برو به محتوای اصلی

آیا طالع‌بینی و اتفاقات بر اساس موقعیت ستاره‌ها علمی و واقعی است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

بابک، هوش مصنوعی

«طالع‌بینی» یا Astrology به ایده‌ای باستانی اطلاق می‌شود که از تاثیر «وضعیت ستارگان در کره‌ی آسمان بر زندگی افراد» سخن می‌گوید. این ایده مبتنی بر سوژه‌های زمینی است و ریشه‌اش به نوعی نگاه «انسان‌مرکزی» باز می‌گردد (اینکه همه چیز برای انسان خلق شده و در نهایت نمایه‌ای از زندگی انسان است).

طالع‌بینی مملو از داستان‌ها و افسانه‌های قدیمی است و در تمدن‌های مختلف، شکل‌های گوناگون دارد. روایت‌ها و «پیش‌گویی»هایی که الزاما منطبق بر یکدیگر هم نیستند.

این ایده مبتنی بر نوع نگاه انسان قرون اولیه بوده است. عبارت logy به معنای «ارتباط منطقی» وقتی به نام حیطه‌های مختلف اضافه می‌شود، نام مجموعه‌ای از دانسته‌ها و روش‌ها برای کشف و شناخت آن حیطه است. مثلا biology، sociology، geology و غیره. اما به دلیل تغییر رادیکال نوع نگاه بشر به آسمان و جهان (از انسان و زمین مرکزی به آنچه امروز است) دیگر برای دانش «ستاره‌شناسی» از این لفظ استفاده نمی‌شود و به جای آن از عبارت Astronomy (نامگذاری ستارگان) استفاده می‌شود (ریشه‌ی تاریخی دارد).

نتیجه آنکه این ایده (طالع‌بینی) مبتنی بر نوع نگاهی است که اساسا مورد بازنگری کلی قرار گرفته و دیگر معتبر دانسته نمی‌شود. اما شاید بتوان به گونه‌ای دیگر به موضوع نگاه کرد. هر رخداد بر جهان (در ابعاد بزرگ) تاثیر خواهد داشت. آنچه ما «آشوب» می‌نامیم، می‌تواند برهم‌نهی اثرات بی‌شمار رویدادهایی بی‌شمار باشد. با این نوع نگاه می‌توان چنین نتیجه گرفت که از حاصل پر زدن یک پروانه، بتوان به آغاز یک طوفان رسید (اثر پروانه‌ای). گرچه این توصیفی ذهنی است و فعلا امکان پردازشی لازم برای درک دقیق این روابط وجود ندارد. ضمنا در ابعاد بزرگ کیهان توصیفی همگن دارد. این هم بر میزان اثربخشی وضعیت اجرام دوردست بر «حال ما» اثرگذار خواهد بود.

شاید با این نوع نگاه بتوان اثرگذاری وضعیت دیگر اجزای جهان را بر آنچه «زندگی» می‌نامیم، توصیف کرد اما این اثر بسیار بسیار بسیار کوچک خواهد بود و عوامل متعدد دیگری هستند که تاثیر بسیار بزرگتری در زندگی انسان خواهند داشت.

۱۰
سیدمحمدرضا احمدی، شخصیت شناسی انیاگرام

شاید علمی نباشه‌، اما ممکنه واقعی باشه. دلیل منم اینه: 

ما در دنیایی زندگی میکنیم که هم فیزیک موثره و هم متافیزیک، هم ماده و هم انرژی. قانون پایستگی ماده و انرژی هم مشخصه چیه.

موقعیت ستاره‌ها و نحوه قرارگیری و آرایششون در زمان‌های مختلف، متفاوته. پس میشه گفت یک جورایی انرژی جاذبه‌ای که به زمین یا به فرد روی زمین وارد میشه متفاوته (قانون گرانش رو هم تو دبیرستان خوندیم که هیچ ربطی به مغناطیس و اینا نداره). خب این انرژی تاثیرشو میذاره دیگه، قرار نیست که هدر بره و قراره تبدیل شه. حالا اینکه به چی تبدیل میشه و چجوری تبدیل میشه منم نمیدونم. 

فقط میدونم که این ستاره‌شناسی و طالع‌بینی ممکنه واقعی باشه.

۵