برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۳ سال پیش پرسیده شده

به نظر شما معایب فرهنگ تعارف کردن در ایران چه هستند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

الهه صحرائی

به نظر من تعارف کردن نوعی اجازه به دیگریست به این معنی که میتوانی قسمتی از حق من را به خود اختصاص دهی.

فرض کنید اگر من در ذهن خود اولویتی در انجام یک عمل برای خود قائل نباشم، هرگز تعارف آن را به کسی نمیزنم. یعنی اولا در ذهن خود میدانم که این عمل و انجام دادن آن ابتدا سزاوار و یا حق من است، سپس در مواجهه با شخص دیگری که احتمالا آن شخص برایمان عزیز است یا احترامی برایش قائل هستیم، تقابلی در ذهنمان ایجاد میشود که حق خود را ادا کنیم یا در باب احترام و شاید مسائل دیگر، عمل را به شخص مذکور تعارف بزنیم. درغیر اینصورت اگر در ذهن برتری و مالکیتی نسبت به آن عمل برای خود متصور نباشیم تعارفی نخواهیم زد. درست مثل اینکه من دوستم را به خوردن خوراکی مغازه‌ای که صاحبش نیستم تعارف بزنم اما اگر خوراکی را خریداری کرده باشم، به واسطه حس مالکیت و اولویت عملی که در آن نسبت به خود احساس میکنم، میتوانم آن را تعارف کنم. از این جهت اصل ریشه‌ی تعارف را فقط یک نوع عادت اخلاقی می‌دانم تا فرهنگ، زیرا در افراد مختلف بنا به شرایط محیطی زندگیشان دارای دوز‌های کمتر و بیشتری است. اما آنچه منظور این سوال بوده، ذکر معایبی از عادت تعارف زدن است، که در پاسخ به این سوال میتوانم به اشکالاتی که عدم رعایت میزان تعارف در پی خواهد داشت اشاره کنم. برای مثال، تعارف بیش از حد پشیمانی میآورد که اگر نیاورد باید در تعارف بودنش شک کرد. چون اگر تعارف نبوده اصرار بوده که کاملا با تعارف متفاوت است و اصرار نوعی نیاز به دنبال خود دارد. پس در صورت برآورده شدن، پشیمانی نخواهد داشت جز پشیمانی در اصل مطلب که مجزا از پشیمانی در فعل است. از معایب دیگر تعارف میتوان به از دست دادن وقت که بسیار آن را سبک می‌انگاریم اشاره کرد و معایبی از این دست، مثل تفاوت حرف دل و زبان که در صورت رخداد، تعارف‌کننده را متضرر خواهد کرد.

ناشناس

فرهنگ تعارف در ایران به نظر من امری پسندیده هست اما بسته به شرایط، میتونه معایبی هم داشته باشه. البته این عیب میتونه از خود تعارف کردن نباشه و به نوعی روش بیان تعارف، فردی که مورد تعارف قرار می‌گیره، شرایط زمانی و مکانی تعارف و موارد دیگه در ایجاد عیب دخیل باشن.

1- یکی از معایب تعارف به نظر من تبدیل شدن تعارف به عادت هست. مثلا راننده تاکسی به شما تعارف میزنه که کرایه قابل شما رو نداره، آیا واقعا درست میگه؟

2- یکی از معایب دیگه تعارف، اصرار به تعارف هست. مثلا شما چیزی رو به فردی تعارف می‌کنید که با جواب منفی طرف مقابل روبرو میشید ولی بازم اصرار به تعارف دارید.

3- یکی دیگه از معایب تعارف، تعارف دروغین هست. مثلا شما میدونید طرف مقابل شرایط حضور در جایی و یا انجام کاری رو نداره ولی باز عنوانش می‌کنید.

و...

سوالات مشابه

آمار سوال

۱۶۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه