برو به محتوای اصلی
سوال
مالی
ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا برای موفقیت مالی و زندگی به قانون جذب معتقدید یا تلاش و تخصص را مهمتر می‌دانید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

نظر و تحلیل شخصیم؛

۳۰درصد قانون جذب و تصویرسازی و آینده‌نگری و استفاده از قدرت فکر و تلقین

۶۰درصد تخصص و استمرار و خلاقیت 

۱۰درصد عشق

مساویست با خوشبختی

و بدون اون ۱۰درصد عشق

میشه موفقیت خالی

انسان در طول قرن‌های مختلف همیشه به دنبال پیدا کردن راز موفقیت خود بوده، هزاران نظریه‌پرداز درباره راز خوشبختی انسان نظریه دادند و نگاه‌های متفاوتی به راه‌های رسیدن به خوشبختی وجود داشته و هنوز هم دارد ولی حل قطعی این راز همچنان بدون نتیجه باقی مانده است.
یکی از این مفاهیم جنجال‌برانگیز، تئوری پرمدعایی به نام قانون جذب۳۸ است که کمتر از دو دهه پیش توسط شخصی به نام راندا برن مطرح شد و به سرعت در جهان انتشار پیدا کرد. در زمانی که این فیلم در ایران پخش شد، همه در مورد آن با احساس و امید گفتگو می‌کردند. این فیلم رکوردهای زیادی را از آن خود کرد. بیشترین فروش جهانی، سریعترین سرعت تکثیر، تعداد سرچ بالا در موتورهای جستجو، بیشترین دفعات تکرار بازدید و البته شاید به جرات بتوان گفت یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های با موضوع موفقیت اجتماعی مردم جهان.
از سوی دیگر همزمان با بمباران بازار با فیلم راز، نقدهای زیادی به این تئوری وارد شد و در حال حاضر با گذشت تقریبا یازده سال از انتشار فیلمی با عنوان فیلم راز تب مردم درباره این تئوری کاهش پیدا کرده چیزی که اصولا ما ایرانی‌ها به آن میگوییم "تب تند زود عرق میکنه".

در این جواب قصد دارم دلیل این همه هیاهو را برایتان به زبان ساده بیان کنم. و مطمئنم با خواندن آن دریچه‌ی جدیدی جلوی چشمانتان باز خواهدشد. همراه من باشید...

اما پیکره تئوری قانون جذب از چه چیز تشکیل شده و چرا اینگونه فرود و سقوط داشت؟

برای نگارش این متن لازم بود تا مرور دوباره‌ای بر مطالبی که در فیلم و کتاب راز دیده بودم داشته باشم، بنابراین به سمت کتابخانه بزرگ منزل مادر رفتم و طبقات را یک به یک از بالا به پایین گشت. طبقه بالا، طبقه وسط، طبقه پایین. اما اثری از کتاب نبود و بدین ترتیب از مادر که نسبت به کتاب‌هایش وسواس خاصی دارد کمک خواستم. مادر به سمت کمدی در طرف دیگر اتاق رفت و در کمال تعجب من با باز کردن کمد بالاخره راز نهان را از کمد بیرون آورد! لحظه‌ای این فکر از ذهنم گذشت که لابد کتاب راز چندان به مذاق مادر خوش نیامده است که به جای جا داشتن در کتابخانه اصلی و در کنار کتاب‌های محبوب دیگر در کمد گذاشته شده. به هر حال، کتاب را باز کردم و با ذهنی مثبت‌گرا به دنیای راز وارد شدم:

کتاب راز از چه سخن می‌گوید؟

کتاب راز بر اساس فیلمی به همین نام نوشته شده است که مبتنی بر باور شبه علمی قانون جذب است که مدعی است افکار میتوانند مستقیما دنیای خارج را تغییر بدهند. نقدهای زیادی به این کتاب که به 44 زبان دنیا ترجمه شده و حدود 21 میلیون نسخه از آن به فروش رفته شده است.

ادامه را اینجا ۳۸بخوانید...

ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی

چقدر زیبا دکتر شریعتی می‌نویسد: ... اگر همه انجیل هم تحریف شده باشد این آیه بجای همه آنها کارساز است «.. از راهی نروید که روندگان آن بسیارند، از راهی بروید که روندگان آن اندکند...» این آیه در انجیل می‌گوید باید نوآور باشی، افسانه‌شکن باشی تا جهانت روشن و پویا باشد.

جالب است روحانیون مسیحی در قسطنطنیه تفسیرشان از این آیه این بود که «مومن باید از جمع دور باشد و در تنهایی  بسر ببرد و بجای اینکه از خیابان‌ها و بازار رفت و آمد کنند از کوچه پس کوچه‌های شهر رفت و آمد می‌کردند.»

دقیقا امروز همین بلا را انسان هزاره سوم بر سر واژه‌های زیبای مثبت‌اندیشی، دل پاک، نیک سرشت بودن، اراده داشتن  می‌آورد و با تفکرات دلال صفت در بازارهای پرسود قانون جذب و فرکانس و... 

مثبت‌اندیشی، باورهای ثروت، بیندیشد و ثروتمند شوید، قانون جذب، فرکانس... همون تفکرات خاله قزی و عمه صغر و دای رجبعلی است ولی با فیکور روشنفکر مآبانه.

با تمرکز کردن بر قانون جذب و... بر زندگی و کسب و کار تا کنون هیچ اتفاقی نیافتاده و در آینده هم نخواهد افتاد. 1 موردی پیدا کنید که با تمرکز در خونه پستویی و خلسه شدن خونه‌ای خریده شده باشد و یا ماشینی و حتی بیماری مداوا شده باشد.

من به مدت 1 سال هر روز صبح 30 دقیقه کتاب‌های مثبت‌اندیشی، باورهای ثروت‌ساز می‌خواندم هیچ نتیجه‌ای نداشت. در مرحله بعد من بجای این صحبت‌ها سعی کردم کتاب «نوآفرینی» آدام گرانت، و کتاب «خوش‌بینی آموخته شده» از مارتین سلیگمن و تفکرات روانشناسی مثبت گرای سلیگمن را مطالعه کنم نتیجه خیلی بهتری برایم داشت.

قانون جذب من و شمایید که اگر اراده کنیم  و هدفمند در مسیر قرار بگیریم و با تمام وجود مهارت‌های آن مسیر را بیاموزیم شک نکنید که قدرتی فوق‌العاده پیدا می‌کنیم و تمام غیر ممکن‌ها، ممکن خواهد شد.

ناشناس

به نظرم که خب هر دو عامل موثر است ولی یک نکته خیلی مهم اینه که قدرت افکار بیشتر است و نتیجه عمل صد درصدی و این یک نکته بسیار ظریف است.

مثلا اگر در زندگی افراد مشهور همچون ایلان ماسک دقت کنید و یا افراد تاثیرگذار داخلی متوجه می‌شوید که این افراد بسیار سخت‌کوش هستند و تقریبا ۱۰۰ ساعت کار در هفته انجام می‌دهند و اتفاقا معنی واقعی قانون جذب رو هم این افراد فهمیدن البته ناگفته نماند در کاری که انسان عاشق انجام دادنش هست چیزی به اسم زمان مطرح نیست، دقیقا مثلا غذا خوردن که اگر ما به یک رستوران بریم هیچوقت منتظرم تموم شدن تایم غذا خوردنمون نیستیم.

در کنار افکار و باور‌هایی درست که بشدت قدرت دارند ما نیاز به یک کاری همراه با علاقه و اشتیاق داریم چون نتیجه کار ۱۰۰٪ هست. به همین خاطر است که سبک زندگی مهم‌ترین نکته در پرورش یافتن انسان و رسیدن به سمت موفقیت‌های قطعی می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنم که این مقاله۵۸ را مطالعه کنید.