برو به محتوای اصلی

وجود ۵ الی ۶ میلیون مهاجر ایرانی در سایر کشورها، برای توسعه آینده کشور مزیت است یا عیب؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی، مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

مسلما اگر این مهاجران قصد داشتند که بعد از تحصیلات یا کسب سرمایه به کشور برگردند و در ایران کار و سرمایه‌گذاری کنند، بله به نفع کشور بود. 

ولی همه میدانیم که اکثر افرادی که مهاجرت کرده‌‌اند قصد بازگشت به وطن را ندارند. زیرا خارج از ایران امنیت شغلی و ثبات اقتصادی بیشتری دارند. با این تفاسیر، جمعیت جوانی که هر روز از ایران خارج شده و در کشور‌‌های دیگر شروع به کار میشود میتواند خطر جدی برای آینده ایران از نظر منابع انسانی متخصص باشد. مسئولین کشور باید به فکر فراهم کردن نیاز‌‌های جوانان باشند و شرایطی را ایجاد کنند که انگیزه‌ای برای ماندن جوانان باشد، نه اینکه نابغه‌های کشورمان را فراری دهند. 

۱۴
مهدی صابری منش، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

شواهد حاکی از اینه که اکثر کسانی که کشور رو ترک میکنن با توجه به قوانین سخت مهاجرتی، یا دارای مزیت علمی هستن یا مزیت مادی. چند وقت پیش رادیو گوش میدادم که میگفت اکثریت کسانی که به عنوان بورس تحصیلی به خارج از کشور سفر کردن دیگه بر نگشتن. از طرفی دیگه امروزه شاهد تبلیغات زیادی هستیم که عنوان میکنه با سرمایه‌گذاری در یک کشور دیگه میشه اقامت اون کشور رو اخذ کرد. به طور یقین خروج سرمایه انسانی و ارزی برای آینده کشور چندان مزیت محسوب نمیشه.

۹
محمد، مهندسی نرم افزار

اگر  این افراد نهایتا برگردند به کشورشون و براش خدمت کنن، مشکلی توش نیست.

به نظر من هر کشوری باید اونقدری رفاه و شرایط کاری خوب برای مردمش ایجاد کنه که توو فکر مهاجرت نباشن، اما متاسفانه اینجا اینجوری نیست. بنابراین یک شخص تحصیل کرده احساس میکنه زندگیش داره تباه میشه. من اگه پولشو داشتم و به خاطر نگهداری از مادر پیرم نبود تا حالا حتما رفته بودم. خیلی ایرانیا اونور پیشرفت کردن.

پیشنهاد میدم این مطلب رو مطالعه کنید: ایرانیان موفق مقیم آمریکا۶

۷