برو به محتوای اصلی
علیرضا رضوی
توسعه‌دهنده وب و موبایل
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا دانشگاه رفتن (رشته‌های مرتبط) به شما کمک می‌کند تا برنامه‌نویس بهتری شوید؟ یا بهتر است به‌جای دانشگاه، به مطالعه، تمرین و افزودن دانش از راه‌های بهتر پرداخت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بنده خودم در دانشگاه مهندسی نرم‌افزار خوندم و به نظر بنده اصلا مهم نیست که حتما تحصیلات مرتبط داشته باشین، ولی خب مسلما در این سال‌های دانشگاه، شما به صورت تئوری با مباحث پشت پرده علوم کامپیوتر، زبان‌های برنامه‌نویسی، سیستم عامل، طراحی الگوریتم و... بیشتر آشنا میشین.

تمامی این مطالب بدون رفتن به دانشگاه و با مطالعه آزاد هم در دسترس هستن و شما به راحتی میتونین لیست منابع لازم رو پیدا کنین. اینم باید گفت که در بیشتر دانشگاه‌های نه چندان معروف منابع زیاد خوبی هم دانشگاه یا استاد در اختیارتون نمیذاره و خود شما اگه علاقه داشته باشین باید برین دنبال منابع بهتر برای دروس.

در کل به نظر من، اگه هدف تخصص در علوم کامپیوتر باشه پس انتخاب رشته مرتبط و دانشگاه رفتن گزینه‌ی خیلی خوبی هست و یه پیش زمینه آکادمیک خوب براتون فراهم میکنه. ولی اگه هدف فقط برنامه‌نویس بهتر شدن هست، خیر! شما با تمرین و تکرار و بررسی کدهای دیگران و مشارکت تو پروژه‌هاشون و در نهایت انجام پروژه‌های واقعی، برنامه‌نویس بهتری میشین. در کنارش آشنا شدن با افراد علاقه‌مند و هم مسیر با شما و شرکت در رویدادهای تخصصی و غیره سرعت رشدتون رو بالاتر میبره. 

محسن

به نظر من در دانشگاه‌ها متأسفانه اساتید با دانشجویان وفق می‌یابند و به خوبی و کامل مطالب را بیان نمی‌کنند و به همین دلیل دانشجویانی که دنبال یادگیری مطالب هستند نمی‌توانند پیشرفت کنند و همه‌ی دانشجوها مجبور می‌شوند هم‌رنگ جماعت شوند. علت هم این است که همه فقط و فقط برای دریافت مدرک آمده‌اند ولی در یک کلاس آموزشی همه‌ی افراد اشتیاق  یادگیری دارند و به همین دلیل بهتر می‌توان مطالب مرتبط را آموخت. 

ابراهیم اسدی
فعال گیاهان دارویی

فکر میکنم مهمترین مسیر یادگیری، یادگیری "خودآموزی" و "هم‌آموزی" است. اگر روی توانایی خودآموزی و هم‌آموزی خود کار کنیم در هرکجا باشیم قوی و توانا هستیم چه دانشگاه باشیم و چه در کلاس‌های آزاد و یا حتی بدون کلاس رفتن و... و اگر از این سیستم بهره نبریم در بهترین دانشگاهها هم باشیم نهایتا یک کارمند خوب هستیم مثل دانشگاه هاروارد که بهترین کارمندان را تحویل جامعه آمریکا میدهد.

من از دانشگاه انصراف دادم تا بتونم زمان بیشتری رو به برنامه‌نویسی بگذرونم و از انتخابم راضی هستم و اگر دوباره برگردم به ده سال قبل، قطعا دوباره همین تصمیم رو می‌گیرم.

شاید دانشگاه کمک کنه که برنامه‌نویس بهتری بشید یا بهتر فکر کنید، ولی از نظر من دانشگاه به تنهایی نمی‌تونه شما رو برنامه‌نویس خوبی کنه.

جم-وان

دانشگاه رفتن قطعا خیلی کمک میکنه شما بهتر بشین. دلیلش هم این میتونه باشه که چند سال به صورت مداوم بعضی از اصول برنامه‌نویس داره تکرار میشه براتون.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

نکته‌ای که هست اینه که شما در دانشگاه اساتید باتجربه و دوستانی رو پیدا میکنید که میتونید به صورت تیمی روی یک پروژه یا چند پروژه فعالیت کنید. درسته یک سری از سرفصل‌های آموزشی که مطرح میشه اصلا با بازار کاری که در حال حاضر داریم تطابق نداره و بعضا تو مصاحبه‌های استخدامی خیلی‌ها به مشکل میخورن در این موضوع که نمره‌های خوبی رو کسب کردن ولی تجربه کار با نرم‌افزار‌ها یا زبان‌های رایجی که تو بازار کار داره استفاده میشه رو ندارن یا در حد چندین پروژه خیلی ساده باهاش کار کردن. در واقع به نظرم کسی که بخواد یک برنامه‌نویس خوبی باشه باید چندین سال زحمت بکشه تا به اون هدفش برسه و بسته به محیط کاری که پیرامونش هست مسلما چالش‌های واقعی و اساسی رو بعضا تجربه میکنه که مجموعه‌ای از این عوامل رشد فردی براش به همراه داره. ولی این که این سکوی پرتاب رو برای خودش درست کنه در واقع برمیگرده به این که تو دانشگاه چه کارایی انجام داده و درگیر چه چالش‌های بوده. مثلا چه قدر در کارای تیمی ورود کرده. اگه تو تیم دانشگاه با دوستانش رو پروژه‌ای کار میکردن چه طوری سناریو‌ها رو مدل‌سازی میکردن و پروژه رو چه طوری مدیریت میکردن. در واقع دانشگاه خوبه اگه در کنارش فعالیت‌هایی که انجام میشه با یک چشم‌انداز بلند مدت بهش نگاه بشه. مسلما شما از طریق دوره‌های کارآموزی و خاصیت دانشجو بودن میتونید به راحتی وارد شرکت‌های مختلفی که کارآموز جذب میکنن بشید و در کنار درس‌هایی که دارید تجربه عملی هم دارید یاد میگیرید. مهم اینه که این دوران دانشجویی رو چه برنامه‌ای براش در نظر گرفتید و قراره بعد از این 4 سال وقتی میرید تو یه مصاحبه کاری رو کدوم بخش از فعالیت‌های دوران دانشجویی‌تون بیشتر تمرکز داشته باشید و بیشتر ورود کرده باشید تو اون شاخه که بتونید روش سرمایه‌گذاری کنید.

مسلما این که در بعضی از دانشگاه‌ها خیلی تیپ عقب افتاده‌ای داریم شکی نیست ولی یه نکته‌ای به نظرم اومد بگم. درسته این خلا‌ها در دانشگاه‌ها هست ولی به این فکر کنید که شما وارد دانشگاه میشید و با یک سری افراد جدید و دوستای رشته خودتون و بعضا رشته‌های دیگه ارتباط میگیرید که اونا راهشون و مسیرشون رو زودتر از شما انتخاب کردن و پیش رفتن. و بعضا هم موفقیت‌هایی رو به دست آوردن. پس این نکته خیلی مهمه که بتونید از تجربیات اونا از کلاس‌های آموزشی یا منابع آموزشی یا حتی اساتدیدی که در بیرون از دانشگاه هستن به بهترین نحو استفاده کنید و این یک حسن میشه و در واقع یک سری از این خلا‌های دانشگاه رو پر میکنه. مثلا من دوستانی داشتم که در زمینه شبکه و امنیت شبکه فعالیت میکردن یا در حوزه موبایل و بعضا در شرکت‌های بزرگی هم فعالیت میکردن. هیچ کجا به غیر از دانشگاه فرصت این آشنایی با این افراد رو بهم نمیداد. افرادی که در یک شاخه هم بعضا فعالیت نمیکردن و حوزه‌های کاری متنوعی داشتن. به نظرم یک مقدار باید دیدمون رو نسبت به خلا‌ها ببندیم و نیمه پر لیوان بیشتر توجه کنیم. 

صنم والی زاده
کارشناس ارشد جهانگردی

به نظر من که دانشگاه خیلی مهم نیست، مهم تخصص در اون رشته و کسب تجربه‌س.

 

 

یوسف هنرمند
مهندس کامپیوتر

در دانشگاه هیچ چیز بدرد بخوری به آدم یاد نمیدن. از اصل موضوع فاصله میگیرن و بیشتر به حاشیه میپردازن. بهترین راه آموزش رفتن به دنبال چیزی هست که میخواهید یاد بگیرید. اگر دنبالش باشید بدون کوچکترین هزینه‌ای بهش میرسید. برای مثال میخواهید طراحی سایت با وردپرس رو یاد بگیرید یا جاوا یادبگیرید، خیلی از سایت‌ها دارن آموزشش رو میفروشن و...، ولی اگر واقعا دنبالش باشید و خیلی خوب بگردید در اینترنت به صورت رایگان میتونید آموزش‌هاش رو پیداکنید. 

نکته اصلی و مهم دنبال کار و هدفی که دارید رفتن است.

نیکلاس

من بعد از یک سال از دانشگاه انصراف دادم و اگر برگردم دوباره همینکارو میکنم. قطعا شما حتی دانشگاه هم برین خیلی چیزا هستن که باید خودتون یاد بگیرین ولی فقط این نیست که دانشگاه بدرد میخوره یا نمی‌خوره. شما دانشگاه برین ذهنتون از یه نظر راحت‌تره حداقل فقط نگران آینده این ولی خب وقت کمتری دارین ولی دانشگاه نرین دیگه از طرف اکثر اطرافیان‌تون تحت فشارین هر روزی یه نفر میخواد یه دستوری بده یا نصیحتی کنه باید درآمد داشته باشین و... خیلی فرق دارن ولی از نظر یادگیری و بدون در نظر گرفتن مدرکو اینا قطعا میتونید هرچیزی که میخواین یاد بگیرین و بدون دانشگاه یاد بگیرین.