برو به محتوای اصلی

آیا آرزو همان هدف است یا نه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

خیر! آرزو دست نیافتنی و رویایی است، چون فکر میکنید خیلی بعیده به واقعیت تبدیل بشه. هدف اون چیزی هست که جز به جز برایش برنامه داریم و مینویسیم برای خودمون و حتی امضاش میکنیم، بدین معنا که خودمون رو متعهد میکنیم که انجامش بدیم، پس هدف کاملا دست یافتنی است. هدف منطقی است. در هدف شما تمام موانع رو میبینی، براش راهکار داری، براش زمان تعیین کردی و حتی نوشتی چه چیزهایی رو حاضری از دست بدی تا به هدفت برسی.

بهتون پیشنهاد میکنم کتاب ارزشمند ناپلون هیل به اسم بیندیشید و ثروتمند شوید رو بخونید که راز دستیابی به اهداف رو نشونتون میده. کتاب هدف از برایان تریسی رو هم پیشنهاد میکنم. 

۱۳
سیدمحمدرضا احمدی، شخصیت شناسی انیاگرام

Goal is a Dream with Deadline!

هدف، آروزیی است که برای آن زمان تعریف کرده‌ایم. 

۷
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

آرزو، هدف نیست آرزو وقتی با تمام جزئیات تعریف شود یعنی مقدار، تاریخ و چگونگی آن مشخص شود آرزو به هدف تبدیل می‌شود. مثلا موفقیت در کنکور یک آرزو است که کلی است و شاخص خاصی ندارد ولی وقتی داوطلبی دقیقا و کتبا می‌نویسد که: من در کنکور سراسری سال 96 رتبه زیر 100 و رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف را بدست می‌آورم، یک هدف مشخص و دقیق را تعریف کرده است. البته برای یک هدف واقعی باید با توجه به توانایی و واقعیت‌های شخصیتی ما تعریف و تعیین شود وگرنه قابل تحقق نیست.

۶

بستگی داره چه آرزویی داشته باشیم. یک زمانی خیلی از آرزو‌ها هدف شده و عملی شده، مثل پرواز کردن‌، اما هر آرزویی نمی‌تونه هدف بشه. مثل اینکه آرزو کنیم یکی از عزیزانمان را که از دست دادیم دوباره برگردند. یا آرزو کنیم دوباره جوان شویم. آرزو زمانی می‌تواند هدف باشد که پتانسیل انجام آن موجود باشد. والا رویایی شیرین در ذهن ما باقی خواهد ماند. 

۴