برو به محتوای اصلی
Maryam
Oracle APEX Developer
۳ سال پیش پرسیده شده

با وجود موتورهای جستجوی قوی مثل گوگل چرا جواب‌کو ساخته شده؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

قبلا در یک سوال دیگه به این مورد پاسخ داده شده:

قسمت مرتبط با سوال شما رو همینجا قرار می‌دم:

بدون شک گوگل سرویسی است که اکثر ما وقتی سوالی داریم به آن رجوع می‌کنیم و سوالمان را جستجو می‌کنیم. پس چه نیازی به جواب‌کو وجود دارد؟ نکته‌ای مهم این است که متاسفانه در حال حاضر، محتوای به زبان فارسی در وب خیلی خیلی محدود و کم‌کیفیت است. خیلی از محتواها اصلا به وب نمی‌رسند و در تلگرام پخش شده و بعد از مدتی گم می‌شوند. از طرف دیگر، بسیاری از جواب‌های پیدا شده برای سوال سرچ شده بسیار قدیمی هستند و یا سایت‌هایی که جواب درست را دارند به قدری بد طراحی شدند که در صفحه اول گوگل جایی پیدا نمی‌کنند. اینجاست که جواب‌کو می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. جواب‌کو در واقع شبیه ویکی‌پدیا برای سوال و جواب است. به این معنی که، همانطور که ویکی‌پدیا معمولا اولین نتیجه در جستجوی یک کلمه است و شما می‌دانید که محتوا معمولا به روز است و به راحتی می‌توانید منابعش را ببینید، جواب‌کو هم هدفش این است که وقتی سوالی را سرچ می‌کنید، مطمئن باشید بهترین و به‌روزترین جواب‌ها به سوالتان را اینجا پیدا خواهید کرد. در حال حاضر، سایت‌هایی مانند Quora یا WikiHow این کار را برای زبان انگلیسی انجام می‌دهند. اما برای زبان فارسی یک مرجع واحد وجود ندارد که در تمام زمینه‌ها سوالات و بهترین جواب‌ها را پیدا کند.

علاوه بر این مورد، خیلی سوال‌ها در جواب‌کو در ارتباط با تجربه افراد هستند و یک دانستنی (Fact) نمی‌باشند در نتیجه نمی‌توانید آنرا در جستجوی گوگل، ویکی‌پدیا و یا منابع دیگر فارسی که موجود است پیدا کنید.

به عنوان مثال سوالی مانند "بهترین کتابی که تا به حال خواندید چه بوده؟" و یا "تجربه شما از ایجاد یک استارتاپ چه بوده؟" سوالاتی هستند که یک جواب درست ندارند و هر شخصی با توجه به تجربیاتش می‌تواند جواب کاملا مفیدی را ارائه دهد. جواب‌کو در حال حاضر نهایت سعیش را می‌کند تا بتواند یک جامعه آنلاین با متخصصینی در زمینه‌های مختلف را گردهم بیاورد تا فارسی‌زبانان بتوانند از تجربیات و دانش یکدیگر استفاده نمایند.