برو به محتوای اصلی

آیا امکان تغییر جزئی یا کلی عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد پس از تصویب پروپوزال وجود داره؟ اگر بله، تا چه حدی و در چه محدوده زمانی (قبل/بعد از دفاع)؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی صابری منش
مهدی صابری منش، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

این موضوع بستگی به قوانین حاکم در دانشگاه داره. برای مثال در دانشگاهی که من درس خوندم امکان تغییر کلی عنوان پایان‌نامه زمانی محقق بود که انجام مراحل پایان‌نامه از نظر استاد راهنما و محقق امکان‌پذیر نباشه و مدیر گروه هم این مورد رو تعیین کنه. برای مثال یکی از همکلاسی‌ها برای انجام پایان‌نامه‌اش نیاز به اطلاعاتی داشت که با تغییر مدیر عامل سازمان مربوطه دریافت اطلاعات براش غیر‌ممکن شد و با تأیید استاد راهنما و مدیر گروه مجبور شد عنوان پایان‌نامه‌اش رو بطور کلی عوض کنه. اما امکان تغییر جزئی عنوان پایان‌نامه معمولا راحت‌تره. برای مثال میشه البته بازم با تأیید مدیر گروه و استاد راهنما تغییراتی در عنوان پایان‌نامه صورت بگیره به شرطی که از چارچوب کلی موضوع منحرف نشه. معمولا در ایران دانشگاه‌ها در ابتدا یک مقاله بیس از منابع معتبر دریافت میکنن و دانشجو رو مجبور میکنن که بر اساس اون مقاله پایان‌نامه‌اش رو انجام بده. به همین دلیل تغییرات جزئی در عنوان پایان‌نامه میتونه در مواردی مثل عوض کردن یک عامل مداخله‌گر (میانجی) یا نوع محیط مورد مطالعه باشه. مورد اول معمولا بعد از تصویب پروپوزال و مورد دوم قبل از تصویب پروپوزال صورت میگیره.

۵

سوالات مرتبط

من دو سال هست که فوق لیسانس در رشته مهندسی برق از دانشگاه آزاد رو تموم کردم، کارت پایان خدمت هم دارم و دارای سه سال بیمه هستم. همچنین الان 28 سال سن دارم و در دوره تحصیلم نتونستم مقاله‌ای ارایه بدم. سوالم این هست که اگر برای مهاجرت بخوام اقدام کنم از طریق تحصیلی اقدام کنم بهتر هست یا کاری؟ کدومش کم‌هزینه‌تر هست؟ اگر بخوام برای تحصیلی اقدام کنم و دوباره مقطع فوق لیسانس رو در کانادا بگذرونم، امکان دریافت اقامت بعد از تحصیل در کانادا وجود داره؟

آمار سوال

👁️ ۸۶۳ نمایش
👤 ۰ دنبال‌کننده
🗓 ۸ ماه پیش پرسیده شده
📈 آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار