برو به محتوای اصلی
میلاد میرمیران
مهندس فروش
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین روش برای بالا بردن انگیزه و دوری از تنبلی چیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پریسا رزازی
کارشناسی ارشد IT -کارشناس توسعه کسب و کار اسنپ تریپ

خواندن و دیدن زندگی مردمان پرتلاش و موفق که هر روز یکی از استعدادهاشون رو شکوفا میکنن برای "انگیزه گرفتن" و فکر به اینکه آیا میخواهید کسی باشید همچون میلیونها آدم دیگه ک نامی ازشون نموند و به جایی نرسیدن و اینکه حتی ممکنه با ادامه تنبلی درس عبرت بشید برای "بیشتر انگیزه گرفتن"

من از یک روش یک سال هست که استفاده میکنم و برای من تاثیرگذار بوده. هر هدفی که دارم جداگانه براش جملاتی مینویسم، جملات انگیزشی که اگه بهش برسم زندگی آسون‌تر، جذاب‌تر و شیرین‌تر میشه، جملاتی که وقتی میخونم یا میشنوم منو تشویقم میکنه که زودتر به هدفم برسم. و آنها رو با صدای خودم ضبط کردم در گوشیم و وقتی چشمام رو اول صبح باز میکنم، اولین کاری که میکنم اینه که آنها رو میشنوم با صدای خودم انرژی خاصی میگیرم بهم انگیزه میده که کل روزمو برای اهدافم خرج کنم و از تنبلی و بی‌حوصلگی نجات پیدا میکنم.

یک متدی که برای من کارایی مناسبی داشت بدین صورت بود هر شب کارهایی را که روز آینده داشتم را یادداشت می‌کردم. سپس آن‌ها را در چهار گروه دسته‌بندی می‌کردم. کارهای مهم و فوری، کارهای فوری، کارهای مهمی که فوری نیستند، کارهایی که نه مهم هستند و نه فوری. سپس با توجه به محدودیت به ترتیب فوق کارها را انجام می‌دادم و تا کارهایی مثل کارهای بانکی، حل تمرینات و مطالعه انجام نشود، مسایل و موضوعات تفریحی به تعویق می‌افتند. مانیتور کردن کارها به روش‌هایی مثل استفاده از نرم‌افزار‌های انجام کارهای روزانه هم می‌تونه ایجاد انگیزه برای انجام کارهای حوصله سربر را بکنه. یک نکته‌ی جالب هم این بود که اگر کارهایی که تمایل کمتری به انجام آن‌ها دارید و از ضرورت بالایی هم برخوردار هستند (کارهای مهم و فوری) را حتی‌الامکان در ابتدای روز و پیش از سایر گروه‌ها انجام دهی، حس بسیار خوب و مثبتی برای ادامه فعالیت کسب خواهید کرد و سایر کارها را با علاقه و انرژی بیشتری دنبال می‌کنید. 

مصطفی لامعی
مشاور دیجیتال مارکتینگ

امروز در حال مطالعات و جستجوهایم به کتابی برخوردم به نام قانون ۱۰ برابر نوشته گرنت کاردون۳۸. نویسنده در این کتاب به نکته جالبی اشاره کرده است. او می‌گوید اهداف معمولی، انگیزه و اشتیاق لازم را در انسان بوجود نمی‌آورند. لذا لازم است که سطح توقع خود را ۱۰ برابر کنید تا انگیزه و انرژی لازم را پیدا کنید. حالا باید تمام فعالیتهایی را که لازم بود برای رسیدن به اهداف خود انجام بدهید را نیز ۱۰ برابر کنید. این یعنی برای رسیدن به یک هدف متعالی باید ۱۰ برابر بیشتر زحمت بکشید. برای اطلاعات بیشتر این نوشته من را بخوانید. ۱۰۵

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

به نظرم ابتدا تست کنید که آیا شما پیش‌فعالی ذهنی دارید یا نه. این مسئله به صورت خودکار باعث تنبلی شده و هیچ‌کدام از راه حل‌های دوستان چاره نمیکند و درمان مخصوص خود رو داره.