه، پشت مسافر هم آب میریزن که مثل آب روان راهش رو به خونه پیدا کنه و دوباره برگرده. 

برای همینه که پشت مسافر آب میریزن ولی پشت مثلا عروس که از خونه پدرش میره آب نمیریزن. قاعدتا نمیخوان که زود برگرده خونه باباش و قهر کنه.

۷