برو به محتوای اصلی
رضا محمدزاده
سردبیر وب سایت میزفکر
۲ سال پیش پرسیده شده

بزرگترین مشکل اکوسیستم استارتاپی ایران چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ایمان رحمتی‌زاده
مدیر - مهندس نرم‌افزار

سخت بشه یک مشکل رو از بقیه مشکلات جدا کرد و بگیم این بزرگترین‌شون هست، اما یکی که کمتر بهش پرداخته میشه ضعف مهارته؛ چند نمونه از وجوه این ضعف رو میارم:

  •  ضعف تربیت نیروی متخصص تو آموزش عالی: سادگی فارغ‌التحصیلی با مدرک از دانشگاه‌ها، دانشجویانی که حتی با استانداردهای خود آموزش عالی (نه صنعت) کیفیت پایینی دارن.
  • نبود یا اشتباه بودن فرایند‌های استخدام: در خیلی از استارتاپ‌ها روش‌های استخدام خیلی سریع، بی‌دردسر و بر اساس اعتماد هست. همین‌طور روش‌های استخدام تعهد‌محور بجای تخصص‌محور تو سازمان‌های دولتی، به شرکت‌های کوچیک‌تر هم تسری پیدا کرده. 
  • حساس نبودن شرکت‌ها نسبت به رشد نیرو: اینکه شرکت‌ها فقط استفاده‌کننده‌ی مهارت هستند و برنامه‌ریزی برای رشد نیروها انجام نمیدن.
  • نبود مسیر رشد حرفه‌ای: مسیر رشد حرفه‌ای چندان تعریف شده نیست، سطح‌ها و انتظارات در هر سطح مشخص نیستند. 
  • نبود مدیران میانی توانمند: وظیفه‌ی اصلی رشد و پرورش مهارت‌ها در افراد به عهده‌ی مدیران  تیم‌هاست در حالیکه ما بیشتر لیدر فنی در تیم‌ها داریم و مدیر به معنی People Manager نداریم. 

 عوامل زیادی باعث این ضعف شدند. یک دلیلش نبودِ شرکت‌های بزرگ چند ملیتی و کم بودن ارتباط کاری با جهان صنعتی هست، که باعث شده امکان یادگیری و انتقال روش‌های پرورش مهارت رو نداشته باشیم. 

محمد حسن دشتی
مهندس الکترونیک که تو حوزه برنامه نویسی با C# فعالیت دارم

1. نبود قوانین ابتدایی و مورد نیاز در مورد کسب و کارهای آنلاین به خصوص در مورد بیمه و مالیات

2. تامین مالی از طریق وام در عوض جذب سرمایه‌گذار

3. آماده نبودن زیرساختها در ایران و قوانین دست و پا گیر موجود و تحریم‎ها در خصوص افراد داخل ایران

4. رابطه به جای ضابطه!!!

ساناز هاشمیه

تو این یک سالی که در اکوسیستم هستم به نظرم ضعف ما قبل از هرگونه زیر ساخت‌ها، مهارت‌ها، منتورهای آگاه و متخصص، سرمایه‌گذارها و قوانین چه دولتی چه غیر دولتی، وجود مشکل بزرگی به نام عدم توجه به خلاقیت و نواوری هست و ارزش ندادن به ایده‌های ارزش‌آفرین در اسکیل جهانی، تا زمانی که برای اکسلیتورها، انجل‌ها، وی‌سی‌ها و حتی افراد یه تیم استارتاپی توجیه اقتصادی مطرح باشه و هر چه زودتر بخوان به پول برسن به همین دلیل نمونه خارجی به قول خودشان بومی کنن که اسمش سر تا ته کپی ناقص هست، این اکوسیستم به جایی نخواهد رسید و به قول معروف سری در سرای نخواهیم داشت.

محمد کرمانپور
مدیر نوآوری و توسعه کسب و کار

نمیشه عنوان کرد بزرگترین مشکل! مشکلات مختلفی وجود داره که هر کدوم ممکنه برای کسب و کارهای مختلف تبدیل شوند به بزرگترین مشکل، مثل نداشتن صندوق‌های سرمایه‌گذاری درست و حسابی و یا عدم آگاهی استارتاپ‌ها به ساز و کار کسب و کار و یا نداشتن تیم‌های قوی در کسب و کارها بخصوص فنی و...