برو به محتوای اصلی
میثم پورگنجی
برنامه‌نویس در تیم یسنا
۴ سال پیش پرسیده شده

بدترین کتاب‌هایی که تاکنون خوانده‌اید و احساس کرده‌اید که وقت‌تان را تلف کرده‌اید، کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

میلاد جعفری
توسعه‌دهنده وب و اپلیکیشن

بدترین کتاب‌هایی که تا حالا خوندم و یا بهتر بگم کتاب‌هایی که از خوندنشون پشیمون شدم مربوط میشه به چند سال پیش که چندتا از کتاب‌های برایان تریسی رو خوندم. الان اگر بخوام راحت بگم، هر جا اسم ایشون و چند نویسنده دیگه که اکثرا کتاب‌های روانشناسی زرد (به نظر من) می‌نویسند رو می‌بینم، نا خودآگاه صد و هشتاد درجه می‌چرخم! چون به نظرم کتاب‌های ایشون و نویسنده‌های مشابه، به طرز عجیبی حبابی درست می‌کنند که ممکنه ضربه بدی به زندگی بزنه. 

بر خلاف نظر بسیاری از دوستان، و با توجه به اینکه دوست دارم نظرم رو آزادانه بیان کنم، یکی از کتاب‌هایی که از خوندنش پشیمون شدم، کتاب صد سال تنهایی هست. 

البته توی سال‌های گذشته کمتر کتابی رو خوندم که پشیمون بشم چون درست یا غلط تقریبا با حساسیت بیشتری کتاب انتخاب می‌کنم.

و در آخر کتاب‌های آلبر کامو باعث شد به طرز عجیبی عاشق ایشون و آثارشون بشم. 

در دوران راهنمایی کتاب‌های م.مودب‌پور رو خوندم، کتاب‌هایی که خیلی بی‌محتوا هستن از نظر من و از گفتن اینکه کتاب‌هاشو خوندم شرم داردم! بعد از یک مدت که کمی عاقل‌تر شدم فهمیدم که چقدر وقتمو الکی هدر دادم و میتونستم کتاب‌هایی رو بخونم که حداقل چیزی ازشون یاد بگیرم. چند وقته که خیلی در انتخاب کتاب دقت میکنم.

ناشناس

متأسفانه شرایط جامعه به گونه‌ای رقم خورده که شاید بشه گفت بدترین کتاب‌هایی که خوندم همین کتاب‌های درسی بوده. وقتی میبینی سالها زمان گذاشتی و تو رشته مورد علاقه‌ات متخصص شدی و مجبوری تحت مدیریت کسی کار کنی که نه تخصص لازم رو داره و نه اصلا اعتقادی به تخصص نداره.

میثم پورگنجی
برنامه‌نویس در تیم یسنا

جهان هولوگرافیک از مایکل تالبوت و بی‌شعوری از خاویر کرمنت بصورت مشترک از نظر من حیف‌وقت‌ترین کتاب‌هایی بودند که تابحال خوانده‌ام!

  • جهان هولوگرافیک یک تلاش کاملا علم‌زده و متریالیستی است برای تفسیر هستی. یک کوشش برای پیوند زدن عرفان شرقی و پوزیتیویسم غربی. یک ادعا که به زیبایی می‌توانست یک رمان مهیج یا یک رنج‌نامه‌ی عرفانیِ یک زاهد در ستایش آن ذاتِ یگانه‌ی هستی باشد، اما در نهایت چیزی جز یک کمیک علم‌نما نیست!
  • توصیف بی‌شعوری براحتی در یک جمله می‌آید. فرض کنید می‌خواهید به دوست‌تان بگویید که آشغال بد است، سرش را بگیرید و درون سطل آشغال فرو برید!

شاید با این جواب به دوستان بر بخوره ولی بدترین کتابی که خوندم، حدود نصف کتاب‌های رابرت کیوساکی بودن و حدود نصف کتاب‌های برایان تریسی. 

دلیل: 

الف) رابرت کیوساکی: کتاب‌های رابرت کیوساکی معمولا یه مفاهیم و کانسپت‌های درستی رو ارائه میکنن، ولی در ادامه خیلی از قوانین آمریکا استفاده میکنه که خب طبیعی هست که چون اون قوانین در ایران وجود ندارن، عملا خوندن اون بخشها بیخود و وقت حروم کردنه. 

ب) برایان تریسی: بخش اعظمی از کتابهای برایان تریسی به داستان‌ها و خاطرات خودش اشاره میکنه که معمولا در شرایط خیلی خاص کاربرد دارن و کاربردشون خیلی عمومی نیست. در ضمن، خیلی کتابهای ایشون حالت انتزاعی و مفهومی دارن. در صورتی که کتابهایی مثل اثر مرکب (دارن هاردی) و قدرت عادت (چارلز دوهیگ) خیلی عملی و کاربردی هستن.