برو به محتوای اصلی
محمد حسن دشتی
مهندس الکترونیک که تو حوزه برنامه نویسی با C# فعالیت دارم
۴ سال پیش پرسیده شده

شما چطور به آمریکا مهاجرت کردید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمد
مهندسی نرم افزار

من به شخصه از طریق استخدام و کار به آمریکا مهاجرت کردم. اگر شما هم به دنبال راهی برای مهاجرت به آمریکا هستید، بی‌شک یکی از راه‌های اقامت در این سرزمین آرزوها، مهاجرت به آمریکا از طریق استخدام و اشتغال در این کشور است. با یافتن شغل، اخذ ویزای کار و ماندن در این کشور به مدت یکسال، امکان اخذ گرین کارت و اقامت برای شما فراهم خواهد شد.

اما در کشوری مانند آمریکا که همه چیز بر پایه رقابت است، دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما در آمریکا (job offer)، اخذ ویزای کار و مهاجرت به آمریکا از طریق استخدام، شما را با چالش‌های متفاوتی از جمله وجود رقبای بسیار مواجه می‌سازد.

بی‌شک ارائه رزومه‌ای حرفه‌ای و متناسب با نیاز کارفرما، از پیش‌نیازهای مهم ورود به بازار کار در آمریکا است. در غیر اینصورت حتی با داشتن دانش و تجربه کافی در شغلتان، ممکن است سایرین بر شما پیشی بگیرند. بنابراین شاید بهتر باشد که برای تهیه رزومه‌تان از یک متخصص کمک بگیرید.

ویزای کاری در آمریکا به دو دسته زیر قابل تقسیم‌بندی است:

 ویزای کار موقت (H1B و H2B)

برای دریافت ویزای کار موقت لازم است که ابتدا از سوی کارفرمای شرکت آمریکایی، پیشنهاد کاری دریافت کنید. مدت اعتبار ویزای H1B سه سال و H2B یک سال است اما هر دو ویزا، قابل تمدید به مدت ۳ سال هستند.

نکته مهم در مورد ویزای H1B این است که چنانچه کارفرما برای شما درخواست گرین کارت آمریکا۵۳ ارائه کند و در این امر موفق شود، شما صاحب گرین کارت و اقامت دائم خواهید شد.

در غیر اینصورت پس از گذشت ۶ سال (۳ سال اعتبار ویزا + ۳ سال تمدید ویزا) نهایتا مجبور به ترک خاک آمریکا خواهید شد و لازم است تا مراحل دریافت ویزای کاری و اقامت را برای مهاجرت به آمریکا از طریق استخدام، از ابتدا پیگیری کنید.  مطلب زیر میتونه راهنمای خوبی براتون باشه:

مشاهده کامل مطلب۷۵

ناشناس

۶ سال پیش از طریق دعوتنامه‌ای که از طرف پدرم بود، من، برادرم و مادرم برای مهاجرت به آمریکا پذیرفته شدیم. در اوایل به ترکیه می‌رفتیم تا از طریق سفارت گرین‌کارت خودمون رو بگیریم بعد از ۶ ماه گرین‌کارت‌ها اومد و ما به آمریکا رفتیم. برای من و برادرم که هنوز به سن قانونی نرسیده بودیم در دفعه‌ی دوم سفرمون به آمریکا اقدام کردیم برای پاسپورت آمریکا و بدون دردسر‌های زیاد پاسپورت را به ما دادند (البته من مجبور شدم برای گرفتن نامه‌ای که ثابت میکنه در آمریکا درس می‌خونم یک روز به مدرسه برم). و من، برادرم و پدرم (که به وسیله برادرش اقامت رو گرفته بود) اقامت آمریکا رو بدست آورده بودیم اما مادرم باید ۵ سال در آمریکا زندگی کنه تا بتونه اقامت بگیره (باید ۵ سال در آمریکا حضور داشته باشین و فقط سفر‌های متداول باعث دادن اقامت نمی‌شود).