برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۴ سال پیش پرسیده شده

چه نمونه‌هایی از درآمدزایی موفق از طریق وبلاگ‌نویسی به زبان فارسی می‌شناسید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

وبلاگ‌نویسی رو اگه بخواهیم با دید کسب و کار نگاه کنیم، به دو روش متداول میرسیم که یکی باعث درآمد مستقیم میشه و دیگری به صورت غیر مستقیم این کار رو میکنه.

تو روش اول یک وبلاگ میتونه با تولید محتوای خوب و ارزشمند جذب مخاطب کنه و با بالاتر رفتن تعداد کاربران روزانه‌اش از طریق تبلیغات یا اسپانسرها به درآمدزایی برسه، از تبلیغات بنری و کلیکی تا تبلیغ محصولات اسپانسر در محتوای تولید شده.

در روش دوم، وبلاگ در نقش یک مکمل برای کسب و کار اصلی ظاهر میشه و اگه بخواهیم به چند نمونه از مزایاش اشاره کنیم میتونیم از ایجاد ارتباط بیشتر با کاربران و ایجاد اعتمادسازی با برند کسب و کار اصلی صحبت کنیم.

فرض کنین یک فروشگاه آنلاین دارین، با وبلاگ هم میتونین باعث بشین کاربران زمان بیشتری رو در سایت شما سپری کنن و هم از موتورهای جستجوگر تعداد زیادی ورودی داشته باشین و مخاطب بیشتری برای فروشگاه خودتون جذب کنین.

از وبلاگ‌های موفق که از روش اولی استفاده میکنن :

و وبلاگ‌هایی که از روش دوم استفاده میکنن :

به نظرم یک پزشک۱۵۴ تنها وبلاگی هست که به معنای واقعی وبلاگ ایجاد شد و وبلاگ ماند و بصورت وبلاگی در حالت فعالیت است. از حیطه خودش خارج نمیشود و در همان ریلی که در اول گذاشته حرکت میکند. باید بهش تبریک گفت.

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

سایت 1 پزشک و بلاگ دی‌جی کالا و بامیلو از دو روش مستقیم و غیر مستقیم به تولید درآمد می‌پردازن و یا حداقل باعث افزایش ماندگاری کاربر در سایت می‌شوند. متاسفانه با رشد شبکه‌های اجتماعی خیلی از کسب و کارها از بلاگ دیگه استفاده نمیکنن در حالی که خیلی میتونه تو جذب کاربران بالقوه کمک کنه به کسب و کارهای آنلاین.