برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۴ سال پیش پرسیده شده

ثروتمندترین ایرانیان جهان چه کسانی هستند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان
دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

ایران کشوری است که بیشتر با نفت شناخته میشود، اما ثروتمندترین ایرانی‌های جهان بیزینس‌هایی جدا از طلا‌ی سیاه دارند و در لیست زیر ۱۰ نفر از ثروتمند‌ترین ایرانی‌‌های جهان معرفی شده‌اند:

۱. اسدالله عسگراولادی، با دارایی که ارزش خالص آن ۹ میلیارد دلار است. از طریق شرکت خود، Hasas Co و صادرات آجیل، میوه‌های خشک و پسته، ایران را "پادشاه آجیل" در دنیا کرد. این شرکت از سال ۱۹۵۳ فعال بوده، اما افزایش اصلی ثروت عسگراولادی در دهه ۱۹۹۰ اتفاق افتاد. در آن زمان، ایران دو نرخ ارز موازی برای دلار داشت؛ عسگراولادی توانست مقدار زیادی از دلار آمریکا را با نرخ ارز کمتر خریداری کند و با بیش از 300 درصد سود به فروش برساند. در حال حاظر، عسگراولادی دارای سرمایه‌‌های کلان در بانکداری، املاک و مستغلات و خدمات درمانی است.

۲. پیر مراد امیدیار، در حال حاضر ساکن ایالات متحده است و از پدر و مادری ایرانی است. او موسس شرکت eBay است که در سال ۱۹۹۵ وارد بازار بورس آمریکا شد و امیدیار را در ۳۱ سالگی میلیاردر کرد. امیدیار در حال حاظر ثروتی بارزش خالص 9.3 میلیارد دلار دارد.

۳. خانواده‌ی قرمزیان، که ریشه‌های یهودی دارند، سالها پیش به کانادا مهاجرت کردند و ثروت زیادی را از طریق صنعت ساخت‌و‌ساز برای خود ساخته‌اند. این خانواده با ساختن بعضی از بزرگترین مراکز خرید جهان مانند Mall of America در بلومینگتون شناخته شدند. بزرگ خاندان، ژاکوب قرمزیان بود اما اکنون چهار پسر او امپراتوری‌ پدرشان را با ارزش ۴ میلیارد دلار  اداره می‌کنند.

۴. فرهاد مشیری، متولد ۱۹۵۵ در ایران است و در سال ۱۹۷۹، قبل از انقلاب ایران، به همراه خانواده‌اش ایران را ترک کردند. در حال حاضر مشیری در موناکو زندگی می‌کند و ارزش خالص ثروت او ۲.۱ میلیارد دلار است. سرمایه‌ی او در درجه اول در صنعت فولاد و انرژی است و او در شرکت‌های روسی و انگلیسی  سهام زیادی را در این دو صنعت دارد. همچنین، او پس از فروش سهام خود در باشگاه Arsenal FC، اکنون صاحب بخشی از باشگاه فوتبال Everton است که ثروت بزرگی محصوب میشود.

۵. امید کردستانی، در ایران متولد شد و در ۱۴ سالگی به آمریکا رفت. در حال حاضر در دهه‌ی ۶۰ زندگی‌اش است و ثروتی معادل ۱.۹ میلیارد دلار دارد. کردستانی با شرکت‌های بزرگی از جمله Netscape، گوگل و توییتر به عنوان رئیس اجرایی همکاری میکند.

۶. حسن خسروشاهی، تاجری ایرانی-کانادایی با ثروتی به ارزش خالص ۱.۸ میلیارد دلار است. امروزه او را با فروشگاه‌اش به نام Future Shop میشناسند که بیش از صد شعبه در کانادا دارد. پیش از این، او شرکت Persis Holdings را تأسیس کرده بود که مربوط به املاک و مستغلات، خرده فروشی و داروسازی میشد.

۷. خانواده‌ی معراج. دو برادر، پل و دیوید معراج، پس از مهاجرت به آمریکا، شرکت Chef America یا سرآشپز آمریکایی را تاسیس کردند، که بسته‌های غذای گرم تولید میکرد. شرکت Nestle با ۲.۶ میلیارد دلار Chef America را از خانواده‌ی معراج خرید و برادران معراج پول بدست‌آمده را از طریق MIG Capital در سرمایه‌گذاری کلان گذاشتند. در حال حاضر خانواده‌ی معراج ثروتی حدود ۱.۸ میلیارد دلار دارد. 

۸.  دیوید آلاینس، ۸۵ ساله، حدود ۱.۵ میلیارد دلار ثروت دارد که از صنعت پوشاک بدست آورده است. او دارای۳۳٪ سهام در گروه N Brown و ۲۲٪ سهام در Coats plc است و همچنین یک مجموعه آثار هنری بسیار ارزشمند و چندین شرکت خصوصی دارد. او در سال ۱۹۸۹ لقب شوالیه را گرفت و توسط ملکه انگلستان به لقب CBE رسید. 

۹. مانی مشعوف، پس از تاسیس برند لباس زنانه Bebe، ثروتی حدود ۱.۳ میلیارد دلار بدست آورد. به تازگی کمپانی Bebe اعلام کرد که فروشگاه‌های خود را بسته است و بر فروش آنلاین متمرکز شده است.  مشعوف همچنین در صنعت تولید فیلم هم سرمایه‌گذاری‌هایی دارد. 

۱۰. ایزاک لاریان، ارزش خالص ثروت او حدود ۱.۱ میلیارد دلار است و مدیر عامل شرکت MGA Entertainment است که بزرگترین شرکت خصوصی اسباب بازی‌ در جهان است.