برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

آینده گردشگری پزشکی رو چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

در حال حاضر، خوشبختانه علم پزشکی ایران در میان کشورهای همسایه از اعتبار بالایی برخوردار هست و  هر ساله افراد زیادی به منظور مداوای پزشکی به ایران سفر میکنند. بیشتر این افراد از کشورهایی همچون آذربایجان هستند که به استان‌های آذربایجان غربی و گیلان سفر میکنند. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم اکثرا برای درمان پزشکی به شیراز و تهران سفر میکنند. اما نباید امیدوار بود که این روند همیشه ادامه پیدا کنه یا رو به افزایش بره. 

امروزه کشورهایی مثل آذربایجان به شدت در حال رشد اقتصادی و آکادمیک هستند که مسلما از تعداد گردشگران پزشکی خواهد کاست. علاوه بر اون، امارات متحده عربی در حال رشد و توسعه بیمارستان‌های مجهز با همکاری پزشکان آمریکایی و اروپایی است، البته هنوز هم خیلی از مردم از کشورهای همسایه ترجیح میدند که علیرغم امکانات عالی، به امارات متحده عربی نروند چون هزینه‌ها به شدت نسبت به ایران بالاتر هست. 

به هر حال، درسته که ما پزشکان ماهر زیاد داریم در کشور، ولی گردشگر پزشکی نیاز به فاکتورهای دیگه‌ای از جمله امنیت، تجهیزات پزشکی پیشرفته و در دسترس، ساماندهی و نظم‌ بخشیدن به بیمارستانها، در دسترس بودن داروهای خارجی و... داره. همچنین برای وارد شدن به بازار جدی در رقابت همیشه نیاز به تبلیغات هست، یعنی همون کاری که ترکیه الان داره انجام میده. 

اگر ایران هم بخواد در این رقابت برد داشته باشه، نیاز به ارگان‌هایی داره که مسئولیت تبلیغات و هماهنگی و... را برعهده داشته باشند. 

من فکر میکنم با تمرکز روی کشورهای همسایه که همین الان به توانایی پزشکی ایران اعتقاد دارن و نیازی به برندسازی نیست و هدایتشون به «استان‌های مرزی» (البته بعد از تقویت زیرساختشون) میتونیم درآمد ارزی زیادی برای کشور و استان‌های مرزی محروم ایجاد کنیم.