برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۴ سال پیش پرسیده شده

چرا بی‌ادبی اینقدر در میان کاربران فارسی‌زبان توییتر رایج است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بهراد جاود
وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا

اولا این نکته رو باید یادآور شد که به کار بردن کلمات و حرف‌های رکیک و زننده فقط مختص کاربران ایرانی توییتر نیست، کافیه چرخی در توییت‌ها و ریپلای‌ها به زبان‌های دیگه بزنید تا متوجه بشید که این موضوع همه‌گیر هست. دوم این‌که در توییتر فارسی کسانی که بی‌ادب هستن اکثرا کسانی هستن که یوزرنیم و آواتار فیک دارن و از اسم و عکس خودشون استفاده نمی‌کنن، همین قایم شدن پشت یه اسم و رسم جعلی بهشون این اعتماد به نفس رو می‌ده که هر طور دلشون می‌خواد واکنش نشون بدن و در واقع خود واقعی‌شون رو به نمایش بذارن. سوم این‌که این صرفا به توییتر محدود نمی‌شه و کلا یه مساله بزرگ در دنیای اینترنت هست.

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

در یک جامعه پویا اندیشمندان، پزشکان، ستاره‌های سینما و تیپ فرهنگی الگو محسوب شده و این امر در شیوه‌ی بیان و گفتار افراد تاثیر زیادی داره، که نتیجه آن یک جامعه سالم و عدم خشونت می‌باشد. ولی جامعه ما یک جامعه بدون الگو است. جامعه‌ای که خودش را گم کرده است چون ریشه‌ها را گم کرده و نتوانسته در عصر جدید هویت واقعی‌اش را پیدا کند و این از خصلت جوامع سطحی‌نگر است.

به نظرم یک جور کلاس کاذبه که نمیدونم چجوری و از کی شروع شده ولی آدما فکر میکنن اگر اینجوری حرف بزنن سطح بالاتری از کسایی که این مدلی حرف نمیزنن دارن!

حسن سیدی
مدیر دیجیتال مارکتینگ

این نوع رفتار میان کاربران توییتر چندسالی است رایج شده به این دلیل که کاربران تازه وارد تصور می‌کنند با نوشتن کلمات رکیک مخاطب بیشتری جذب می‌کنند.