برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چکار کنیم تا کودکان و نوجوانان کمتر در فضای مجازی مثل اینستاگرام وقت صرف کنند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

این سبک سوالات خیلی مهمن و بنظرم بایستی روانشناس کودک پاسخ بده که علاوه بر حفظ احترام بین والدین و کودک بشه به هدف رسید و شاهد سرخوردگی یا خشم کودک نباشیم.

اما من خودم که میبینم خیلی میرم اینستا ازش خارج میشم و برنامه‌اش رو پاک میکنم که کمتر وسوسه بشم و طولانی‌تر بشه پروسه چک کردنش و همین باعث میشه تا یه تایمی بیخیال شم.

فضای مجازی حالا اینقدر تاثیرگذار و جذاب هست که حتی بزرگسالان رو مجذوب خودش کرده.

با توجه به فضای بسته و آپارتمان‌نشینی امروزه دیگه افراد تقریبا چاره جز گذراندن وقت و اوقات فراغتشون با تلفن همراه و فضای مجازی ندارند.

از راهکارها میتونه توصیه به ورزش کردن و بیرون رفتن با دوستان (که این هم معضلات خودشو داره) یا اگر کودک هست ساعات مشخصی رو تلفن به دستش بدیم و مرتب تلفنش رو کنترل کنیم و این مطلب رو بهش بفهمونیم که حواسمون بهش هست چون سوای این کودک ممکن با مطالبی آشنا بشه که شاید او رو به انحراف بکشونه.

چند توصیه ساده و کاربردی:

  1. خودتان کمتر استفاده کنید.
  2. استفاده از فضای مجازی یک راهبرد است برای برآورده کردن یک یا چند نیاز (مثل نیاز به تفریح، نیاز به آگاهی، نیاز به پذرفته شدن و...) نیازهایش را بشناسید و راهبردهای دیگر برای آن طراحی و اجرا کنید. چطوری نیازها را بشناسیم؟ از طریق گفتگوی همدلانه.

خواندن کتاب زبان زندگی را به شما توصیه می‌کنم.

ضمناً یک روانشناس خوب که کار با نوجوان را می‌داند می‌تواند در این پروسه به شما کمک کند. من آرش سدهیان۴۹ و نیوشا شهروان۱۹ را توصیه می‌کنم.