برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

چگونه میتوان عادت‌ها را کنار گذاشت؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

عباس ، ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

یک جا خوندم که نوشته بود: «اگر بتونید ۳ روز مداوم یک کار رو تکرار کنید، یک قدم برای تبدیل اون کار به عادت برداشتید».

عادت‌ها در شکل‌های مختلفی هستند. برخی وسواس‌گونه (دست نزدن به میوه خیس)، برخی برای لذت بعد از انجام (سیگار کشیدن) و برخی به واسطه رفتار ذهنی از تنبیه و تشویق بعد از آن (ترس از انجام ندادن یک واجب دینی) و برخی تیک عصبی هستند (مانند بازی با اسپینر).

برای کنار گذاشتن هر یک از عادت‌ها، باید ابتدا به دنبال چرایی انجام اون کار رفت. برای مثال شخصا وقتی ذهنم روی کاری متمرکز میشه شروع به جویدن ناخون می‌کنم. از وقتی متوجه شدم و دقت کردم چه زمانی این کار رو انجام می‌دم، سعی می‌کنم جلوگیری کنم و خودم را با خط خطی کردن کاغذ درگیر کنم. 

برای ترک وسواس هم برنامه‌های زیادی هست. یکی از بهترین اون‌ها اینه که با خود عامل وسواس مستقیم رو به رو شد.

برای مواردی مثل لذت بعد از انجام هم به نظرم باید تفکر کرد! در اینکه چقدر اراده و قدرت شخصی و عزت نفس - Self Steam - قوی‌تر از درخواست سیگار برای کشیده شدن است!

۱۸

عادت‌ها رو نباید کنار گذاشت، باید براشون جایگزین پیدا کرد. این بهترین روش تغییر عادت‌ها (همون کنار گذاشتن) هست.

سه چیز مهمه:

  • علت رفتن به سمت عادت
  • انجام عملی که تبدیل به عادت شده
  • تاثیر و پاداشی که بعد از انجام عادت صورت میگیره

از این ۳ مورد بالا، شما باید وسطی رو فقط عوض کنی، این هوشمندترین کاره.

ترک عادت بسیار سخت و به راحتی قابل برگشت هست ولی تغییر عادت شاید شیرین هم باشه.

۱۶
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

برخی از دوستان قانون ۲۱ روز رو مطرح کردند اما مطمئناً این عدد هم نمیتونه به شخصه کاری بکنه. به نظرم به این معنی نیست که به طور یقین اگر کاری که از سر عادت انجام میدادیم را ۲۱ روز انجام ندهیم به کلی فراموش میشه و یا ترک میشه. مطمئناً این هم منوط به شرایط و پارامترهای مختلفی هست. هر‌چند نظر شخصی خودم در ترک یک عادت (فارغ از اینکه خوب باشه یا بد) وجود اراده‌ی فردی هست... به نظرم اگر اراده وجود داشته باشه همه مسائل قابل حل شدن و حتی ترک کردن هستن...

۸

نکته مهم اینجاست که تلاش کنید عادت‌ها را به مرور ایجاد کنید یا کنار بگذارید. تغییر ناگهانی به ندرت جواب می‌دهد چرا که مغز ما به گونه‌ای طراحی شده که در مقابل تغییر مقاومت نشان می‌دهد. ایجاد تغییرات بزرگ در ما ایجاد ترس می‌کند و مغز ما از لحاظ ساختاری بگونه‌ای طراحی شده که در صورت ایجاد ترس، مغز میانی ما و به طور مشخص‌تر آمیگدال دسترسی ما را به بخش کورتکس که وظیفه اندیشیدن و استدلال و خلاقیت را به عهده دارد می‌بندند تا بتواند با انرژی ذخیره شده هورمون استرس در ما تولید کند و به دست و پاهای ما انرژی دهد و ضربان قلب را بالا ببرد. این مکانیزم غریزی حاصل گذشته تکاملی ماست. زمانی که گذشتگان ما در جنگل، با شیری که به سرعت به سمتشان می‌آمد روبرو می‌شدند نیاز به فکر کردن نداشتند بلکه نیاز به توانایی برای فرار یا نبرد داشتند. 

بهترین راه ایجاد تغییر، استفاده از تغییرات بسیار کوچک و مستمر است که به کایزن در زبان ژاپنی معروف است. به جای تلاش برای تغییرات اساسی در زمانی کوتاه که انسان را تحت فشار و استرس قرار می‌دهد و توانایی خلاقانه اندیشیدن را از انسان می‌گیرد کایزن پیشنهاد می‌کند که دنبال ایجاد تغییرات بسیار کوچک و مستمر باشید. مثلا اگر می‌خواهید صبح زودتر از خواب بیدار شوید فردا 5 دقیقه زودتر تلاش کنید از خواب بیدار شوید. یا اگر می‌خواهید ورزش کردن را شروع کنید امروز یک دقیقه ورزش کنید.

 به دنبال ایجاد تغییرات بسیار کوچک به طور مستمر باشید و تاثیر این تغییرات بسیار کوچک بزودی خودش را نشان می‌دهد. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتاب The Spirit Of Kaizen نوشته Robert Maurer را بخوانید.

۳

کتاب قدرت عادت اثر چارلز داهیگ جواب مناسبی برای سوال شما هست.

۲