برو به محتوای اصلی
سیامک مختاری
طراح و برنامه‌نویس
۳ سال پیش پرسیده شده

کجا به دنیا اومدن آدم‌ها شانسیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

امیر مومنیان
برنامه‌نویس (Javascript)

برای دونستن این باید اول مفهوم چند تا چیز دیگه رو بررسی کنی.


اول اینکه باید مفهوم ماهیت "من" (خودت) رو بفهمی. تو الان بیست و دو سالته. این "تو"یی که الان داری زندگی میکنی اون "تو"یی نیست که وقتی به دنیا اومدی بودی. ماهیت و رفتار و شخصیت و خاطرات تو توی این سالها از به دنیا اومدنت بوجود اومده. ممکن بود اگه مثلا چند سال پیش به یه دانشگاه دیگه می‌رفتی الان شخصیت و ماهیت وجودیت با الان فرق داشت.

اینا رو گفتم تا مقدمه‌ای بشه برای این جمله: تو از اول تو نبودی. تو خودت این شخصیت و این افکار و این ماهیت و این "من" رو برای خودت شکل دادی. یعنی این "تو" که الان توی بدنت شکل گرفته دقیقا بر اساس جای به دنیا اومدنت، ژنتیکت و اتفاقات دیگه توی اطرافته.


ولی جواب سوالت: آره شانسیه. ممکن بود این متریال فیزیکی که تو رو شکل داده (بدنت) توی اروپا توی یه کشور دیگه می‌بود و فیزیک تو اونجا به دنیا می‌اومد. ولی قطعا "تو"یی که اونجا شکل می‌گرفت با این "تو"ی الانت خیلی فرق می‌کرد و می‌شد یه شخصیت دیگه و دیگه "تو" نبود و هیچوقت این سوال رو نمی‌پرسید!

محمود اسکندری
توسعه دهنده‌ی وب

هیچ چیز شانسی نیست، بلکه وقتی ما انسانها دلیل چیزی را نمی‌دانیم آنرا به شانس و عوالم غیبی نسبت می‌دهیم.

پویا جباری‌‌ثانی
توسعه دهنده ارشد وب (جاوا اسکریپت)

متاسفانه بله. بذارید یه مقایسه‌ی ساده انجام بدم:

تصور کنید یک فرد بی‌سواد و بدون تخصص و کلاشی رو که تو بریتانیا به دنیا آومده و با پاسپورتش خیلی راحت میتونه به همه جای دنیا سفر کنه. از اروپا گرفته تا امریکا بدون دردسر ویزا. و در مقابل اون یک مختصص ایرانی رو که یک عمر زحمت کشیده ولی به خاطر این قضیه حتی نمی‌تونه به کشوری مثل یونان به راحتی و بدون دردسر سفر کنه.

علیرضا بیات
مدیر خدمات مشتریان علی بابا

شانسی نیست ولی حتما دلیلی داره که ما امروز دانش کشف اونو نداریم و درکش برامون سخته.

یکِ یکِ یک

به نظر میرسه بعضیا به شانس در محل تولد فرد اعتقاد ندارن. این جمله رو به این بچه بگید: 

کجا به دنیا اومدن آدم‌ها شانسیه؟
ناشناس

اصلا چرا باید بهش گفته بشه شانس! اینکه شما در کجا به دنیا اومدید، در چه خانواده‌ای، در چه قوم و مذهبی و در چه ملیتی نه میشه گفت از روی خوش شانسیه یا بدشانسی! 

ما هم یک جزئی از این دنیا با همه‌ی مواد و مایعات و جامدات و گازها از یک جایی که بین صفر عالم و بطور مثال صد ِ عالم پا به دنیا گذاشتیم حالا هر کدوم به فراخور حال خودش یه کم و کیفی دارند، یکی مثل ما انسان و یکی هم یه قطره آب و یک گیاه و جانور....

به نظرم اصل ِسوال یک سوالی هست که نمیشه گفت نادرسته و نه درست! به قول مثال‌های ریاضی که هر جا ابهام در اصلِ وجودی سوال وجود داشته باشه میگن "رابطه بی معنی" هست. 

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

کلمه شانس یک کلمه فرانسوی هست و معادل اون در زبان فارسی به کلمه برکت توصیف میشه و برکت این نیست که اکثرا تو ذهنشون هست و تعریف غلطی که تو ذهن بیشتر آدما هست و اونو به عدد تفسیر میکنن بلکه انرژی‌ایی هست که شما میتونید دریافت کنید. امیدوارم جایی که به دنیا اومدید براتون پر‌برکت باشه.

البته تو فرهنگ دهخدا کلمه اختر و طالع بیان شده که بازم با کلمه برکت و مبارک در یک ردیف هست از نظر معنایی و به نظرم اگه سوال این طوری بیان میشد بسیار زیباتر بود: 

اینکه راه‌های کسب برکت کدام هست؟ در این صورت دیگه معطوف به مکان خاصی نمیشد چرا که بعضا افراد مختلفی تو جاهای مختلفی یا استعداد‌های مختلف و ظرفیت وجودی مختلف بدنیا میان.