برو به محتوای اصلی

سرعت‌‌گیرهای جاده‌‌ها بیشتر جلوی تصادف رو میگیرن یا باعث تصادف میشن؟ چرا تو شمال کشور اینقدر سرعت‌گیر میسازن؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی صابری منش
مهدی صابری منش،سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

سرعت‌گیرها در صورتی که استاندارد باشن با رعایت اصول ترافیکی و رانندگی میتونن باعث کاهش تصادفات بشن. به نظر من اکثر تصادفات ناشی از سرعت‌گیرها زمانی اتفاق میوفته که فردی با سرعت بیش از حد مجاز از روی اونها عبور کرده و کنترل وسایل نقلیه رو از دست میده. یا مواردی مشاهده شده که فردی هنگام رسیدن به سرعت‌گیر خودرو رو متوقف کرده و وسیله نقلیه پشت سری به واسطه عدم توجه به ماشین جلویی یا باز هم سرعت بالا باعث ایجاد تصادف شده. اگر منصفانه فکر کنیم میبینیم که سرعت‌گیر معمولا بخودی خود باعث ایجاد تصادف نمیشه ولی این مورد که سرعت‌گیرها کجا و با چه تراکمی نصب میشن حائز اهمیت هست. در مورد تعداد زیاد سرعت‌گیرها در جاده‌های شمال کشور هم شاید بشه به مواردی مانند کنترل سرعت به واسطه باریک بودن جاده‌ها، نزدیکی مناطق مسکونی و روستاها به همدیگه، عبور حیوانات از مسیر جاده، بارندگی زیاد و لغزندگی جاده‌ها نسبت به سایر شهرها و... اشاره کرد.

۱۱

آمارها نشون داده سرعت‌گیرها اگر در محل درست و به شکل درست اجرا بشن میتونن حدود ۴۰ درصد باعث کاهش سرعت و در نتیجه کاهش احتمال تصادف در مناطق مسکونی بشن. در ایران و بخصوص شهرهای شمالی که جاده‌ها به داخل مناطق مسکونی کشیده شدن، نصب غیر اصولی سرعت‌گیرها نه تنها باعث کاهش سرعت نمیشه بلکه به دلایل مختلف زیر میتونه باعث ایجاد حادثه بشه. سرعت‌گیرها باید از جنس پلاستیک ضربه‌پذیر باشن که آسیب به سیستم تعلیق خودرو و سیستم چرخ‌ها رو به حداقل برسونن، نسبت ارتفاع و طول سرعت‌گیر به نسبت سرعت متوسط اون مسیر باید طوری باشه که ضربه ناگهانی به خودرو نزنه. در صورتیکه در ایران بیشتر سرعت‌گیرها به صورت دستی و غیر اصولی اجرا میشن، سرعت‌گیر نباید تو شیبها و نزدیک پیچ‌ها نصب بشه که ممکنه برای موتورسوارها خطرآفرین باشه، سرعت‌گیر باید کاملا در معرض دید راننده باشه و با علائم ترافیکی کافی مشخص شده باشه در صورتیکه تو ایران خیلی از سرعت‌گیرها از جنس آسفالت و بی‌رنگ و بدون علایم ترافیکی هستن و یا در شهرهای شمالی علایم بین تابلوهای تبلیغاتی فروشگاه‌ها گم میشن. به شخصه با تجربه‌ای که در رانندگی در مناطق شمالی داشتم به نظرم سرعت‌گیرهای غیر اصولی و سلیقه‌ای نصب شده در جاده‌های اصلی بیش از اون که بتونن در کنترل سرعت مفید باشن، باعث افزایش خطر تصادف از پشت و از بین رفتن کنترل خودرو و آسیب شدید به خودروها میشن.

۱۰

سوالات مرتبط

آمار سوال

۳۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۵ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار