برو به محتوای اصلی

استفاده از سولاریوم خطرات و عوارض زیادی دارد:

- اگر در درازمدت و به دفعات استفاده از این دستگاه برای برنزه کردن انجام گیرد، به دلیل تماس پوست با اشعه ماوراء بنفش، باعث تجمع رنگدانه‌ها در پوست شده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش خواهد داد.

- استفاده از سولاریوم حتی برای یک بار هم خطرناک است به دلیل اینکه اشعه ماوراء ‌بنفش را مستقیم وارد بدن می‌کند و احتمال ابتلا به سرطان پوست و نوع خطرناک آن ‌که به ملانوما معروف است را افزایش می‌دهد. جوانانی که از سولاریوم استفاده می‌کنند، 8 برابر بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما قرار دارند.

- 75 درصد افرادی که قبل از ۳۰ سالگی از سولاریوم برای برنزه کردن خود استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می‌گیرند.

- یو وی همانند اشعه فرا بنفش خورشید است که در نور سولاریوم نیز به فراوانی وجود دارد و به شدت برای شبکیه‌ی چشم مضر است و تابش طولانی مدت آن بر چشم به تخریب شبکیه و مشکلات شدید بینایی ختم می‌شود.

- سولاریوم همچنین می‌تواند بر سایر اندام‌های بدن از جمله عروق، کبد و کلیه تاثیر گذاشته و به آنها آسیب‌های جدی وارد کند.

- سولاریوم ممکن است باعث تحریک و تاول زدن پوست شود.

- استفاده از سولاریوم سطح کلاژن را در پوست کاهش می‌دهد در نتیجه باعث بروز پیری زودرس می‌گردد.

آیا سولاریوم بی‌خطر است؟

سازمان بهداشت جهانی به چند گروه از افراد، بیشتر از بقیه نسبت به عوارض خطرناک استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست هشدار داده است. بر این اساس افراد زیر نباید برای برنزه کردن خود از سولاریوم استفاده نمایند:

افراد زیر ۱۸ سال

افرادی که موهای بور و چشم‌های روشن دارند

افرادی که کک و مک پوستی دارند

افرادی که خال‌های زیاد بر روی پوست خود دارند

افرادی که زخم‌های پوستی دارند

افرادی که سابقه‌ آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله‌ای از زندگی‌شان داشته‌اند

افرادی که داروی خاصی مصرف می‌کنند

افرادی که به نور خورشید حساسیت دارند

خانم‌های باردار

افرادی که دارای پوست حساس هستند

افرادی که بیماری‌های پوستی دارند

افرادی که مشکلات عضلانی دارند

افرادی که رگ‌های واریسی دارند

استفاده از دستگاه سولاریوم سال‌هاست در کشورهای غربی به ‌ویژه برای جوانان ممنوع اعلام شده است و جریمه‌های سنگین به همراه دارد. اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، استفاده از دستگاه‌های سولاریوم را ممنوع اعلام کرده است. همچنین باید بدانید که دستگاه‌های سولاریوم فاقد هرگونه مجوز جهت تولید، ورود و ترخیص بوده و تامین، نگهداشت، عرضه، مصرف و کاربری این اقلام جرم محسوب شده و قابل پیگیری می‌باشد.

۸
نمایش سوال