برو به محتوای اصلی
Mohammadreza Sabzimaleki
کارشناسی ارشد مکانیک ماشین های کشاورزی
۴ سال پیش پرسیده شده

برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ حتما باید به دانش برنامه‌نویسی مسلط بود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

جواب این سوال رو بر اساس تجربه شخصیم و با فرض این میدم که شما می‌خواین یک استارتاپ مرتبط با تکنولوژی بزنید.

به نظر من خیلی مهم هست که در ابتدای استارتاپ، شما و هم‌بنیانگذار(ها)تون بتونید تا مرحله ایجاد محصول اولیه و بدست آوردن ۳ مشتری اولتون (یا ۱۰۰ کاربر اولتون) تمام کارها را خودتان انجام دهید. از دید من این نشان‌دهنده یک تیم بنیان‌گذاری خوب است.

برون‌سپاری کارها بدون شک می‌تواند در سریع‌تر جلو رفتن استارتاپتان کمک کند اما برون‌سپاری بخش‌های اصلی (مانند برنامه‌نویسی برای یک استارتاپ تکنولوژی) می‌تواند خیلی خطرناک باشد و من کمتر استارتاپی را در حوزه تکنولوژی دیدم که بدون داشتن یک هم‌بنیانگذار فنی موفق شده باشد.

با این وجود می‌توانید برای تست ایده خود ابتدا یک نسخه MVP را به یک شرکت یا شخص دیگر بسپارید، ولی حتما وقتی در اجرای استارتاپ مطمئن شدید در صورتی که خودتون به برنامه‌نویسی مسلط نیستید، به دنبال یک هم‌بنیانگذار فنی بگردید. حتی اگر جذب سرمایه‌گذار هم کرده باشید و بخواین یک تیم برنامه‌نویسی استخدام کنید، ایجاد این تیم نیاز به یک شخص فنی داره که دلش برای استارتاپ شما بسوزه و برای پیشرفت استارتاپ انگیزه داشته باشه.

من خیلی استارتاپ‌ها رو دیدم که حقوق خیلی خوبی به یک برنامه‌نویس دادن برای اجرای اپ موبایل یا وب استارتاپشون و بعد از گذشت یک سال برنامه‌نویس تصمیم به رفتن به یک کشور دیگرو گرفته و با مشکلات خیلی زیادی روبرو شدن.

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

به هیچ عنوان الزامی نیست و به جز موارد خیلی خاص به راحتی با سیستم‌های آماده میتونید کارتون رو پیش ببرید و حتی اگر خیلی هم رشد کرد بازم میتونید سیستم‌های آماده رو گسترش بدید. اینکه نیاز باشه خودتون دانش برنامه‌نویسی یاد بگیرید و یا اینکه تیم برنامه‌نویسی داشته باشید و یا سایت رو حتما از صفر برنامه‌نویسی کنید اشتباه بزرگیه مگر اینکه با سرمایه زیاد وارد بشید و کسب و کار بزرگی تو برنامه باشه.

الزام نداره، ولی تسلط به مدیریت تیم مهمتره.

آمار سوال

۲۷۷ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه