برو به محتوای اصلی
مهدی راش
عنواین رو باید دور ریخت!
۴ سال پیش پرسیده شده

"پیام‌رسان ایرانی"، دلایل استفاده کردن یا نکردنتون چیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

امیر حریربافان
بنیانگذار شبکه بازار آنلاین همبازار و شبکه اجتماعی جملک

به نظر من چهار دلیل میتوان گفت:

۱- مردم میترسند که پیامهایی که میفرستن توسط مدیران پیام‌رسان و یا سازمان‌های دولتی و قضایی خوانده شود.

۲- اطلاعات آنها در آینده لو برود و سایرین از فعالیت‌های آنها مطلع شوند.

۳- برای آنها سندسازی و پرونده‌سازی شود. یعنی یک مکالمه جعلی به اسم آنها ساخته شود و در دادگاه برعلیه آنها استفاده شود.

۴- چون نوعی اجبار در کار است، مردم مقاومت میکنند.

ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی

من برای استفاده نکردن فقط یه دلیل دارم. چون حقوق انسانی مرا نادیده گرفته‌اند و سرخود دست به فیلتر تلگرام میزنند. به هیچ وجه از پیام‌رسان ایرانی استفاده نمی‌کنم.

ناشناس

از اونجایی که اکثر اپلیکیشن‌‌های ایرانی، در مقایسه با نمونه‌های خارجی، کیفیت بسیار پائینی دارند پس ذهنیت‌ها نسبت به هر نوع اپلیکیشن ایرانی در ابتدا منفی هست. من به شخصه فکر میکنم که وقتی میشه با یک نمونه خارجی که تا الان امتحانش رو خوب پس داده کار کنم، پس چرا برم یه نمونه ایرانی بگیرم که نه امتحان شده و نه دوستانم ازش استفاده میکنن. بحث این که حریم شخصی من حفظ بشه هم وجود داره. مردم نسبت به اپلیکیشن پیام‌رسان ایرانی، مثل هر نوع کالای ایرانی، بی‌اعتماد هستن و این بی‌اعتمادی نتیجه‌ی رفتار سیاستمداران با مردم بوده. 

ناشناس

1- عدم امنیت اطلاعات شخصی

2-استفاده دستوری

3-کیفیت پایین 

ناشناس

اصلی‌ترین دلیل عدم استاده از پیام‌رسان‌های داخلی، عدم امنیت اطلاعات شخصی هست. دلایل مهم دیگری هم مانند: اجبار به استفاده.

فرض کنید شما صاحب یک کالا هستید و به جای اینکه بیاید کیفیت کالای خود را بالا ببرید میاید رقیب‌های خود را حذف می‌کنید. خب این اصلا فایده ندارد و من هرگز حاضر به استفاده از این کالا نخواهم شد.

A.R.B 68

اولا مرغ همسایه غازه؛ همیشه غاز بوده و هست؛ مردم فکر می‌کنند چون تلگرام و واتس‌اپ و... خارجی هستند حتما و همیشه بسیار بهتر از نمونه‌های ایرانی هستند؛ و این رو حق خودشون میدونن که به هر قیمتی از این پیام‌رسان‌ها استفاده کنند و فیلتر تلگرام باعث شد که ذهنیت بدی نسبت به نمونه‌های ایرانی ایجاد بشه و احساس کنند که آزادیشون در انتخاب گرفته شده و دارند مجبور به استفاده از نمونه‌های ملی میشن. 

شایعاتی که درباره اکثر پیام‌رسان‌های ایرانی منتشر میشه (که اکثرا فقط برای تخریب هستند) هم باعث شد که خیلی‌ها از این برنامه‌ها استفاده نکنند یا حتی اونها رو حذف کنند.

سوء استفاده وزارت ارتباطات از اطلاعات پایین عموم مردم هم باعث بی‌اعتمادی شد که خودتون بهتر می‌دونید چجوری.

شرلوک هولمز
فوق لیسانس علوم کامپیوتر شریف

من که خداروشکر استفاده میکنم... اما از نسخه‌های با کیفیتی مثل بله یا گپ... متاسفانه سروش و ایتا درست سازماندهی نشدن... هرچند اونا هم روز به روز دارن پیشرفت میکنن.