برو به محتوای اصلی
محسن ،

به نظر من دو راهکار اساسی وجود دارد:

1- پیاده‌سازی دولت الکترونیک و استفاده از اینترنت برای انجام بسیاری از کارها

2- انتقال منازل مسکونی کارکنان ادارات و شرکت‌ها به نزدیک محل کار یا بالعکس

یک راهکار فرهنگی هم وجود دارد که مردم باید رعایت کنند:

افزایش استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی به جای ماشین شخصی

-------

اگر دولت کاری کند که استفاده از اینترنت برای خرید و فروش گسترش یابد و مردم به راحتی بتوانند هر جنسی را با مناسب‌ترین قیمت در آن پیدا کنند مطمئنا دیگر جهت هر خریدی روانه‌ی بازارها نمی‌شوند. بازارهای تهران به علت جذابیت و تنوع محصولات و قیمت مناسبی که دارند مشتری‌های زیادی را حتی از شهرستان‌ها به سمت خود جذب کرده است که تأثیر زیادی در افزایش ترافیک تهران دارند.

بسیاری از شرکت‌ها (به خصوص دولتی) به جای اینکه برای کارکنان خود سرویس ایاب و ذهاب قرار دهند هزینه‌ی ایاب و ذهاب را به آنها می‌دهند و این کار موجب می‌شود اشخاص به جای استفاده‌ی گروهی از وسایل نقلیه از ماشین شخصی استفاده کنند. البته اگر فرهنگ مردم اصلاح شود در این صورت هم از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنند که متأسفانه هنوز خیلی مانده تا این فرهنگ جا بیفتد.

یکی از علل افزایش ترافیک محصلان می‌باشند. متأسفانه با افزایش دانشگاه‌ها و مدرک‌گرا بودن ارگان‌ها افراد زیادی برای تحصیل به دانشگاه می‌روند. نکته‌ی قابل توجه این است که این افراد در طول به اصطلاح تحصیل از درجه‌ی علمی بالایی برخوردار نمی‌شوند و فقط برای اخذ مدرک به دانشگاه می‌روند که نتیجه‌ای جز افزایش هزینه‌ها، افزایش آلودگی و ترافیک و کاهش ارزش علم در پی ندارد. من خودم چون درگیر این موضوع بوده‌ام به این موضوع اشاره کردم.

بروکراسی‌های کاذب اداری هنوز هم با پیشرفت علم در ایران وجود دارد که موجب می‌شود ارباب رجوع فقط بین ادارات مختلف در تردد باشند. این مشکل می‌تواند با پیاده‌سازی کامل دولت الکترونیک برطرف شود.

انتقال برخی مکان‌ها مانند انبارها و حتی دفاتر مرکزی به بیرون تهران نیز می‌تواند در کاهش ترافیک بسیار مؤثر باشد. به خصوص اینکه بسیاری از افراد در غالب مأموریت اداری یا کار شخصی به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند.

نکته‌ی تکمیلی:

طبیعی است که هر جا امکانات باشد تمرکز جمعیت در آن نقطه زیاد می‌شود و برعکس یعنی هر جا تمرکز جمعیت وجود داشته باشد امکانات هم افزایش می‌یابد. این یعنی ایجاد یک حلقه‌ی تکرار. شهر تهران هم اکنون در این شرایط قرار گرفته است. امکانات زیاد موجب افزایش جمعیت آن شده است و افزایش جمعیت هم موجب افزایش امکانات. این لوپ آنقدر تکرار می‌شود تا به به حالت انفجار برسد. برای اینکه با این مشکل مواجه نشود باید چاره‌ای از سوی دولت‌مردان اندیشیده شود. یکی از ابتدایی‌ترین راهکارها این است که امکانات بین شهرهای مختلف به صورت عادلانه تقسیم شود.

۸
شقایق نبی‌بخش
با نکته‌ای که در انتها ذکر کردید کاملا موافقم.
الناز نجفی
بسیار عالی. کاملا با شما موافقم.
نمایش سوال
پاسخ‌های دیگر محسن