برو به محتوای اصلی
سامان وحدت
برنامه نویس و توسعه دهنده وب ، طراح تجربه کاربری
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین پیشنهاد برای افرادی که تصمیم به راه‌اندازی کسب و کار خودشون رو دارند چه چیزی می‌تونه باشه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پوریا
کارشناس اقتصاد بازرگانی - متخصص مدیریت امور مالی

همه‌ی دوستان توی پاسخ‌هاشون به نکات خیلی خوبی اشاره کردن.

من هم می‌خوام 2 مورد رو اضافه کنم:

  1. آگاه باشید که این‌که کارآفرینی رفاه رو در پی داره، بیشتر شبیه توهمه تا واقعیت؛ کار کردن برای خودتون، میتونه بسیار سخت‌تر از کار کردن برای دیگران باشه.
    برای اطالاعات بیشتر در این باره‌، پیشنهاد می‌کنم کتاب The E-Myth Revisited رو مطالعه کنید.
  2. پیشنهاد من اینه که اول جایی کار کرده و سرمایه خودتون رو آماده کنید، و بعد از اون اقدام به راه‌اندازی کسب و کار کنید. یعنی برای فرار از بی‌پولی، کسب و کار راه‌اندازی نکنید. به دو دلیل:

       1. تمرکز شما به جای ارزش آفرینی، خودبه‌خود روی درآمد بیشتر خواهد بود. که این برای کسب و کار شما مضر است.
       2. طبق آمار، از هر 10 استارت‌آپ، حدود 9تای آن‌ها شکست می‌خورن. در صورت شکست خوردن، وضعیت مالی شما از چیزی که بود بدتر خواهد شد. (قضیه‌ی ریسک خیلی بالا)


پس از اینکه اقدام به راه‌اندازی کردید، یک پیشنهاد خوب میتونه این باشه که اهرم‌های قدرت صنعت یا بازاری که توش کسب و کار راه‌اندازی کردید رو بشناسید و ازشون حداکثر استفاده رو ببرید. (مثلا شبکه‌های مجازی مختلف، برای یک کسب و کار آنلاین)

۱- داشتن یک تیم قوی با ترکیب دانش گسترده (فنی و مارکتینگ) 

۲- تمرکز روی کار

سیدمحمدرضا احمدی
شخصیت شناسی انیاگرام

همت بلند دار که مردان روزگار با همت بلند به جایی رسیده‌اند.

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

1-شاگردی کردن (حتما و لطفا هم بصورت تئوری مطالعه منابع معتبر و هم بطور عملی در شرکتی یا تیمی حرفه‌ای شاگردی کنید تا به چم و خم کار آشنا شوید.)

2-دچار رعشه کارآفرینی نشوید. بیشتر ورشکست‌های دنیای کارآفرینی افراد جوگیر هستند که فکر می‌کنند کاربلد هستند در صورتیکه کارآفرینی باید بقول مایکل گربر دنیای کسب و کار"یک سر و سه کلاه بر سر" را مدیریت کنید.

3- صبوری و تمرکز بر روی کار یک هنر خاص کسب و کار است.

4- ریسک‌پذیر باشیم و علیرغم اینکه میترسیم ادامه دهیم و تسلیم نشویم.

منابعی که در این مسیر می‌تواند یاورمان باشد:

1-نوآفرینی

نویسنده: آدام گرانت

مترجم: رضا رایان راد- محمد علی شفیعا

2- تست مامان

راب فیتزپاتریک، کارآفرینِ حوزه‌ی تکنولوژیه

3-ایده عالی مستدام

نویسنده: برادران هث

مترجم: سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی

تاریخ انتشار: بهار 1393-چاپ سوم زمستان 1395

4- افسانه کارآفرینی

مایکل گربر

  • یک منبع قوی و همیشه در دسترس، استارتاپ‌های سایت جوابکو و ویرگول که خیلی میتونه کمک کننده و انگیزشی باشد من شخصا از این افراد تا کنون خیلی استفاده کرده‌ام.
پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

ایده‌پردازی سریالی نکنید. یک ایده رو که بهش اعتقاد دارید رو تا آخرش جلو ببرید، دلسرد نشید از سختی‌ها ولی عاشق ایده هم نشید.

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

اول متخصص شدن به معنای واقعی در یک حوزه و سپس حتما از فضای مجازی حداکثر بهره رو ببرن برای توسعه کسب و کارشون.

اگر به فکر این هستید که یک کسب و کار و یا تجارتی را برای خود راه‌اندازی کنید، حتما باید توصیه‌هایی را در نظر داشته باشید.

مواجهه با بهانه‌ها:

افراد زیادی در دنیا هستند که رویای راه‌اندازی یک کمپانی و تجارت را در سر می‌پرورانند اما هرگز این کار را انجام نمی‌دهند. دلیل آن هم وجود ترس‌ها و بهانه‌هایی است که به دلیل قبول نکردن مسئولیت‌ها دارند و در واقع برای شروع نکردن یک کار و راه‌اندازی نکردن یک تجارت می‌توان هزاران دلیل آورد.

رئیس بودن می‌تواند ترسناک هم باشد که در بیشتر موارد، صاحبان تجاری از خطرات این کار می‌ترسند اما باید بهانه‌های خود را شناسایی کرده و درصدد رفع آن‌ها بربیایید. این بهانه‌ها مانند یک سرعت گیر عمل می‌کنند و باید یک بار دیگر علایق خود را برای راه‌اندازی تجارت مرور کنید و راه حلی را برای کنار گذاشتن افکار منفی بیابید.

هر چیزی را جذب کنید:

به چیزهایی که از خانواده، دوستان، متخصصان یا حتی خودتان می‌شنوید، گوش دهید.

در واقع باید افکار بکر دیگران را بقاپید و سعی کنید که ایده‌هایی را که به دستتان می‌رسد را در ذهنتان به مرحله اجرا برسانید. تمام منابعی که دارید را یادداشت کنید تا به موقع از آن‌ها استفاده کنید.

زمانی که از شروع کار تجاری خود به دیگران خبر می‌دهید، زبان بدن آن‌ها را به خاطر بسپارید. ببینید که سعی دارند شما را تشویق کنند یا در کارتان کارشکنی کنند؟

حتما از آن‌ها بخواهید که با شما صادق باشند و ایده‌های خود را مطرح کنند. قدرت توصیه‌ها و نظرات دیگران را هرگز فراموش نکنید زیرا این افراد از دید یک مشتری نظر می‌دهند.

یک راه حل بیابید:

به جای این که فقط به این فکر کنید که چه چیزی بفروشید، به راه حل‌های ممکن هم فکر کنید. زمانی که تجارت شما توانایی حل مشکلات را داشته باشد، در جذب مشتری موفق‌تر عمل خواهد کرد، مثلا ببینید که فلان تجارت چه مشکلی را در محصولاتش دارد و شما سعی کنید که این مشکل را برطرف کنید و یا از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

ساده بگیرید:

اکنون برای خلق یک تجارت، ایده خاصی را در سر دارید که باید برای اجرای آن دست به اقدام بزنید. در وهله اول باید تجملات و زرق و برق‌ها را کنار بگذارید و در عوض اجناس خود را ارزان‌تر بفروشید و به عنوان صاحب یک تجارت و یک فرد تازه‌کار، سعی کنید که کیفیت خوب را در عین سادگی عرضه کنید و نیازها و انتظارات مشترین را نیز با دقت برآورده سازید و به آنها بی‌توجهی نکنید.

ویژگی‌های بلامصرف و اضافی را از محصولات خود حذف کنید و باعث نشوید که مشتری شما کم شود.

مواردی که ذکر شد راهکارهایی بودند تا ما بتوانیم کسب و کار خودمون رو راه‌اندازی کنیم و توجه داشته باشیم که دنیای کسب و کار دنیای گسترده‌ای که راهکارهای خیلی زیادی برای پیشرفت و راه‌اندازی کسب و کار ارائه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه اندازی کسب و کار میتوانید به سایت ذهن مراجعه کنید.۲۳