برو به محتوای اصلی

پول‌شویی چیست و چرا نامش را پول‌شویی گذاشته‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

به هر نوع عمل یا اقدامی برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت عواید نامشروع به طوری که وانمود شود از منابع نامرئی سرچشمه گرفته است، پول‌شویی  (money-laundering) می‌گویند.
این اعمال زمانی اتفاق می‌افتد که درآمدهای کسب شده توجیه قانونی نداشته باشند و افراد برای این که این پول‌ها از حالت غیرقانونی خارج شوند و شکل پول‌های معمول را به خود بگیرند، به وسیله پول‌شویی، آن را تطهیر می‌کنند.
به عبارت ساده‌تر قانونی کردن درآمدهای غیر قانونی، مشروع کردن پول‌های  نامشروع و تطهیر پول‌های حرام یا تبدیل پول‌های کثیف ناشی از اعمال خلاف به  پول‌های تمیز و پاک، پول‌شویی نام دارد.
روش‌های پول‌شویی
امور زیر در فرایند پول‌شویی اهمیت دارند: منشاء واقعی پول پنهان بماند، شکل پول تغییر کند یا به کالای با ارزش دیگری تبدیل شود، این پروسه مخفیانه طی شود و از پول کثیف حفاظت مستمر به عمل آید زیرا افرادی که در جریان پول‌شویی بوده‌اند، می‌دانند که اگر آن را به دست آورند تصاحب‌کننده اولی نمی‌ تواند از آنها شکایت کند.
تطهیر پول شیوه‌های پیچیده و متنوعی دارد. این شیوه‌ها به عواملی چون نوع خلاف انجام شده، سیستم اقتصادی، قوانین و مقررات کشوری که در آنجا خلاف صورت گرفته است و مقررات کشوری که پول در آنجا تطهیر می‌شود بستگی دارد.
 از معمول‌ترین و مهم‌ترین شیوهای پول‌شویی این است که پول‌شویان برای کاهش  جلب توجه مجریان قانون به عملیات پول‌شویی، مقادیر زیاد پول نقد را به مقادیر  کوچکی تبدیل یا به طور مستقیم در بانک سرمایه‌ گذاری می‌کنند یا با آن ابزارهای مالی چون چک و غیره می‌خرند و در مکان‌های دیگر سپرده‌گذاری می‌کنند و از شیوه‌های دیگر تطهیر پول، سرمایه‌گذاری موقت در موسسات تولیدی، سرمایه‌گذاری در سهام و بازارهای اوراق بهادار و ایجاد سازمان خیریه قلابی، سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا و الماس، شرکت در مزایده‌های اجناس هنری و کالاهای قدیمی (آنتیک) و انتقال پول به کشورهای دارای مقررات بانکی آزاد مانند کشور سوئیس اشاره کرد.
استفاده از معاملات تقلبی و صوری نیز در فرآیند پول‌شویی متداول است. یکی از  شیوهای آن سرمایه‌گذاری خصوصی در طرح ساختمانی (ساخت و ساز) و حتی به ظاهر تحسین برانگیز می‌باشد. قاچاقچیان به طور سنتی از طریق سیستم بانکی، روش  انفجار ستاره را به کار می‌گیرند، در این روش حساب سپرده‌ای با پول‌های مختلط کثیف و پاک افتتاح می‌کنند و با سفارش‌های مکرر از طریق حواله‌های کتبی، تلگرافی، تلفنی و فکس و… پول‌ها را به حساب‌های متعددی در کشورهای گوناگون انتقال می‌دهند.
تاریخچه اصطلاح
نخستین بار فردی به نام آل کاپون گروهی به نام آلکاپون‌ها تشکیل داد. این  گروه به زور از مردم اخاذی می‌کردند. آنان برای پنهان‎سازی شیوه عمل خود، رخت‎شوی‌خانه‌ای تاسیس کردند و وانمود می‌کردند درآمد خود را از این راه به دست می‌آورند؛ نه از راه نامشروع. اصطلاح پول‌شویی این چنین شکل گرفت.
انواع پول‌شویی
چهار گونه پول‌شویی قابل شناسایی است:
۱- پول‌شویی درونی شامل پول‌های کثیف که از فعالیت‌های مجرمانه و در داخل خاک یک کشور به دست می‌آید و در همان کشور شسته می‌شود.
۲- پول‌شویی مهارشونده شامل پول‌های کثیف به دست آمده از فعالیت‌های  مجرمانه که در داخل خاک یک کشور کسب و خارج از آن کشور تطهیر می‌شود.
۳- پول‌شویی بیرونی شامل پول‌های کثیف به دست آمده از فعالیت مجرمانه انجام شده در سایر کشورها که در خارج نیز شسته می‌شود.
۴- پول‌شویی وارد شونده که شامل پول‌هایی است که از فعالیت مجرمانه در سایر  نقاط به دست آمده است و در داخل خاک کشور مورد نظر شسته می‌شود.
تاثیر پول‌شویی بر اقتصاد:
پول‌شویی به عنوان یک جرم مالی تاثیر منفی چشم‎گیری بر رشد و توسعه اقتصادی  کشورها به جای می‌گذارد. در قطعنامه‎ای که در ژوئن ۱۹۹۸ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد، برآورد شد سالانه دست‎کم ۲ میلیارد دلار پول تطهیر می‌شود.

از جمله اثرات منفی پول‌شویی می‌توان موارد زیر را نام برد:
تخریب بازارهای مالی، فرار سرمایه به صورت غیرقانونی از کشور، کاهش تقاضای پول و کاهش معینی در نرخ سالانه تولید ناخالص ملی، ورشکستگی بخش خصوصی،  کاهش بهره‌وری در بخش واقعی اقتصاد، افزایش ریسک خصوصی‌سازی، تخریب بخش خارجی اقتصاد، بی‌ثباتی در روند نرخ‌های ارز و بهره و توزیع نابرابر درآمد.

منبع: روزنامه اطلاعات 1392/02/05

۱۲
محمود اسکندری ، توسعه دهنده‌ی وب

به طور کلی به تمام فرایندهایی که منشاء دارایی‌های نامشروع رو مخفی میکند را پول‌شویی میگن.

پولشویی۲۲ از راه‌های مختلفی انجام میشه.

علت نامگذاریش هم واضح هست، راهی که پول نامشروع رو مشروع جلوه بده که صاحب پول لو نره.

۸

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۱۲۵ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار