برو به محتوای اصلی
عرفان آریان‌منش
مدیر محصول در کشمون
۲ سال پیش پرسیده شده

برای ثبت پتنت جهانی چه مراحلی باید طی بشه و چقدر هزینه داره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

یکی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌‌نیازهای دنیای امروز و ورود به بازارهای جهانی و بین‌المللی وجود اطمینان خاطر از نحوه حمایت از ایده‌های ناب و دست اول ابتکاری و حمایت ویژه و توجه به حقوق مالکیت فکری می‌باشد. از این رو نظام‏‌های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع بین‌المللی (پتنت بین‌المللی) ۴۱برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکاراتشان در کشورهای مختلف ایجاد شده است و این مهم امروزه در تمام دنیا مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

ایران به معاهده همکاری ثبت بین‌المللی اختراع (PCT (patent  Cooperation Treaty که در سال 1349 در واشنگتن منعقد شده و اصلاحی آن در سال‌های 1380، 1362، 1358 انجام شده ملحق شده است که در تاریخ 24/6/1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در 16/8/1386 شورای نگهبان آن را تایید نموده است ولی تاکنون سند تصویب جهت لازم الاجرا شدن به دبیرخانه WIPO داده نشده است.
هدف معاهده مزبور تسهیل تشریفات ثبت بین‌المللی اختراع از طریق همکاری در تهیه نمونه‌هایی مانند اظهارنامه و پر کردن آن توسط هر یک از اعضاء PCT و تشکیل پرونده توسط متقاضی با پرداخت هزینه مربوط می‌باشد.

سامانه خدمات حقوقی آنلاین وینداد۳۴ با همکاری شرکت بین‌المللی خلاق دانش پیشرو KDP به صورت حرفه‌ای در زمینه ثبت اختراعات کاربردی، طراحی، پتنت موقت، غیر موقت و علائم تجاری با تجربیات فراوان در حال فعالیت می‌باشد. نمونه‌ای از مراحل خدمات جهت ثبت اختراعات و یافته‌های علمی در سازمان ثبت اختراعات آمریکا (اخذ پتنت غیرموقت کاربردی) را اینجا۴۱ می‌توانید ببینید.

نیک

این سوال توضیحات مشروحی داره اما خلاصه‌ش اینه که شما ابتدا میتونین چیزی رو که مد نظرتونه (طرح، اختراع و...) رو ثبت پی‌سی‌تی کنید.

معاهده پی‌سی ‌تی که بسیاری از کشورهای جهان به اون پیوسته‌اند معاهده‌ایه که بر اساس اون تا 1 سال حق تقدم ثبت در جهان مال شماست و در حقیقت کسی غیر شما حق ثبت در هیچکدام از کشورهای عضو رو نداره اما این به معنای ثبت دائم یا پتنت نیست بلکه شما باید در این یک سال به تک تک کشورهایی که میخواین اونجا طرحتون ثبت بشه درخواست بدین تا بررسی بشه.

تو این زمینه خیلی حرف هست فقط فراموش نکنید که پی‌سی‌تی معاهده‌ی حق تقدم هست که توسط وایپو به رسمیت رسیده (وایپو سازمان جهانی مالکیت فکری زیر نظر سازمان ملل متحد هست) و تا 1 سال بهتون فرصت پتنت کردن میده.

قبل از هر کاری، کشور مقصودتون رو شناسایی کنید.

آمار سوال

۱۸۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ بار پرسیده شده
۲ سال پیش پرسیده شده
آخرین بار ۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه